Bakımınızda Kim Kimdir?

Sağlıklı bir hamilelik ve doğum deneyimi size, eşinize ve size yardım etmek üzere seçtiğiniz sağlık personeline bağlıdır.

Doğum için nereyi seçtiğinize bağlı olarak, doğum öncesi bakımınıza farklı sağlık personeli dahil olabilir. Çoğu kadın aile doktorlarını doğum öncesi ziyaretlerde ve diğerleri için hastanede bir ebeyi görerek “paylaştırılmış bakım”ı seçer.

Aile Doktorunuz

Aile doktorunuz sizin, eşinizin ve çocuklarınızın sağlığının tüm yönleriyle ilgilenir.

Pozitif çıkan bir gebelik testi sonrasındaki ilk ziyaretiniz aile doktorunuza olmalıdır. Aile doktorunuz yoksa, birini bulmalısınız. Tüm aile doktorları annelikle ilgili bakımı üstlenmezler, ve üstlenenlerin bazıları da doğum sırasında yardımcı olmazlar. Herhangi bir nedenle aile doktorunuzun bakımınızdaki en iyi insan olmadığını düşünüyorsanız, hamileliğiniz süresince yada sürekli olarak başka bir doktora kaydolmaksınız veya doğum öncesi tüm kontrollerinizi bir hastanede yaptırmayı da seçebilirsiniz.

Hamilelik ve doğum üzerine özellikle ilgisi olan bir aile doktoru bulmak için oturduğunuz bölgenin ebesiyle ya da Anne Çocuk Sağlığı Merkezi ile bağlantı kurabilirsiniz (telefon numarası rehberde olacaktır). Ya da yakın zamanda bebek sahibi olmuş arkadaşlarınızın aile doktorları hakkındaki düşüncelerini sorabilirsiniz.

Danışman Bir Doğum Doktoru

Hastanede doğum yapıyorsanız normalde danışman bir doğum doktorunun gözetiminde olacaksınızdır. Ancak, normal ilerleyen bir hamilelikte, olasılıkla bu doktoru görmeyeceksinizdir. Hamileliğiniz yüksek riskli olarak kabul ediliyorsa (örneğin, eğer üç yada daha fazla düşük geçmişiniz varsa, şeker hastası iseniz veya kalp yada böbrek rahatsızlığınız varsa), doktor sizi bazı yada tüm doğum öncesi ziyaretlerde görecektir ve belki de doğum başladığında hazır bulunacaktır.

Bir Ebe

Ebeler bir çoğunda olduğu gibi normal hamilelikleri ele almak ve doğum sorunsuz olduğu zaman bebeği doğurtmak üzere eğitilmişlerdir. Şu an birçok hastane, aile doktoru ya da toplum ünitesi hamileliğiniz, sancılar ve doğum sırasında size bakacak bir ebe hemşire ekibine sahiptir. Bu da sancı süresi uzun sürse bile bebeğinizi doğurtacak kişiyi bilmeniz gerektiği anlamına gelir. Evde doğum yapıyorsanız, ebeniz sancılar ve doğum sırasında tümüyle sizinle birlikte kalacaktır.

Unutmayın ki bakımınızdan sorumlu herhangi bir kişiden herhangi bir zaman memnun kalmazsanız, başkasına görünmeyi isteyebilirsiniz. Doğum öncesi kontrollerinizin her hangi birinde bulunmayan herkes için size önceden danışılmalıdır.