Annenin Yemek Seçimleri Bebeğin Ağız Tadını Etkiler mi?

Bebekler sadece doğum öncesinde bir tatlar ziyafeti yaşamaz, görünen odur ki sonraki hayatlarında tercih edecekleri yiyecekleri de bu tatların anıları etkiler.

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, eğer anne hamileliğinin son üç ayında veya emzirmenin ilk iki ayında haftada dört kere havuç suyu içmişse, bebeği de sütten kesildikten sonra havuç suyu ile hazırlanmış tahıllı mamaları özellikle tercih edecektir. Anneleri hamilelikte bol meyve yemiş olan bebeklerin sütten kesildikten sonra meyve yemekten çok daha fazla keyif almaları olasıdır.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde farklı lezzetlerde olabildiğince çok gıda yemeğe çalışmakla bebeğimize çeşitli tatları sergilemiş oluruz ve teorik olarak bu da onun büyüdüğünde yemek seçen birisi olma eğilimini azaltır. Ama bu durum, eğer siz daha az sağlıklı seçeneklerden keyif alıyorsanız, bebeğinize kötü örnek de olabilir. Hamilelikleri sırasında anneleri haftada iki küçük kadeh şarap içmiş olan bebekler, anneleri çok az veya hiç içmemiş olan bebeklere kıyasla, alkol kokusu aldıklarında daha fazla gülümseme, emme ve yalama gibi yüz ifadeleri göstermişlerdir — fakat alkole bu eğilimin yetişkinlik dönemlerine kadar gidip gitmediği konusunda bir açıklık yoktur.

Fareler üzerinde yapılan garip bir çalışma bunun doğru olabileceğini ileri sürmektedir. Anneleri hamileliklerinde alkol tüketmiş olan yetişkin fareler anneleri alkol almamış olanlara göre sarhoş eşlere, büyük olasılıkla nefeslerinde alkol kokusu aldıklarından, daha fazla ilgi göstermişlerdir.

Bundan daha garip şeyler de var. Bazı araştırmalar, annenin çektiği sabah bulantısının derecesinin çocuklarda tuza yatkınlığı etkilediğini bulmuştur. Anneleri hamileliklerinin ilk on dört haftasında orta ila şiddetli kusma yaşayan on altı haftalık bebekler, anneleri hiç sabah bulantısı yaşamamış bebeklere göre tuzlu içeceklere daha dayanıklıydılar. Olası bir açıklama, kusmanın kadınların vücutlarını susuz bıraktığı ve bu durumun da amniyotik sıvıyı daha yoğun ve tuzlu yaptığıdır.