Bebeklerde Neden Ben Olmaz?

Çoğu bebek kusursuz bir ciltle dünyaya gelir ama çocukluk ve gençlik dönemlerinden geçerken, genellikle altıncı aydan itibaren ben ve çiller belirmeye başlar. Yetişkinliğe eriştiklerinde de, çoğunun cildinde, hiçbir zararı olmayan ortalama on iki ila yirmi adet ben bulunur.

Ben oluşumunu neyin tetiklediği kesin olarak bilinmese de, genetik unsurlar ile güneşe maruz kalmanın etkileşiminin benlerin sebebi olması mümkündür. Benler, düzenli olarak güneşe maruz kalan ciltlerde daha sık görülürler ve genellikle yassı ve yuvarlak bir nokta halinde başlayıp, çocuk büyüdükçe eşit bir şekilde iki yöne doğru büyüme gösterirler. Bazen ben kabarık bir hale gelir veya rengi açılır ya da koyulaşır ama eğer bu ben kaşıntılı görünmüyorsa, kanamıyorsa ve de diğer benlerden farklı değilse, endişe edilecek bir durum olması çok düşük bir ihtimaldir.

Araştırmaların çoğu benlerin açık renk tenli ve güneşe sıkça çıkan çocuklarda daha yaygın olduğunu gösterir; bu sebeple, eğer çocuğunuz dışarıda çok oynuyorsa kapalı giysilerle cildini örtülü tutması benlerin ortaya çıkmasını azaltır. Bir çocukta kaç adet ben oluşacağı bir dereceye kadar kalıtımsaldır; bundan dolayı da, siz ve eşinizin çok beni varsa, büyük olasılıkla bebeğinizde de çok ben olacaktır. Her ne kadar birkaç benin bir önemi yoksa da, çok beniniz olması (yetişkin bir kişide yüzden fazla) sizi artan bir kanser riskine maruz bırakır. Tatillerde sıcak ülkeleri ziyarete gitmek de çocuklarda ben oluşumu riskini arttırır.

Bebeklerin ortalama yüzde biri ise bir benle doğar ki, buna doğum lekesi denebilir. Bu benlerin çoğu zararsızdır, ama eğer bebeğiniz gerçekten büyük (çapı 20 cm’den büyük) bir doğum lekesi ile doğmuşsa, büyüdüğünde melanoma denilen bir tür cilt kanseri olma riskindede az da olsa bir artış olabilir.