Bebeğimi Kaç Aylığa Kadar Emzirmeliyim?

Tüm anneler bebekleri için en iyisini yapmak isterler ama (iki yılı bir kenara bırakalım) altı ay süreyle bile emzirememişlerse, ona iyi bakamadıkları iması, çoğu çalışan anne için gerçekçi bir tavsiye olmadığı gibi sağlığa faydaları açısından da kanıtlarla destekleniyor olmayabilir. Massachusetts Çocuk Hastanesi’nden başhekim Ronald Kleinman “Bebeği doğumdan hemen sonra emzirmeye başlamanın faydaları konusundaki en kuvvetli kanıtlar, hayatının ilk üç ila dört ayında bebeğin yalnızca anne sütüyle beslenmesiyle ilintilidir.” diyor. “Böyle yapmak bebekte üst solunum sistemi enfeksiyonlarına ve ishale direnci pekiştirir ve, her ne kadar kanıtları o kadar kuvvetli olmasa da, aşılardan yarar görme potansiyelini geliştirir”.

SIDS riskinde düşüş tespit eden araştırmalar bebekleri sadece altı ay süre ile takip etmiş ve ani bebek ölümlerinin büyük çoğunluğunun iki ile dört aylar arasında gerçekleştiğini bulmuşlardır.

Obesite veya diyabet gibi hastalıklardan korunma gibi uzun vadeli yararlarına dair gösterilen kanıtlarda da önemli olanın ilk aylarda emzirme olduğuna işaret edilmektedir. Alerjilere ve tip 1 diyabete karşı korunmada, araştırmaya katılan anneler en aşağı üç veya dört ay meme verdiler; emzirmenin çocukluk çağı kanserine karşı da bir miktar korunma sağladığını iddia eden araştırmalarda ise bebekler altı ay süre ile emzirildiler.

Bundan sonra, bunda daha uzun süre meme vermenin bebeklere, iltihabi hastalıklara karşı sağladığı acil korumaya ilaveten başka uzun vadeli önemli faydalar getirip getirmediğini bilmek zordur ve bu da her ne kadar gelişmekte olan ülkeler için çok önemli olsa da, yeterli tıbbi bakımın olduğu zengin ülkelerde şüphesiz ki o kadar da Önemli değildir. Bu, daha uzun süre emzirmenin yararsız olduğu anlamına gelmez, sadece bu konuda çok az araştırma olduğunu vurgular. Nedeni ise, Batı ülkelerinde kadınların çoğunun daha uzun süre süt vermemesidir. “Altıncı ayda hazır mama ilavesi yapmanın veya memeden kesip tümüyle biberona geçmenin sağlık sorunları getirdiğini gösteren eden herhangi kesin bir kanıt bulunmamaktadır” diyor Kleinman.

Olası tek istisna beyin gelişmesidir ki bu alandaki araştırmalar ne kadar uzun süre anne sütü alırlarsa, bebeklerin, bu alanda o kadar fazla yarar elde ettiklerini belirtmektedir. Micheal Kramer “En azından gelişmekte olan ülkelerde bebeklerin, bir yıldan fazla veya asgari bir yıl süreyle emzirilmelerinin çok önemli olduğuna dair kanıtlar bulunuyor” demektedir.

Ama yine de, bebeklerini bu kadar uzun emziremeyen kadınların kendilerini suçlu hissetmemeleri gereğini de vurguluyor. “Meme vermekten önemli, hatta çok daha önemli birçok başka konu daha vardır” diyor. Mesela, bebeğinizi televizyonun karşısına oturtup onunla hiç oynamamak, onun IQ’sunu emzirememenizden daha fazla etkiler. “Mutlu bir anne genellikle iyi bir annedir” diyor Kramer, “İyi bir anne olmak için de sadece tavsiyelere uymak ve iki yıl süt vermek yetmez”.

Son olarak, süt vermenin kadınları bazı tür kanserler, diyabet veya obesite gibi hastalıklardan korumak gibi sayısız faydaları olduğu da söylenir. Bazı araştırmaların bir takım sağlık yararları bulduğu doğrudur ve bu etki birikerek artıyor gibi görülmektedir – yani önemli olan bütün çocuklarınızı emzirdiğiniz sürenin toplamıdır. Tip 2 diyabet riskinde her süt verilen yıl için ortalama %4 ila 12 oranında bir azalma varken göğüs ve yumurtalık kanserlerinde on iki aydan fazla bir süre meme vermiş olmanın kanser riskini %28 oranında düşürdüğü iddia edilmektedir.