Bebeği Sırt Üstü Yatırmak

Bebeğinizi gece olsun, gündüz olsun, yatağına her zaman sırt üstü yatırın. Sırt üstü yatmak ani bebek ölümü sendromu (ABÖS) riskini azaltan en güvenli pozisyondur. Aynı zamanda beşik ölümü de denilen ABÖS, bir yaşından küçük bebeklerin ani ve sebebi bilinmeyen ölümü için kullanılan bir terimdir.

Araştırmalar yüzükoyun yatırılan bebeklerde ABÖS riskinin sırt üstü yatırılanlara nazaran çok daha fazla olduğunu gösteriyor. Yan yatan bebeklerde de bu risk yüksek çünkü yüzükoyun pozisyona geçmeleri mümkün. Amerikan Pediatri Akademisi 1992 yılında bebeklerin sırt üstü yatırılmasını tavsiye ettiğinden beri ABD’deki ABÖS vakalarında belirgin bir düşüş oldu.

Bu sırt üstü yatma kuralının tek istisnası yüzükoyun yatmalarını gerektiren sağlık sorunları olan bebekler. Eğer bebeğiniz bir doğum kusuruyla doğmuşsa, beslendikten sonra sık sık kusuyorsa ya da solunum, akciğer ve kalp sorunu varsa, doktoruna onun için ideal uyuma pozisyonunun ne olabileceğini danışın.

Bebeğinize bakan herkesin uyurken onu sırt üstü yatırması gerektiğini bildiğinden emin olun. Buna büyükanne ve büyük babalar, doktorlar, bebek bakıcıları, arkadaşlar ve diğer herkes dahildir.

Bazı bebekler başlarda sırt üstü yatırılmaktan pek hoşlanmazlar ama kısa sürede alışırlar. Çoğu anne baba da bebek sırt üstü uyurken kustuğu takdirde boğulacağından endişe eder ama doktorlar boğulma ve benzeri vakalarda herhangi bir artış saptamamıştır.

Sırt üstü yatan bebeklerin bazılarının başının arkasında düzlük oluşabilir. Çoğunlukla bebek oturmayı öğrendikten sonra da geçer. Bebeğinizin beşikte yattığı yönü değiştirerek- birkaç gece başı beşiğin bir ucuna, sonra da öbür ucuna gelecek şekilde yatınrsanız- bebeğin başının biçiminin bozulmamasını sağlayabilirsiniz. Böylece bebek her zaman başı aynı yere gelecek şekilde yatmamış olur.

ABÖS riskini azaltmak için yapabileceğiniz şeyler arasında şunlar da var:

  • Bebeğinizi anne sütüyle besleyin. Neden olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte anne sütüyle beslenmek bebekleri ABÖS’den koruyabiliyor.
  • Bebeğinize kimono ya da uyku tulumu giydirin. Böylece battaniye kullanmaktan ve battaniye nefes almasını engeller mi diye kaygılanmaktan kurtulmuş olursunuz.
  • Yatak takımını dikkatli seçin. Sert bir şilte kullanın. Bebek başını sürttüğünde soluk almasını engelleyecek kalın ve kabarık dolgu maddesi olan şiltelerden kaçının. Aynı nedenle, beşiğin içinde yastık, yumuşak ve kaba tüylü oyuncaklar veya içinde dolgu maddesi olan hayvanlar bırakmayın.
  • Sigara içmeyin ve bebeği evin içindeki dumana maruz bırakmayın. Anneleri gebelik sırasında ve sonrasında sigara içen bebeklerin ABÖS’den ölme riski annesi sigara içmeyen bebeklerininkinin üç katıdır.
  • Oda ısısını makul bir seviyede tutun. Eğer bebeğinizin boynu ve yüzü terliyorsa, odası ona çok sıcak gelmiş demektir.