Bebeğime Ne Zaman Süt Vermeliyim?

Eğer bebeğinizi emzirmeyi düşünüyorsanız, kuşkusuz, en azından ilk birkaç hafta her aç göründüğünde emzirmelisiniz. Kadınların doğumdan sonraki ilk altı günde ürettiği süt miktarı ile altı haftada üretecekleri miktar arasında kuvvetli ilişki vardır ve bu yüzden yeterli süt yapabilmeleri için en başta göğüslerinin bu ilk günlerde sık sık uyarılması gerekmektedir. Ayrıca, bebeği emzirmek yerine biberonla beslemeye başlarsanız, süt üretiminizin düşmeye başlayacağı da doğrudur.

Peki başarılı bir şekilde süt vermeye başladığınızda düzen nasıl olmalı? Kadınlara genellikle “bebek istediğinde ver” denir ama bunun tam olarak ne anlama geldiği açıklanmaz. Bu bebek her ağladığında emzirmek mi demektir? Veya sadece bebek acıktığında mı emzirmelidir; bu sefer de bebeğin yorgun veya rahatsız değil de aç olduğunu nasıl anlayacağız? En basit cevap bunun kesin bir kuralının olmadığıdır. Araştırmalar, her bebeğin günlük süt tüketiminde üç misli değişim gösterdiğini ve süt emme düzenlerinde de büyük farklılıklar yaptıklarını bulmuştur. Ortalama bir bebek bir aylık olduğunda günde 750-800 ml süt içer; ama yakın bir tarihte Avustralya’da yapılan bir araştırma, altı aylığın altındaki bebeklerin yirmi dört saat içinde normal olarak sekiz kez beslenmelerine rağmen, bazılarının sadece dört kere, diğer bazılarının da on üç kereye kadar beslendiklerini bulmuştur.

Emzirmeye alışmış olan kadınların çoğu – özellikle geceleri – emzirme aralıklarını uzatmayı denemek isterler. Geceleri emzirilen ile emzirilmeyen bebeklerin süt tüketim miktarlarını karşılaştıran bu araştırma, yirmi dört saatte alman sütün toplamında iki grup arasında herhangi belirgin bir fark olmadığını bulmuştur. Buradaki en önemli farklılık, gece emzirilen bebeklerin en büyük miktarlarda sütü gece içtikleri, gece emzirilmeyenlerin ise bu arayı kapatmak için sabahları daha çok içtikleri idi. Geceleri emmeyen bebeklerin büyük ihtimalle toplamda yeterli miktarlarda süt aldığını gösteren bu bilgi kadınları rahati atmalıdır.

Kısa aralıklarla azar azar süt emen bebeklerin onları doyurmaya yetecek ölçüde yüksek yağlı süt alıp almadıkları ve bebeği besleyecek kadar sütümüzün olup olmadığı gibi sorular da sıklıkla akla gelir. Normal bir göğüste, emzirmeye iyice alıştıktan sonra, 179 ml süt birikir – ki bu hemen hemen birçok bebeğin bir seferde emebileceğinin iki misli kadardır. Ama göğüslerin biriktirdiği süt miktarı kadından kadına 74 ml ila 382 ml arasında değişiklik gösterir. Daha fazla süt kapasitesi olan kadınlar genellikle daha seyrek meme verirler ama bu her zaman da böyle değildir. Bu sebeple eğer bebeğiniz daha sık süt emmek istiyorsa, hemen ona yetecek kadar sütünüz olmadığı fikrine kapılmayın.

Ayrıca doğumdan önce göğüslerinizin ne kadar büyük olduğu – veya hamilelikte ne kadar büyüdükleri – ile ne kadar süt biriktirebildikleri arasında pek fazla ilişki de yoktur. Araştırmalara göre bir kadının orijinal göğüs ölçüsü ne olursa olsun, hamilelik sırasında göğüslerinde görülen büyüme oranı nispeten sabittir. Meme vermenin nasıl gerçekleştiği konusunda incelemeler yapan University of Westem Australia’dan Jacqueline Kent “Tabii ki, eğer göğüsler çok küçükse fazla süt biriktiremezler ama bunun dışında sütyen ölçüsü ile süt biriktirme kapasitesi arasında hiçbir ilişki yoktur” diyor, Göğüslerinizdeki süt miktarını belirlemenin bir yolu bebeğinizi emzireceğiniz zaman bir süt pompası ile göğsünüzü boşaltıp bebeğe sütü biberon ile vermektir, ama yine bu da kesin bir rehber değildir çünkü pompalar bebekler kadar çok süt çekemezler.

Sütteki yağ oranı genellikle bebekler emdikçe değişir, sulu olan “ön süt” ile başlar ve sonra daha besleyici “art süt”e geçer ama gösterdiği değişimin oranı kadının emzirme sıklığına bağlıdır. Yapılan araştırmalara göre bebekleri günde altı ila dokuz kez büyük öğünler şekilde beslenen kadınlardaki sütün yağ oranı beslenmenin başındaki ortalama %4,3 ten sonunda %10,7 ye kadar çıkar ama daha sık emziren kadınlarda da ön süt daha yağlı olma eğilimindedir. Bebeklerin günde on dört ila on sekiz kere azar azar emdiği hallerde ise ön süt %4,8 oranında yağ içerirken, art süt %8,2 oranında yağ içerir. Ama bebeklerin aldığı günlük yağın oram, günde kaç öğün yerlerse yesinler çok küçük farklılıklar gösterir.

Bebeğin her bir göğsü on dakikadan fazla emmesine izin vermemek ve genellikle beslenmesinin sonuna doğru bebeğin arada bir yutkunup ama daha çok çabuk çabuk emdiği “keyif emmesi”ne müsaade etmemek şeklindeki bazı çok duyulan emzirme tavsiyeleri, belki de, bebeğin bu yağlı art sütü alma şansını düşürmektedir.

Avustralya’da Queensland Üniversitesi’nden emzirme uzmanı Pamela Douglas, eğer bebeğinizin birinci memeyi tümüyle emip bitirdiğinden emin değilseniz ve ikinci memeye geçme konusunda da kararsızsanız, en iyi ölçü onların hâlâ bir şeyler yutup yutmadığını dinlemektir diyor. Eğer yutkunmayı bıraktıysalar, büyük ihtimalle bu beslenmeyi bitirdikleri anlamına gelir ama siz yine de emin olmak için ikinci memeyi sunmayı deneyin.