Bebeklerde Konak ve Göbek Kordonu Bakımı

Konak

Bebeğinizin kafa derisinde kızarıklık belirip derisi pul pul olabilir. Bu duruma konak (seboreik dermatit) adı verilir ve yağ bezlerinin fazla yağ üretmesiyle ortaya çıkar. Konak, bebekler arasında çok yaygındır ve genellikle yaşamın ilk haftalarında başlayıp haftalar veya aylar içinde giderek iyileşir. Bazı hafif vakalarda cilt kurudur ve kepek gibi pul pul dökülür. Daha şiddetli vakalarda ise deri büyük, yağlı ve sarımsı pullar halinde soyulur ve kabuklar görülür.

Yumuşak bir bebek şampuanıyla bebeğin başını şampuanlamak konağa iyi gelebilir. Bebeğin başını eskisine göre daha sık yıkamaktan çekinmeyin. Yıkama ve yavaşça fırçalama pulların dökülmesine yardımcı olur. Kabuklar kolay kaybolmazsa, bebeğin kafa derisini vazelinle veya birkaç damla mineral yağla ovun. Yağı, kabuklu kısma birkaç dakika iyice emdirin. Sonra da şampuanlayın ve fırçalayın. Eğer yağı saçında bırakırsanız, kabuklar artar ve konak daha da beter olur.

Konak devam eder ve bebeğinizin yüzüne, boynuna, vücudunun diğer yerlerine ve özellikle de dirseğindeki kıvrımlara ve kulak arkasına sıçrarsa, bebeğinizin doktorunu arayın. Size ilaçlı bir şampuan ya da losyon tavsiye edebilir.

Göbek Kordonu Bakımı

Bebeğinizin göbek kordonu kesildikten sonra geriye kalan sadece küçük bir köktür. Çoğu zaman, doğumdan sonraki bir ila üç hafta içinde kurur ve düşer. O zamana kadar o bölgeyi mümkün olduğunca temiz ve kuru tutmak gerekir. Kordon düşüp göbek bölgesi iyileşene kadar bebeğe tam banyo yaptırmak yerine süngerle silmek daha uygundur.

Geleneksel yöntem göbek kökünü tuvalet ispirtosuyla temizlemektir ama bazı araştırmalar göbeği kendi haline bırakmanın iyileşmeyi hızlandıracağını göstermiştir. Bu nedenle bazı hastaneler geleneksel yöntemi tavsiye etmemektedir. Ne yapmanız gerektiği konusunda tereddütteyseniz, doktorunuza danışın.

Kordonu havaya maruz bırakıp kök kısmının kurumasını sağlamak düşmesini hızlandırır. Tahrişi önlemek ve göbek bölgesinin kuru kalmasını sağlamak için bebeğin bezini göbeğinin altından katlayın. Sıcak havalarda bebeğe sadece bezini ve bir tişört giydirerek hava sirkülasyonunun kuruma sürecine yardımcı olmasını sağlayın.

Göbek düşene kadar kabuk tutmuş bir akıntı veya kurumuş kan belirmesi normaldir. Ama göbekte kırmızılık varsa veya kötü kokulu bir akıntı geliyorsa, bebeğin doktorunu arayın. Göbek düştüğünde hafif bir kan görebilirsiniz ki bu normaldir. Ama göbek kanamaya devam ederse, doktoruna muayene ettirin.