Bebeği Ikınarak İtmeli miyim?

Özellikle de ıkınarak itmenin bebeğin başının göründüğü son dakikalara saklanmasını söyleyen son bulgularda da dile getirildiği gibi, doğum konusunda bir başka yanlış fikir de onun tümüyle itme ile ilgili olduğudur.

Doktor ve ebelerin çoğu, özellikle de eğer anneye epidural yapılmış ve bu sebepten doğal ıkınma dürtüsünü tam farkına varamıyor ise, serviksin bebeğin başının geçeceği genişlikte açılmasından hemen sonra ıkınmanın doğumu hızlandırdığına inanır. Ama şimdilerde elde edilen yeni bulgular bu görüşe karşı çıkarak, annenin gevşemesinin ve doğum kanalından yavaşça geçmesi için bebeğe vakit tanınmasının ve bebeğin başı görününce de sadece bir defalık ıkınıp itmesinin daha iyi olabileceğini söylüyor.

Amerikalı bir grup bu konuyu açıklığa kavuşturmak amacıyla, epidural yapılmış kadınlarda hemen ve gecikmiş itmeyi karşılaştırmak için, yedi adet klinik deneyi inceledi. İki saat kadar bebeğin inmesini bekleyip ondan sonra ıkınması istenen kadınlarda, itme süresinin azalıp normal doğum yapma şanslarının arttığını buldu. Son zamanlarda İngiltere’de ebelere, epidural yapılmış kadınlara bebeklerin başlarının inmesi için bir saat daha ekstra zaman vermeleri tavsiye edilmektedir, bu da insanların artık bu kanıtı dikkate almaya başladıklarını göstermektedir.

Üzerinde yeterli sayıda araştırma yapılmamış olmasına rağmen, aynı prensip epidural almamış kadınlar için de geçerli olabilir. Yakın tarihte yapılmış bir denemede, serviksin tümüyle açılmasından sonra ıkınmayı doksan dakika kadar geciktirmenin, toplam doğum süresini etkilemediği fakat itme süresini yarıya indirdiği bulunmuştur. Bu da aynı işi daha az emekle halledebilirsiniz demektir.