Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Pompayla sağılan göğüs sütünün uygun ve güvenli bir şekilde nasıl saklanacağını bilmek önemlidir. Yapılması ve yapılmaması gerekenlere bir göz atalım;

Sağılmış bir sütü saklamak için nasıl bir kap kullanmalıyım? Sağılmış sütü, bulaşık makinasında ya da sabunlu sıcak suyla yıkanmış ve iyice durulanmış kapaklı bir cam ya da plastik kapta saklayabilirsiniz. Kullanma suyunun kalitesiyle ilgili tereddütleriniz varsa, kabı yıkadıktan sonra kaynatabilirsiniz.

Sütü üç veya daha az gün içinde kullanmak üzere biriktiriyorsanız süt biriktirmek ve saklamak için özel olarak tasarlanmış plastik torbalarda kullanabilirsiniz. Plastik torbalar, ekonomik olmalarına rağmen, uzun vadeli saklamalar için tavsiye edilmez çünkü sütü döküp sızdırabilirler ve sert malzemeden yapılmış kaplara nazaran daha kolay mikrop kaparlar. Ayrıca, uzun vadeli saklamalar sırasında sütün içindeki bazı maddeler yumuşak plastik torbaya yapışarak bebeğinizi gerekli besinlerden yoksun bırakabilir.

Sağılmış göğüs sütü en iyi şekilde nasıl saklanabilir? Bu sütü buzdolabında ya da derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Suya dayanıklı etiketler ve mürekkep kullanarak her kabın üzerine sağıldığı tarih ve saati yazın. Kapları buzdolabının veya derin dondurucunun en soğuk olduğu arka bölüme yerleştirin. En önce en eski tarihli olanı kullanın.

İsrafı en aza indirgemek için, her kaba bebeğinizin bir öğünde tüketeceği kadar süt koyun. Ayrıca, beklenmedik durumlar ve beslenme düzeninde olabilecek gecikmeler için daha küçük miktarlarda (25-50 gram) süt depolayın. Anne sütünün donduğu zaman genleştiğini aklınızdan çıkarmayın ve kapları ağzına kadar doldurmayın.

Saklama kabındaki süte taze sağılmış süt ekleyebilir miyim? Buzdolabında soğutulmuş ya da donmuş süte taze sağılmış süt ekleyebilirsiniz ama aynı gün sağılmış olması koşuluyla. Ama taze sağılmış sütü daha önce sağılmış olan süte ilave etmeden önce mutlaka en az bir saat buzdolabında ya da buz kutusunda soğutun. Ilık anne sütünü donmuş süte ilave etmeyin çünkü kısmi olarak çözülmesine neden olur. Farklı günlerde sağılmış olan sütleri ayrı kaplarda saklayın.

Anne Sütü Saklama Koşulları

Sağılmış anne sütünün ne kadar süreyle bozulmadan saklanabileceği saklama yönteminize bağlıdır.

Oda ısısında saklanan süt: Taze sağılmış süt oda ısısında (25 dereceye kadar) 4 ila 8 saat saklanabilir. Eğer bu kadar kısa sürede kullanmayacaksanız, buzdolabına ya da derin dondurucuya koyun.

Termoslu soğutucuda saklanan süt: Taze sağılmış süt, içinde buz kalıpları olan termoslu bir soğutucuda bir gün saklanabilir. Daha sonra ya kullanın, ya da buzdolabına veya derin dondurucuya aktarın.

Buzdolabında saklanan süt: Anne sütü buzdolabında, 4 derece sıcaklıkta 8 güne kadar dayanır.

Derin dondurucuda saklanan süt: Anne sütü, buzdolabının içindeki derin dondurucu bölümünde -15 derece sıcaklıkta iki hafta saklanabilir. Derin dondurucunun ayrı bir kapağı varsa ve -18 derece soğukluktaysa 3 ila 6 ay dayanır. Derin dondurucunuzun kapağı çok sık açılmıyorsa ve -20 derece soğukluktaysa 6-12 ay arası dayanabilir.

Sütü ne kadar erken tüketirseniz o kadar iyi olur. Bazı araştırmalara göre, ister buzdolabında saklansın, ister derin dondurucuda, süt ne kadar uzun süre saklanırsa, içindeki C vitamininin eksilme oranı da o kadar yüksek olur. Bazı başka araştırmalar ise iki günden fazla buzdolabında durmanın anne sütünün bakteri öldürücü özelliğini azalttığını, uzun süre dondurmanın da anne sütü lipitlerinin kalitesini düşürdüğünü göstermiştir.

Donmuş anne sütünü nasıl çözerim? Önce en eski tarihli sütü çözdürün. İçinde donmuş süt olan kabı kullanmayı düşündüğünüz günün bir gece öncesinden buzdolabına koyun. Ayrıca sütü, ılık musluk suyunun altına koyarak veya ılık su dolu bir kabın içinde de ılıtabilirsiniz. Suyun kabın ağız kısmına değmemesine dikkat edin.

Donmuş anne sütünü asla oda sıcaklığında çözdürmeyin. Böyle yaparak sütteki bakterilerin çoğalmasına sebep olursunuz. Ayrıca donmuş kabı ocak üzerinde veya mikrodalga fırında da ısıtmayın. Bu yöntemler, ısının eşit olarak dağılmasını engelleyerek antikorların yok olmasına neden olur. Çözülmüş sütü 24 saat içinde kullanın. Bir miktar kalırsa, atın. Tamamen ya da kısmen çözülmüş sütü tekrardan kullanmayın.

Süt yağları parçalandığı için çözülmüş anne sütünün kokusu taze sağılmış sütten farklıdır, tadı da sabun gibidir ama yine de bebeğinizin içmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Sütün saklanmasııyla ilgili daha neler bilmem gerekir? Saklanma sırasında sağılmış olan anne sütünün kaymaklı kısmı kabın üst kısmında toplanacaktır. Bebeğinize vermeden önce, kabı hafifçe çalkalayıp kaymaklı kısmın kaba eşit olarak dağılmasını sağlayın. Kabı çok kuvvetli çalkalamayın ya da sütü kaşıkla karıştırmayın. Sütünüzün renginin yediklerinize bağlı olarak değişiklik gösterebileceğini bilmenizde de yarar var.