Bebeğime Sebzeyi Nasıl Sevdirebilirim?

Bu sorunun anahtarı çeşitlilik gibi görünüyor. Çoğu bebeğin bazı sebzelerdeki acı lezzetten hoşlanmaması normaldir ama bebeğiniz baştan brokoli veya ıspanağı reddediyorsa, yine de üzüntüye kapılmanıza gerek yoktur. Onlara çeşitli sebzeleri sunmak bile tatları konusunda genel anlamda bir fikir sahibi olmalarını sağlar ve sonunda beğenmedikleri sebzeleri de yemeyi kabul edebilirler.

Philadelphia’daki Monell Chemical Senses Center’dan Julie Mennella ve meslektaşları, en az iki haftadır tahıllı mamalar veya meyve yiyen yetmiş dört adet dört ila dokuz aylık bebeği alıp iki gruba ayırdı. İlk gruba yeşil fasulye püresi verilirken kalanlara da armut püresi verildi. Tüm bebekler bu yeni tadı nasıl algıladıkları konusunda incelendiler.

Sonraki sekiz gün içinde bebek grupları kendi içlerinde daha fazla gruplara ayrıldılar. Fasulye grubundan bazı bebek-lere her akşam yemeğinde yeşil fasulye verilirken bazılarına her akşam yemeğinde başka bir sebze verildi. Bunlardan ayrı bir gruba da yemek sırasında ve yemek aralarında çeşitli sebzeler verildi. Armut grubuna da benzer bir uygulama yapıldı; onlara çeşitli sebzeler yerine çeşitli meyveler verildi. Sekiz günün bitiminde, iki gruba da bir defa daha tatmaları için armut veya yeşil fasulye verildi. Her ne kadar tüm bebekler orijinal meyve veya sebzeyi bu defa ilk verildiğine göre daha çok miktarda yeseler de, hafta içinde çok çeşitli meyve ve sebze yiyen grubun yediği armut veya yeşil fasulye miktarı hepsinden daha fazlaydı.

Mennella, aynı genel besin grubundan çeşitli lezzetleri tekrar tekrar sunmanın bebeklere grup içindeki tek tek lezzetleri daha kolay kabullenmeyi öğrettiğini düşünüyor. Ayrıca, bebek yerken yüzünü buruştursa bile o besini sebatla vermeye devam etmenizi öneriyor – çünkü önemli olan bebeğin o tadı almasıdır. Diğer bazı araştırmalar bebeklerin bir besini seve seve yemeyi kabul etmesi için onu genellikle sekiz ila on kere tatması gerektiğini söylerler – ama bebeğe istemediği bir şeyi zorla yedirmek de uzun vadeli bir tiksinmeye sebep olabilir.

Eğer bu strateji de işlemezse, bebeğinize beğenmediği besini sevdiği bir besinle karıştırıp vermeyi de deneyebilirsiniz. Her ne kadar bu çok küçük bebeklerde denenmemişse de, Tempe’deki Arizona Eyalet Üniversitesi’nden Elizabeth Capaldi, ilk birkaç seferinde içine şeker koyarak vermenin, iki ila beş yaşları arasındaki çocuklara, greyfurt suyunun ekşi tadını sevdirdiğini göstermiştir. Önemli olan da şudur ki, çocuklar, birkaç hafta sonra tekrar verildiğinde bile, tatlandırılmamış greyfurt suyunu severek içmeye devam etmişlerdir. Başka hiçbir şey işe yaramadıysa, bebeğinize yemesini istediğiniz besinin resimlerini göstermeyi deneyebilirsiniz. Birkaç araştırma, küçük çocukların daha önce bir kitapta resmini gördüğü bir meyve veya sebzeyi denemeye daha istekli olabildiğini belirtmiştir. The Very Hungry Caterpillar (Çok Acıkmış Bir Tırtıl) adlı kitap mutlaka yemek seçen tüm çocukların okuma listesinin en başında yer almalıdır.