Bebekler Geceleri mi Daha Hareketli Olurlar?

Pek çok anne, kendisi akşam uyumak için yatağına yattığında, karnındakinin tekmelemeye daha yatkın olduğunu söyler. Aynı şeyi araştırmacılar da fark etmişlerdir. Öte yandan, sırtüstü yatıyor oldukları için tekmeleri daha farklı iç organlarda hissetmeleri veya kafalarının diğer faaliyetlerle meşgul olmaması, annelerin bu hareketleri daha fazla hissetmesine sebep olmuş da olabilir.

Genel kural şudur ki, anne karnındaki bebekler annelerinin 24 saatlik ritmi veya vücut saati ile uyum sağlama eğilimindedirler; böylelikle gözlerine hiç ışık gelmemesine rağmen gece ile gündüz hakkında bir fikirleri oluşmuştur. Bu, doğumdan sonrasına hazırlık olmak üzere, onların günün doğru zamanlarında uyumasını ve acıkmasını Öğrenmeleri için önemlidir. Fareler üzerinde yapılan araştırmalar göstermiştir ki, hamilelik sırasında vücut saati bozulmuş annelerin yavruları gün içinde alışılmadık saatlerde yemek yemektedirler. Prematüre bebeklerin 24 saatlik ritimleri daha az gelişmiş gibidir ve bu sebepten büyüme ve uyku düzenlerinin bozulduğu konusunda bazı kanıtlar vardır. Bazı çalışmalarda da, odaları geceleri karanlık tutulan erken doğmuş bebeklerin, odaları devamlı aydınlık tutulan bebeklerden daha iyi uyuduğu ve beslendiği görülmüştür.

Her ne kadar bu araştırmalar daha emekleme döneminde olsalar da, yine de onlardan hepimizin alacağı bazı dersler olabilir; bebekler eğer, gece ile gündüzü ayırt etme konusunda bir farkındalık ile doğuyorlarsa, gündüzleri kendilerine bol bol gün ışığı sunarak ve geceleri beslenmeleri sırasında ışığı açmayarak, bu bilgilerini pekiştirmekte onlara yardımcı olmalıyız. Kadınlar, kendileri de, hamileliklerinin son zamanlarında geceleri uyuyup ve gündüzleri de dışarı çıkmaya gayret etmelidirler.