Bebek Dışkısı Neden Sarıdır?

Bebek dışkısının rengi ikisi de kandaki alyuvarların ayrışmasıyla oluşan bilirubin ve biliverdin adlı pigmentlerden kaynaklanır. Sarımsı bir pigment olarak başlayan bilirubin sonraları daha da parçalanarak ve oksitlenerek sterkobilin denilen kahverengi bir pigmente dönüşür; biliverdin ise yeşildir. Bunları karıştırdığınızda dışkının özel kahverengi tonunu elde edersiniz; ama en son aldığı renk, aynı bir çocuğun boya kutusunda olduğu gibi, pigmentlerden hangisinin karışıma ne miktarda katıldığına bağlıdır.

Dışkının son rengini belirleyen en önemli şey onun sindirim sisteminden ne kadar sürede geçtiğidir. Eğer çok çabuk geçerse rengi yeşil; eğer biraz daha fazla zamanda geçerse rengi sarı olurken daha yavaş geçen dışkıların rengi ise kahverengiye dönme eğilimindedir.

Anne sütünün sindirimi çok kolaydır; bu sebepten de sindirim sisteminden gayet hızlı geçer. Bu da dışkıya pek az miktarda bir pigmentin eklendiği ve bilirubinin sterkobiline dönüşmesi için yeterli zamanın olmadığı anlamına gelir ve anne sütü ile beslenen bebeklerin dışkısının sarı renginin sebebini açıklar. Eğer bir bebek beslenmenin sonundaki daha koyu art-sütten yeter miktarda alamıyorsa, süt sindirim sisteminden daha da hızlı geçer ve genellikle kalın bağırsaklardaki sindirilmemiş proteinlerin fermantasyonu sonucu sulu yeşil bir dışkı ve gaza sebep olur. Hazır mama ile beslenen bebekler mamanın karışımına göre yeşilden kahverengiye kadar değişik tonlardan bir gökkuşağı oluştururlar.

Yeni doğan bebeğinizin ilk birkaç bezinde dikkatinizi çekmiş olan simsiyah mekonyumun (ilk dışkı) dışında, bir bebeğin dışkısı siyah olmamalıdır. Dışkı eğer siyahsa – veya üstünde kırmızı çizgiler varsa — bu iç organlardaki bir kanamanın işareti olabilir. Mekonyum aslında dışkı bile değildir; içinde sindirilmiş gıda yerine çoğunlukla bebeğin gelişimi sırasında atılan çürümüş bağırsak hücreleri bulunur.

Büyük ihtimalle bebeğinizin katı gıdalar yemeye başlamasıyla dışkısının daha sert ve daha kahverengi olmaya başladığını da fark edersiniz. Hatta bazı gıdalar hazırlıksız anne-babaları korku içinde bırakabilir: pancar ve ahududu çeşitli kırmızı tonlara sebep olurken muz da kurtçuklara benzer siyah şeyler üretir. İçerdiği yüksek orandaki lif sebebiyle tatlı mısır ise çok az sindirilir ve içeri nasıl girdiyse dışarı da aynı şekilde çıkar.