Bebek Nasıl Tutulur?

Önceleri bebeğinizi nasıl tutacağınız ve taşıyacağınız konusunda gerginlik ve beceriksizlik hissedebilirsiniz. Zamanla daha rahatlayacaksınız. Ve kısa zamanda bebeğinizin hoşlandığı pozisyonları öğreneceksimz. Her bebeğin kendine özgü tercihleri vardır. Yeni doğan bebekler sımsıkı sarılı tutulmayı, bedeninizin sıcaklığının verdiği rahatlama hissini severler. Dirseğinizin kıvrımında beşikte yatar gibi yatarken sakin ve kendilerini güvende hissederler.

Yaşamlarının ilk birkaç ayında, boyun kaslarım ve başlarını kontrol etme yeteneği, bebekten bebeğe farklılık gösterir. Bebeğinizin başını iyice tuttuğundan emin olana kadar, başı arkaya düşmesin diye onu yavaşça ve nazikçe kaldırın. Bebeği yatırırken bir elinizle başını ve boynunu, diğer elinizle de poposunu hafifçe destekleyin.

Deneyim kazandıkça, huysuzlanan bir bebeği sakinleştirip rahatlatacak en iyi pozisyonu bulacaksınız. Bebeğin başı dirseğinizin oyuğuna, apış arası elinize gelecek şekilde kolunuza yüzüstü yatırabilir, ya da göbeği uyluklarınıza değecek şekilde yine yüzüstü kucağınıza uzatabilirsiniz. Bir başka rahatlatıcı pozisyon da sırt üstü yatıp bebeği göğsünüze yüzüstü yatırıp hafif hafif sırtını sıvazlamaktır.

Bebeğinizin kucakta taşınma konusunda da bir tercihi olabilir. Bazı bebekler yüzlerini dışarıya dönüp dünyayı seyretmekten hoşlanırken, diğerleri de sizin vücudunuza sımsıkı sarılmanın güven verici duygusunu yaşamak isterler. Bebeğiniz bacakları ve kolları hapsedilmiş şekilde taşınmaktan da hoşlanabilir, sadece başı ve vücudu tutularak gezdirilmeyi de.