Bebek Dışkısı Neden Hardal Gibi Kokar?

Yanıtı basit: çünkü o da hardalda olduğu gibi sirke içerir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin dışkıları sarı ve oldukça suludur; kokuları da yetişkinlerinkinden çok farklıdır. Dışkının kokusu çoğunlukla kalın bağırsaklarda yaşayan bakterilerden kaynaklanır ve anne sütü de bol miktarlarda oligosakkaridler adı verilen sindirilmeyen karbonhidratlar içerir ki bunlar da bifidobakteri ve laktobakteri denilen bakterilerin büyümesini teşvik eder. Bu oligosakkaridler fermente olduklarında hidrojen gazı ve propiyonik asit, bütirik asit ve asetik asit yani daha bildiğimiz adı ile sirke üretirler.

Anne sütü ve hazır mama ile beslenen bebeklerde gaz üretimi konusunu inceleyen Iowa Üniversitesinden çocuk uzmanı Ekhard Ziegler “Emilen sütün bağırsaklardan geçiş süresinin kısa olmasından ve dışkının yumuşak ve sulu olmasından oligosakkaridlerin sorumlu oldukları düşünülmektedir” diyor. Hazır mamada hiç oligosakkarid yoktur ama onun yerine çok miktarlarda sülfür içeren amino asitler bulunur ki bunlar yetişkinlerin bağırsaklarında normal olarak bulunan enterobakterlerin büyümesini sağlarlar. Genellikle anne-babalar hazır mama ile beslenen bebeklerinin dışkısının daha kötü koktuğunu söylerler; buna sebep olan da sindirilmiş hazır mamada hidrojen sülfit ve metantiyol gibi sülfürlü gazların çok daha fazla olmasıdır. Soyalı hazır mamalarla beslenen bebekler ise bol bol bozuk yumurta gibi kokan hidrojen sülfit üretirler.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma annelerin, başka çocukların bezleri yerine kendi bebeklerinin bezlerinin kokusunu tercih ettiklerini saptamıştır. Bir basit olasılık, kendi bebeklerinin kokularına daha alışık olmalarıdır (ve de tabii ki gözlerinin aşktan kör olmuş olmasıdır). Ama bağırsak bakterilerinin doğum sırasında anneden bebeğe geçtiğini düşünürsek bebeğin dışkısının kendisininkine benzer kokuyor olması da bir ihtimaldir.