Bebeğimi Katı Gıdalara Ne Zaman Başlatabilirim?

Anne-babalara önceleri bebeklerine dört aylıktan itibaren katı gıdalar vermeye başlamaları söylenirdi. Sonra, 2002 yılında Dünya Sağlık Örgütü WHO, çıkardığı kılavuzlarda bebeklerin altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmelerinin gerektiğini ve katı gıdalara bundan sonra başlanabileceğini söyledi. Bunun için verilen en önemli sebep de, emzirmenin bazı enfeksiyonlara karşı koruma sağladığı ve bebeklerin ne kadar uzun anne sütü alırlarsa o kadar yüksek derecede korunmaya sahip olacakları düşüncesi idi.

İki ay bir bebeğin hayatında uzun bir süredir ve bu değişiklik bazı anne-babaların kafasını karıştırmıştır. Bu, bebeklere altı aydan önce katı gıda vermenin kötü olduğu anlamına mı geliyordu? Ve eğer bebekleri hazır mama ile besleniyorsa ana-babalar bu durumda ne yapmalıydılar?

Elbette ki, pediatri uzmanları, bebeklere dört aylıktan önce katı gıdaların başlanmasının kötü bir fikir olduğunda anlaşırlar. Farklı araştırmalar da dört aylıktan evvel katı gıda almış olan çocuklarda astım, egzama ve obesite belirtilerinde artışlar olduğunu göstermektedirler. Ama yine de kanıtlar hiçbir şekilde kesin değildir: İngiltere’de beş adet çalışma üzerinde yapılan ayrı bir incelemede de, on iki haftalık gibi daha da erken yaşlarda katı gıda verilmiş bebeklerin dahi sağlıklarında hiçbir fark görülmemiştir.

Bebekler dört aylık olduklarında durum daha da bulanıklaşır. Hem Amerikan Pediatri Akademisi hem de Avrupa Pediatrik Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Cemiyeti katı gıdaların bebeklere dört ila altı ay arasında verilebileceğini söylüyor ki bu WHO’nun tavsiyesi olan altı aylıktan daha erkendir.

Anne-babaların altı aylıktan önce katı gıdaya başlamak istemelerinin sebebi bebeklerinin bu ilave besinlere ihtiyacı olduğunu düşünmeleri veya geceleri daha uzun uyumalarına yardım edebileceği fikri olabilir. Her ne kadar, İngiltere’de yapılan inceleme on iki haftalıkken katı gıdalara başlatılan anne sütü almış bebeklerin bütün gece uyuma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu bulduysa da, diğer çalışmalarda katı gıdalara erken veya geç başlayanlar arasında uyku düzenleri konusunda bir fark gözlemlenmemiştir.

Bu arada, ABD’de yapılan yüksek kaliteli en az bir çalışmada, katı gıdalara erken başlamanın, bebeğin genel sağlığı açısından herhangi bir avantaj sağlamadığı bulunmuştur. Hazır mama ile beslenen bebekler on iki aylık olduklarında, katı gıdalara üç veya altı aylıkken başlamış olmalarına bakılmaksızın, aynı kilo ve boyda idiler ve vücutlarında benzer oranlarda yağ ve kas vardı. Biraz daha az süt içmelerine rağmen bebeklerin aldığı toplam kalori sayısı aşağı yukarı aynıydı ki bu da bize aldıkları kalorinin miktarım açlık durumlarına göre ayarlayabildiklerini düşündürmektedir.

Bebeklerin büyüdüklerinde yemekte seçici olmamaları için çeşitli lezzetleri tatmaları gerektiği ve altı aydan evvel katı gıdalara başlamazlarsa çiğnemeyi öğrenemeyeceklerinden bazı beslenme problemleri yaşayabilecekleri söylentileri katı gıdaya erken geçme fikrini destekleyen diğer görüşlerdir.

Bu iddiaların ikisini de destekleyen kanıtların sayısı çok azdır ve Honduras’ta yapılan kaliteli bir deney iştah ve yemek seçme konularında dört veya altı aylıkken katı gıdaya başlatılan anne sütü emen bebeklerde herhangi bir farklılık olmadığını bulmuştur.

Diğer taraftan, en azından bir çalışma, katı gıdalara başlamadan evvel bebeğin altı aylık olmasını beklemenin, ailesinde alerji sorunu olan bebeklerde astım riskini azalttığını bulmuştur. Ayrıca, bebeklerin katı gıda yerine sütle beslenmeye devam etmeleri halinde, o gıdalardan gelip onları hasta edebilecek bakterilerle karşılaşmaları ihtimali de azalmaktadır.

Sonuç olarak, özellikle eğer emziriyorsanız, bebeklerinizi altı aydan önce katı gıdalara başlatmanın herhangi bir avantajı olmadığı görülmektedir. Başka bir şey olmasa bile, katı gıdalara geçmek başlı başına zor bir iştir çünkü ekstra organizasyon ve hazırlık gerektirir. Ama yine de eğer hemen dört aydan sonra başlarsanız – özellikle eğer bebeğiniz de buna ilgi duyuyorsa – bunun herhangi bir zararı olmadığı konusunda da az da olsa kanıt bulunmaktadır.