Bebeğim Söylediklerimi Ne Zaman Anlar?

Bebeklerin çoğu birinci doğum günleri civarında ilk kelimelerini söylemeye başlar. Yakın zamanlara kadar on ila on iki aylıktan küçük bebekler “dil gelişimi öncesi” olarak sınıflandırılırdı; buna göre onlar çevredekilerin çıkardığı normal sesli ve sessiz harfleri tanımalarına rağmen kelimelerin esas manasını anlayamazlar. Popüler bir teori de, bebeklerin diğer insanları kendi motivasyonları olan bireyler olarak görmeye başlamadan önce dili anlayamadıkları yönünde idi – ki bu da bebekler ortalama dokuz aylık olduklarında başlıyordu. Bebekler, bundan evvel, kişilerin niyetlerini yeterince anlamadıklarından bu sesleri gerçek nesneler ve hareketlerle ilişkilendiremiyorlardı.

Ama yapılan yeni araştırmalar bu görüşün doğruluğunu sorgulamaya başlamıştır. Philadelphia’daki Pennsylvania Üniversitesi’nden Elika Bergelson ve Daniel Svvingley, besinlerle beden parçalarını onlarla ilintili resimlerle bağdaştırma derecelerini sınamak amacıyla, altı ile dokuz aylık bebekleri “elmaya bak” şeklinde teşvik edip sonra da göz hareketlerini takip ettiler. Altı aylık bebeklerin bile, nesne başka objelerin de bulunduğu kalabalık bir resmin parçasını oluştursa bile, doğru nesneyi tanıyabildiklerini saptadılar.

Buradan alacağımız mesaj, bebeklerle elimizden geldiğince çok konuşmaktır çünkü çok küçük bebekler bile bizim söylediklerimizin en azından bir kısmını anlıyor olabilirler. Daha büyük bebeklerle yapılan çalışmalar da, her ne kadar henüz size cevap veremiyor olsalar bile, onlara dil öğretmekte pasif kalıp, dili içselleştirmeleri için kendi başlarına bırakmak yerine onlarla konuşmanın daha etkili bir yöntem olduğunu göstermiştir.