Bebek için Başlıca İhtiyaçlar

Bebeklerin gereksinimlerinin zorunlu ihtiyaçlar olduğu doğrudur, evinizi bu yeni misafir için hazır etmek ve ihtiyacınız olacak bir takım eşyaları almak iyi bir fikir olacaktır.

Yapabileceğiniz en duyarlı şeylerden birsi, bebek eşyaları için bir alışveriş turu planlamadan önce, bebekli arkadaşlarınıza neleri yararlı bulduklarını sormaktır.

Bazı eşyalar yalnızca doğumdan sonraki ilk üç ay kadar kullanılır: örneğin bebek küveti, çok kısa zamanda küçük gelmeye başlar, ve emniyet kemeri olmayan bir alt değiştirme masası da hareketlenen bir dört yada beş aylık bebek için tehlikelidir. Bebekleri artık büyümüş olan insanlardan, bu tür eşyaları ödünç alabileceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak ilk birkaç ay hayatınızı kolaylaştıran her şeyin satın almaya değer olabileceğini de aklınızda bulundurun.

Araba Koltuğu

Yeni doğan bir bebek için en güvenli seyahat etme yolu yüzü arkaya dönük araba koltuğudur. Eğer arabada bebeğinizle yalnızsanız ve arabanızın hava yastığı da yoksa, bebeğinizi ön koltuğa koyabilirsiniz; böylece dönüp ona bakarak dikkatiniz dağılmaz. Eğer yolcu hava yastığınız varsa, bebek araba koltuğunu asla ön koltukta kullanmayın.

Bebeğin Odası

Bebeğiniz için özel bir oda yapmayı planlıyorsanız, hala her yönüyle tamamlamadıysanız bile şimdi yapma zamanıdır. Bebeğinizin çoğunlukla zaman geçireceği tüm odaların sıcaklığını ölçün. Sağlıklı bebekler kendi vücut sıcaklıklarını ayarlamakta ve sıcakladıklarını ya da üşüdüklerini size belli etmekte son derece iyidirler. Ancak ilk önce, odaların ortalama 18° ila 20° arasında tutulabileceklerinden emin olmaya ihtiyacınız vardır. Emniyetli ve taşınabilir bir ısıtıcı gereksinim duyduğunuzda, belki bebeği banyo yaptırmadan önce odaları ısıtmak için faydalıdır. Bebeğin uyuduğu odanın çok sıcak olmasına izin vermeyin (ani bebek ölümü ya da beşik ölümü denilen sendroma neden olduğu düşünülen bir faktör).

Gün boyunca ve geceleri uyunacak bir yer yaşamsaldır, bebeğiniz 24 saatin 18 saate kadar olan kısmını uyuyarak geçirebilir. İlk birkaç ay için puseti iyidir ancak bu zamandan sonra uzun uykular için çok küçük olacaktır. Bir beşik yada sepet isteyebilirsiniz ve çoğu anne baba da akşam başlangıcından itibaren kullanmak ve bebek pusetini gündüz uykularına saklamak üzere bunlardan bir tane ister.

Alternatif olarak bebeğinizi tam ölçülü bir beşiğe de koyabilirsiniz. Beşiğin parmaklıkları 6 cm.’den daha aralıklı olmamalıdır. Yataklar hakkındaki son bilgileri edinin ve yatağın beşiğe tam olarak oturduğundan emin olun; minik bir eli ya da ayağı içine alabilecek bir boşluk olmamasına dikkat edin. Katlardan oluşan yatak yapmayı tercih edin: çarşaflar, bir ya da iki ince battaniye ve hafif bir kuş tüyü yorgan. Böylece bebek size sıcaklamış gibi göründüğünde katlardan birini çıkarmak kolay olur. Bir yaşın altındaki bebeklerin yastık kullanmaması gerekir.

Bebek küveti elzem değildir ancak eğer bir tane alırsanız bebeğinizi herhangi bir odada banyo yaptırabilirsiniz. Minik bir bebeği büyüklerin kullandığı küvette yıkamaya çalışmak sırtınızı ve belinizi acıtır (eğer banyoya bebekle birlikte girmezseniz). Ayrıca iki havlu ve iki yıkama bezine de ihtiyacınız olacaktır.

Bebeğinizi Seyahat Ettirmek

Kanunlar, arabada bir bebekle seyahat ederken bebek koltuğu kullanmayı gerektirmektedir. Koltuk yeni doğan bir bebek için uygun ölçüde olmalı ve hastaneden eve dönüş zamanında otomobile doğru olarak yerleştirilmelidir. Yeni bir araba koltuğu almak daha güvenlidir, çünkü ufak bir darbe alan bebek koltuğu bile sonuçta olasılıkla kırılıp hasar görebilir.

Çok çeşitli bebek arabası modelleri vardır. Bazıları üst kısmı tekerleklerden ayrılarak katlanabilecek ve kolay saklama için daha az yer kaplayacak şekilde yapılmıştır. Bebekler rahat bir döşekleri olduğu sürece buna pek aldırıyor görünmeseler de, geniş tekerlekli geleneksel taşıma arabaları daha yumuşak bir sürüş verir; daha küçük olanlarını itmesi daha hafif ve manevra yaptırması daha kolaydır. Arka tarafı yatabilen kuvvetli bir tekerlekli koltuk ta seçebilirsiniz: küçük bir bebeğin düz yatabilmesi gerekir.

Kamu taşıma araçlarını sıklıkla kullanıyorsanız portbebe ya da bebek askısı (bebeğinizi göğsünüzde ya da sırtınızda taşıyabileceğiniz) kullanmak da iyi bir fikirdir. Yeni doğmuş bir bebek için ön tarafınıza uyan bir modeli seçin; bebek bir kez başını dik tutabilmeye başladığında sırtınıza uyan bir model daha rahat olur ve bebeğinize daha iyi bir görüş imkanı verir.

İkinci El Seçenekleri

Sıklıkla ikinci el bebek eşyaları üzerine bir mağaza vardır. Ancak bebek arabalarını, tekerlekli koltukları ve beşikleri güvenlik ve kuvvet açısından kontrol ettiğinizden emin olun. Tekerleklere, vidalara ve jantlara bakarak güçlü olduklarından emin olun. Herhangi bir şüpheniz varsa tamir ettirin veya yeniden gözden geçirtin. Her zaman için yeni bir yatak almak en iyisidir.