Bebekler Karın Doyurmak için Meme Aramayı Nereden Bilirler?

Bebekler güçlü bir koku alma duyusu ile doğarlar ve yapılmış olan eski çalışmalar bebeklerin tek gıda kaynakları olan süte doğru bu duyuyu kullanarak gittiklerini iddia ederler. Araştırmacılar 2001 yılında çok ilginç bir deney gerçekleştirdiler. Otuz altı saatlikten dört günlüğe kadar yirmi bir bebek sıcak bir yatağın üzerine yerleştirildi ve önlerinde erişebilecekleri bir yere ya temiz bir pamuk ped veya birkaç saat süreyle annelerinin göğsüne yakın bir yerde tuttuğu bir ped konuldu. Bebekler bacaklarını kullanarak yavaş yavaş pedlere doğru ilerlemeye başladılar. Üç dakikanın sonunda diğer pede giden üç tanesinin dışında, kalan on sekiz bebeğin göğüs kokan pede doğru ilerlediği görüldü.

Kadınların çoğu hamilelikleri sırasında göğüs başlarını çevreleyen bölgenin gittikçe daha kabarcıklı bir hale geldiğini ve Montgomery tüberkülleri denilen bu kabarcıkların bazen yağlı bir sıvı salgıladıklarını fark edebilirler. Daha önceleri bu sıvının göğsü yağlı tutmaya yaradığı varsaydırdı ama daha yakın zamanlarda, Fransa, Dijon’daki National Centre for Scientific Reseach’den Benoist Schaal ve meslektaşları, bu yağın bebeği göğse yönlendirebileceğini de buldular. Bu sıvıyı biriktirip üç günlük bebeklere koklattıklarında, onların, ter veya anne sütü gibi başka kokular aldıkları zamandan daha fazla emme ve yalama hareketi yaptıklarını gördüler. Schall, ayrıca, her göğsünde dokuzar kabarcıktan fazla olan kadınların daha az kabarcığı olan kadınlara göre on saat daha önce emzirmeye başladıklarını ve bebeklerinin de daha sık meme emip daha çabuk kilo aldıklarını bulmuştur.

Bu kokulara duyarlı olanlar sadece bebekler olmayabilir. Yakın zamanda yapılan bir diğer araştırma, emzirme ile ilgili kokuların diğer kadınları seks yapma havasına soktuğunu bulmuştur. Bir grup emziren kadından sekiz saat boyunca göğüslerinde ve koltuk altlarında pedleı* taşımaları istendi. Ayrı bir grup kadına da emziren kadınların taşıdığı pedler veya kokusuz pedler verildi, kendilerinden üç ay süre ile her sabah ve akşam bu pedleri üst dudaklarına sürmeleri ve yanı sıra, seks yaşamları ve seksüel istekleri konusunda bir günlük tutmaları istendi.

Emziren kadınların taşıdığı pedleri alan kadınlarda, özellikle de isteğin düştüğü adet döngüsünün ikinci yarısında, seksüel istek ve fantezide bir artış görüldü. Bu afrodiziyak etkiyi yapan kimyasalların yeni doğan bebeklerin annelerinin göğüslerini bulmalarım sağlayanlarla aynı olup olmadığı açık değildir, ayrıca erkeklerin de kadın göğüslerinin kokusundan aynı şekilde etkilenip etkilenmediklerini de kimse araştırmamıştır ama istikbalde kullanılmış göğüs pedlerinizi atmadan önce daha dikkatli düşünmenizde fayda olabilir.