Bebeğinizin Gereksinimleri

Bir kez belli başlı ihtiyaçları aldıktan sonra bebeğinizin daha kişisel gereksinimleriyle ilgilenmeye ve önceden plan yapmaya başlayabilirsiniz.

Bir sürü bebek giysisi, bir oda dolusu oyuncak ve paket paket bebek bezi almak için dışarı hücum etmeden önce arkadaşlarınıza ve ailenize size verebilecekleri bebek giysileri ve oyuncakları olup olmadığını ve hangi bebek bezini tavsiye ettiklerini sorun. Şimdi aynı zamanda bebeğinizi nasıl besleyeceğinize karar verme zamanınızdır da.

Bebek Bezleri

Son birkaç yıldır anne babalar büyük bir çoğunlukla tek kullanımlık bebek bezlerini seçmektedirler. Tek kullanımlıklar pahalı olmasına rağmen, kullanımı kolaydır, iyi oturur ve yıkama, kurutma gibi zaman ve enerji kaybettirici özellikleri yoktur. Geleneksel bezler, bebeğin altına konulan kumaşların, muşamba külotların ve çengelli iğnelerin yıkama, kurutma masraflarını düştükten sonra bile daha az pahalıdır. Ve bir bebek bu bezleri az yıpratacağından ikinci bir bebek için de kullanabilirsiniz. Kuru temizleme hizmetinden yararlanmak da hemen hemen tek kullanımlık bezler kadar masraflıdır.

Yıkama ile ilgili gerektirdikleri hariç, geleneksel bezler çevre dostudur. Tek kullanımlık bezler her seferinde kaynakları kullanır ve adının “atılabilir” olmasına rağmen atmak zordur. Çünkü naylon olduklarından doğada dönüşümü yoktur.

Bir alternatif de tekrar kullanılabilen bebek bezleridir. Bu şekillendirilmiş bezler geleneksel bezler gibi muşambalarla birlikte kullanılır. Ancak şekilleri ve bir çok farklı ölçüde bulunmaları, neredeyse tek kullanımlık bezlerdeki gibi vücuda uyar ve rahatlık verir. Bazı anne babalar, çoğu zaman geleneksel bezleri, tatile veya seyahate çıktıklarında da tek kullanımlık olanları kullanırlar.

Bebekler herhangi bir bakteriyi öldürmek için kaynatılıp soğutulmuş suya batırılan pamukla temizlenebilir, ancak paketlenmiş bezler özellikle seyahat ederken uygundur. Koruyucu bir krem faydalı olabilir, ancak uzmanlann çoğu çok küçük parçalar bazı bebeklerde solunum problemlerine yol açabileceğinden bebek pudrasını önermezler.

Giysiler

Bebeğinizin giysilerini alt bezinin kolay değiştirilebilmesi açısından (örneğin, önden açılıp kapanan, geniş yakalı ve bacak aralarından çıt çıtlı) kolay ve basit olmasına özen gösterin. Minik parmakların içine girebileceği çekme ipli yada dantelli her türlü giysiden sakının. Ve yalnızca birkaç tane ölçüsü yeni doğmuş bebek için olan giysi alın.

Aşağıda sözü edilen temel gereksinimler bebeğinizin ilk üç ayında iş görecek ve sizi diğer günlerden çok daha fazla sıklıkta bir sürü bebek giysisi yıkamaktan kurtaracaktır: beş adet esnek tulum, beş adet fanile, üç ceket veya kazak, bir bebek battaniyesi, kış bebeği için sıcak tutacak bir şapka, yaz bebeği için serin tutacak güneş şapkası. Aldıklarınızın tümünün makinede yıkanıp kurutulabilir ve renk atmayan cinsten olmasına dikkat edin.

Bebek giysileri daha eskimeden küçülür ve iyi kalitede giysileri, kötü görünmeden önce bir çok bebek ardı ardına kullanabilir. Unutmayın: hiç beklenmedik insanlar size bebek giysileri yollayabilir yada verebilir.

Bebeğinizi Beslemek

Emzirmek hiçbir malzeme gerektirmez, ancak belki göğüs pedlerini faydalı bulabilirsiniz. Eğer süt sağmak (bebekten birkaç saat uzaklaşmanıza izin veren bir yöntem) istiyorsanız bir pompaya ve emzikli biberonlara ihtiyacınız olacaktır.

İşe dönmeyi planlıyorsanız, elektrikli bir göğüs pompası yararlı olabilir. Bir tane kiralayabilir yada alabilirsiniz. Az sayıda biberon için sterilizatör şart değildir (sadece suda 10 dakika kadar kaynatın) ancak, kalan sütün tüm artıklarını temizlediğinizden emin olmak için bir biberon fırçasına ihtiyaç duyacaksınız.

Bebeğinizi biberonla besleyecekseniz, altı tane kadar emzikli biberona ve ek olarak sterilizasyon aletlerine ihtiyaç duyacaksınızdır. Bazı uzmanlar bulaşık yıkama makinesindeki yüksek sıcaklıktaki suyun ve hava ile kurutmanın sterilizasyonu gereksiz kıldığını savunmaktadır. Biberonları bulaşık yıkama makinesine koymayı planlıyorsanız, biberonların ve emziklerinin makinede yıkanabilir olduklarım kontrol edin.

Bebeğiniz katı besinler yemeye başlayana dek yüksek bir bebek sandalyesi almanıza gerek yoktur.

Oyuncaklar

Yeni doğmuş bir bebek bir çok oyuncağa gereksinim duymaz, ancak başlangıçtan itibaren tanıdık gelecek birkaç küçük oyuncağı sevecek, büyük hiçbir şeye odaklanamayacaktır.

Oyuncakların güvenlik standartlarına uyduğunu ve yeni doğan bir bebek için uygun olduğunu kontrol edin.

Beşiğin üzerine bebeğin ulaşamayacağı bir yüksekliğe asmak üzere bir taşınabilir oyuncak seçin. Yukarı kaldırarak aşağıdan nasıl göründüğüne bakın: yandan bakınca güzel görünen bir çoğu aşağıdan görüldüğünde ilginç gelmeyebilir. Müzikli bir oyuncak da iyi bir seçimdir. Bebeğiniz bir kez ellerini keşfettikten sonra (üç aylık civarında) bir çıngırak uygundur. Ve beşiğin parmaklıklarına tutturulan ya da beşik oyuncaklarının birinde bulunan minik bir ayna bebeğinizin görsel becerilerinin gelişmesine yardım edecektir.