Bebek Ayrı Bir Kişilik Olduğunu Ne Zaman Hisseder?

Her ne kadar bir bebeğin mizacı hayatının ilk yılı içinde belirginleşirse de, gurur, utanma, mahcubiyet ve suçluluk gibi diğer özellikler bebek kendini bir “birey” olarak hissetmeye başlamadan ortaya çıkmaz. Bu genellikle, aynada kendilerini tanımaya başladıkları zamana denk gelen on sekiz ay ila iki yaş arasında olur. Bebeğinizi bir aynanın önüne oturtup yaptıklarına bakarak bunu test edebilirsiniz. Bir yaşından küçük bebekler aynaya doğru uzanabilir veya ona gülümseyebilirler. Şimdi bebeği oradan alıp burnunun ucuna ruj veya bir boya ile küçük bir nokta yapın. Kısa bir aradan sonra onu tekrar aynanın önüne koyun ve reaksiyonuna bakın. Eğer bebek on beş aylıktan küçükse pek herhangi bir şey yapması beklenmez ama yaşı büyüdükçe aynadaki görüntüdeki renkli noktanın kendi burnu ile alakalı olduğunu anlamaya başlar ve kendi burnuna (aynadaki görüntüye değil) dokunarak onu silmeye uğraşır. Bu reaksiyon on sekiz aylık ila iki yaş arasındaki bebeklerde daha da yaygın bir hale gelir.

Yapılan çalışmalar, bebeklerin kendi görüntülerini tanımaya başlamalarından sonra utangaçlık sergilemeye daha yatkın olduklarını gösterir çünkü artık başkalarının da kendilerini birer birey olarak gördüklerini anlarlar.

Bebekler on beş ay ile iki yaş arasında “ben” ve “benim” gibi şahıs zamirlerini kullanmaya başlarlar ve bu da bir sürü hak iddialarını başlatır; sizin telefonunuz “benim telefonum”, sizin çantanız “benim çantam” veya yer “benim yerim” haline gelir. Bu, bebeğin bir birey olduğunu anlamasının başlangıcıdır ve oldukça uzun bir süreçtir.

Anne-babalar bu sıralarda bebeğin paylaşmaya hiçbir şekilde yanaşmadığını ve her şeyden çok başka bir çocuğun elindeki oyuncak veya aleti kapmaktan hoşlandığını gözlemleyecektir. Sonuçta, çocuğunuzun bu bencil görünümünün nedenlerini öbür çocuğun anne-babasına açıklamaya çalıştığınız sıkıntılı anlar yaşarsınız. Her ne kadar empati ve paylaşım biz yetişkinler için açık seçik şeyler olsa da, ancak kendi kişiliği, ihtiyaçları, düşünceleri ve istekleri olan iki bireyin varlığını tanıdığımız zaman bu mümkündür: ben ve o. Bu aynı zamanda zihin teorisi olarak da bilinir. Tam ne zaman geliştiğine dair hâlâ kesin bir karar verilememiştir. Bazı araştırmacılar çocukların bu bilince üç yaşından çok daha önce sahip olduklarını iddia ederken, diğerleri beş yaşına gelmeden önce tam olarak gelişemeyeceğini söyler.