Bakıcı Seçimi

Bebeğinizi bir başkasının bakımına bırakacaksanız, o kişinin dikkatli, sevgi dolu ve duyarlı olacağından tamamıyla emin olmalısınız.

Bir bakıcı aramaya, ihtiyaç duyacağınızdan en az iki ay önce başlamalısınız. Ancak önceden bir takım hazırlık çalışmaları yaptıysanız bu daha kolay olur.

Bebeğiniz henüz küçükken işe geri dönmeyi planlıyorsanız, bakıcı bulmak bir gereklilik olmadan önce şimdiden araştırmaya başlayın. Sizinle birlikte yaşayan yada günlük olarak gelen bir bakıcı tutmak istiyorsanız, güvenilirlik ölçmeyle ve ne kadar para istedikleriyle ilgili çalışma biçimlerini öğrenmek için acentelerle bağlantı kurun. Sundukları hizmetlerin çeşitleriyle ilgili bir görüş sahibi olmak için kreşleri ziyaret edin. Benzer şekilde birkaç çocuk bakıcısını da ziyaret edin -boş yerleri olmasa dahi- böylece zamanı geldiğinde neye bakacağınızı bilirsiniz.

Kreşleri Ziyaret

Bu ziyaret sizin çocuk başına düşen personel sayısını (bebekler için üçe bir idealdir), personelin niteliklerini (ne eğitim aldıkları), nasıl ruhsat sahibi olduklarını, ve yaklaşımlarını (çocuk bakımı felsefeleri ve uygulama yöntemleri) öğrenmenize izin vermelidir.

Elbette bir personel sorularınıza cevap vermelidir, ancak gözleri ve kulakları her zaman kendi sorumluluğundaki bebekler üzerinde olmalıdır.

Çocukların yaş gruplarına göre ayrılıp ayrılmadığına (bir yaşın altındakiler, gürültücü 2-4 yaş çocuklarıyla bir arada olmamalıdır) dikkat edin, ve çocukları gözlemleyin. Mutlular mı ve bir şeylerle uğraşıyorlar mı? Küçük bir bebek bile kendisiyle konuşulmasından yada oynayacak bir oyuncağı olmasından fayda görür. Ağlayan var mı? ve bakıcının bununla ilgili bir şey yapması ne kadar zaman alıyor?

Bebeklerin ve çocukların oynayabilecekleri, yaşlarına uygun çok sayıda oyuncak var mı? Çocukların evden özel bir oyuncak getirme konusunda özendirilip özendirilmediğini de sorun. Açık hava aktiviteleri ve geziler var mı?

Binanın aydınlık, havadar, ve uygun sıcaklıkta olup olmadığını da not edin. Yangın teftiş sertifikasını görmek isteyin. Yiyecek hazırlanan alanlara bakın ve biberonların nerede saklandığını sorun. Hepsi lekesiz mi? Bakıcılar ellerini sıklıkla yıkıyorlar mı? Özel beslenmenin gerekli olduğu durumlar için yaklaşımlarını da kontrol edin.

Bebeğiniz ya da çocuğunuz bakıcı ayarlamalarınızın işleyip işlemediğinin en iyi barometresidir. Mutlu görünüyorsa, uykuları normalse ve kilo almaya devam ediyorsa olasılıkla her şey yolundadır. Eğer mutlu bir bebek birden sıkıntılı hale gelir ya da normalden daha fazla ağlamaya başlarsa, bu bakıcının bebeğinize ihtiyacı olan ilgiyi göstermediğinin bir işareti olabilir.

Kendi Evinde Çocuk Bakan Bakıcılar

Hiçbir şey yapmadan önce yerel yönetim birimlerinin ruhsat ve teftiş prosedürlerinin neler olduğunu kontrol edin. Her çocuk bakıcısının sosyal hizmetler müdürlüğünde kayıtlı olması şarttır. Aynı şekilde referansları sormakta da kendinizi rahat hissedin. Bakıcının evi kalabalık bir ev ortamı olabilir, ancak yiyecek hazırlanan alanlar ve banyolar temiz ve düzenli olmalıdır.

Bütün çocukların oynamasına uygun oyuncaklar var mı? Bebeğiniz kendi oyuncaklarından bazılarını götürürse bunlara dikkat edilecek mi? Aynı derecede önemli olarak, bakıcının diğer aktivitelerde çocuklarla birlikte oynadığına dair işaretler var mı? Buzdolabına yapıştırılmış resimler, masada kireç yada hamur modelleri? Bu, bakıcının sadece çocukları izlediğini değil aynı zamanda onları canlandırıp özendirmekle de ilgili olduğunu gösterir.

Esnek çalışma saatleri, beslenme ile ilgili zorunluluklar ve tatil ayarlamaları ile ilgili yaklaşımları da kontrol edin. Bakıcı hastalandığında yerine birisinin ayarlanıp ayarlanmadığını da sorun. Bakıcının kendi çocuklarından birisi hastalanırsa ne olacak?

Evde Çocuk Bakıcıları

Bazı şartlarda evdeki bir bakıcı en kolay tipteki bakıcı olabilir çünkü siz işveren konumundasınızdır ve ödün vermek zorunda değilsinizdir. Ancak uygulamada, yaşadığınız bölgede talep arzı geçerse tam olarak aradığınız kişiyi bulamayabilirsiniz. Önceliklerinizin neler olduğu konusunda önceden karar verin. Örneğin; çocuk bakımı konusunda her şeyi kendi bildiği gibi yapmak isteyen birisine kıyasla sizin fikirlerinize açık bir birisini tercih edebilirsiniz.

Başvuruları gözden geçirin ve olabileceklerin bir özet listesini çıkartın. Tüm referansları kontrol edin ve önceki işverenlere soracağınız soruları hazırlayın. İlk seferinde birini bulamazsanız tekrar deneyin.