Bebeklerde Pişik

Bezini ne kadar sık değiştirirseniz değiştirin, poposunu ne kadar dikkatli temizlerseniz temizleyin, bütün bebeklerin poposu zaman zaman kızarıp yara gibi olur. Pişiğe, kaka veya ıslak mendil, hazır bez ve çamaşır deterjanı gibi yeni bir ürünün tahrişi gibi birçok şey neden olabilir. Cildin hassas olması, bakteri veya mantar enfeksiyonu, vücuda sımsıkı yapışan bezlerin ve giysilerin sürtünmesi de pişiğe neden olabilir.

Pişik genellikle kolayca tedavi edilir ve bir iki gün içinde düzelme görülür. Tedavinin en önemli öğesi bebeğin cildini mümkün olduğunca temiz ve kuru tutmaktır. Her bez değiştirdiğinizde, o bölgeyi suyla iyice yıkayın. Pişiği varken sabunla yıkamayın ve parfümlü ıslak bezlerle silmeyin. Bu ürünlerdeki alkol ve parfüm bebeğin cildini tahriş edip pişiği daha da azdırabilir.

Temiz bezi bağlamadan önce bebeğin poposunun havayla kuruması da önemlidir. Eğer mümkünse:

  • Bebeğinizin kısa sürelerle bezsiz kalmasına izin verin.
  • Plastik külot ve vücuda sımsıkı yapışan bez kılıfları kullanmayın.
  • Pişik geçene kadar daha büyük bezler kullanın.

Ayrıca, bez bölgesinde ne zaman bir pembelik belirirse, Desitin ve A+D gibi rahatlatıcı merhemler kullanın. Pişik kremlerinin ve merhemlerinin çoğunun aktif maddesi çinko oksittir. Bu ürünler, bebeğin cildini korumak ve rahatlatmak için genelde tahriş olmuş bölgeye günde birkaç kez ince bir tabaka halinde sürülür. Eğer pişik bir iki gün içinde iyileşme göstermezse, bebeğin doktoruna gösterin.

Bebeğin cildinde talk pudrası veya mısır nişastası tozu kullanmayın. Bebek talk pudrasını ciğerlerine çekebilir ki bu da ciğerlerini fena halde tahriş eder. Mısır nişastası tozu da bakteri enfeksiyonlarını tetikleyebilir.

Pişiği önlemek için süper emici hazır bezlerden uzak durun çünkü bu bezler daha seyrek değiştirilir. Eğer kumaş bez kullanıyorsanız, iyice yıkanmış ve durulanmış olmalarına dikkat edin. Kan dolaşımını artırmak için elastik bağcıklı olanları değil de çıtçıtlı plastik külotları tercih edin. Ayrıca, kumaş bezleri emici astarlarla birlikte kullanmayı deneyin.