Bugüne Kadar Doğmuş En Büyük Bebek Kimdir?

Guiımess Rekorlar Kitabı kayıtlarına göre bugüne kadar doğmuş en büyük bebek 10,8 kg ağırlığında ve 76 cm boyunda bir erkek çocuktur. Bu ölçüler ortalama ağırlık olan 3,4 kg’ın üç katıdır ve ortalama boydan da 25 cm daha uzundur. Bu erkek bebek Ohio Seville’de 19 Ocak 1879 tarihinde doğdu ve annesi Anna Bates de 2,27 m boyunda bir devdi. Bebek maalesef on bir saat sonra öldü.

Normal ölçülerdeki bir anne-babadan doğan en ağır bebek ise 1955 yılının Eylül ayında İtalya, Aversa’da Carmelina Fedele adlı bir anneden doğan 10,2 kg ağırlığında bir erkek çocuktu. Daha yakın bir zamanda da, 2009’da, Endonezyalı bir kadın sezaryenle 8,7 kg ağırlığında bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Şeker hastası olan annenin kanındaki yüksek şeker oranı, bebeğin büyümesini hızlandırmış olabilir.

En küçük bebek unvanı da sadece 283 gr doğan Floridalı Amillia Sonja Taylor’a aittir ve vaktinden çok erken -yirmi bir hafta ve altı günlük- doğmuş olmasına rağmen yaşamıştır.

Bir kadının doğurduğu en fazla sayıda çocuk konusunda da altmış dokuz çocukla Fyodor Vassilet baştadır. 1707 yılında Rusya’da doğan bu kadın yirmi yedi hamilelik sonucu, on altı set ikiz, yedi set üçüz ve dört set de dördüz doğurmuş ve kırk yaşında ölmüştür.