Bebeğinize Banyo Yaptırma

Bebeğinizin çok fazla banyo yapmaya ihtiyacı yoktur. İlk bir iki hafta, göbeği düşene kadar, süngerle silerek temizleyin. İlk yıl tam bir banyo haftada 1-3 kez gereklidir. Daha sık yıkamak bebeğin cildini kurutur.

Göbek bölgesi iyileştikten sonra beğinizi doğrudan suya sokmayı deneyin. İlk banyoların nazikçe yapılması ve kısa tutulması gerekir. Bebeğiniz banyo yapmaya karşı direniyorsa, süngerle silin, özellikle de ellerini, boynunu, yüzünü, kulak arkasını, koltuk altlarını ve bez bölgesini temizleyin. Süngerle silme ilk altı haftalık sürede tam banyoya kıyasla iyi bir seçenektir.

Banyo yaptırmayla ilgili temel bilgiler: Bebeğinize banyo yaptırmak için kendiniz ve onun için en uygun olan zamanı seçin. Çoğu insan, rahatlattığı ve uykusunu getirdiği için yatmadan önce banyo yaptırmayı tercih eder. Bazıları da bebeğin tam olarak uyanık olduğu zamanı yeğler. Acelenizin olmadığı ve araya başka şeylerin girmeyeceği bir zamanı seçerseniz, daha çok keyif alırsınız.

Bebeği kenarına temiz havlu asılabilen bir bebek küvetinde, leğende ya da plastik bir küvette yıkamak çoğu anne  babanın kolayına gelir. Banyo sırasında gerekli olacak her şeyi hazır edip oda sıcaklığını 24° civarına ayarladıktan sonra bebeğinizi soyun. Bir küvet dolusu suyun yanı sıra sabun bezi, pamuk, havlu, bez ve banyodan sonra giydirmek üzere temiz giysilere ihtiyacınız olacak. Çoğu zaman sadece suyla yıkamak yeterlidir. Gerekirse, yumuşak bir bebek sabunu ve şampuanı kullanabilirsiniz. Sabunun ve şampuanın kokusuz olması ve ter önleyici özelliği olmaması gerekir ki bebeğin nazik cildini tahriş etmesin.

Leğeni ya da küveti suyla doldurmadan önce, suyun ısısını dirseğinizle ya da bileğinizle kontrol edin. Su sıcak değil ılık olmalıdır. Küveti 7-8 cm kadar suyla doldurun. Bebeğinizi soyun. Bezi en sona bırakın. Bez kirliyse, bebeğinizi küvetin içine yerleştirmeden önce poposunu temizleyin. Bir elinizle başını desteklerken diğer elinizle küvete yerleştirin. Önce ayaklarını, daha sonra da vücudunun geri kalan kısmını suya sokun. Başın ve gövdenin üst kısmının tutulması hem güvenlik hem de bebeğin güven duyması açısından önemlidir.

Her banyoda bebeğin saçını şampuanlamak şart değildir. Haftada bir ya da iki kez yeter de artar bile. Başına nazik hareketlerle masaj yapın. Bebeğin başını durularken, elinizi alnına koyarak gözlerine siper edin ki gözüne şampuan ya da sabun kaçmasın. Ya da başını biraz geriye atın.

Bebeğin yüzünü ve başını duru suyla yıkarken yumuşak bir bez kullanın. Gözlerini iç ucundan dış ucuna doğru nemli bir pamuk parçasıyla temizleyin. Yüzünü hafifçe kurulayın. Kat kat olmuş yerleri ve genital bölgesi de dahil vücudunun geri kalan kısmını yukarıdan aşağıya doğru yıkayın. Bebeğiniz kızsa, genital dudakların arasını hafifçe temizleyin. Erkekse, testislerini kaldırıp altını temizleyin. Eğer sünnetsizse, sünnet derisini çekmeye çalışmayın. Bebeği kolunuzun üstünde öne doğru yatırıp sırtını ve poposunu temizleyin. Poposunun arasına girerek anal bölgeyi temizleyin.

Bebeğinizin vücudu ıslak ve kayganken dikkatli tutun. Banyo biter bitmez bebeğinizi bir havluya ya da kapşonlu bir havluya sararak yavaşça kurulayın.