Dikişlerimin İyi Durumda Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?

Genellikle sessizce geçiştiren diğer bir hakikat de, normal doğum yapan kadınların ortalama üçte birinde vajina yırtığı olduğundan bunlara dikiş yapılmasının gerektiğidir. Konu hakkında bilgisi olmayanlar için böylesine mahrem bir bölgeye dikiş yapılması fikri korkutucu gelebilir, ama aslında rahatsız edici olsa da, bu dikişlerin acısı öyle dayanılmaz değildir ve kadınlar çoğunlukla gayet güzel iyileşirler.

İkinci derece bir yırtık (makat etrafındaki kaslara kadar ilerlememiş sadece vajinanın gerisindeki deri ve kaslarda oluşmuş bir yırtık) ortalama iki ila üç hafta içinde iyileşir ama başlangıçtaki ağrısı birkaç gün içinde zaten hafiflemiş olur. Fakat eğer kendinizi iyi hissetmemeye başlarsanız veya yarada belirgin bir şişme veya ısı artışı görürseniz veya kokulu bir akıntı fark ederseniz, mutlaka doktor veya ebenizle konuşun, çünkü yara iltihaplanmış olabilir. Yarayı temiz ve kuru tutarak (yaranın yerini düşünürseniz kuşkusuz zor bir iş) iltihaplanma riskini azaltabilirsiniz ve bunlar antibiyotiklerle tedavi edilebilirler.

Dikiş olayının o kadar yaygın görülmesine karşılık, verdiği sıkıntıyı en etkili şekilde hafifletmek konusunda gayet az araştırma yapılmıştır. Kadınlara genellikle buz torbaları veya soğuk jel pedleri kullanmaları söylenir ama yapılan yeni araştırmalar bunların ağrı hafifletme derecesinin düşük olduğu sonucuna varmıştır. Ayrıca, farklı doktor ve ebeler yaraya hamamelis sürmek veya banyo suyuna tuz, lavanta yağı veya arnika ilave etmek gibi tavsiyelerde bulunurlar ama bunların birinin diğerinden farkını gösteren kanıtlar çok azdır. Ağrıyı hafifletmek amacıyla parasetamol veya ibuprofen alınabilir ve ikisinin de bebek için güvenli olduğu düşünülmektedir veya diklofenak da alınabilir ama buna doktor reçetesi gerekmektedir.

Pelvik yer egzersizleri yapmak ve uzun süreler oturmaktan kaçınmak da yara çevresindeki dolaşımı arttırarak iyileşmesini hızlandırabilir. Büyük ihtimalle yapılacak en iyi şey, bu değişik yöntemlerin çeşitli kombinasyonlarını deneyip, size hangisinin iyi geldiğini bulmaktır.

Her ne kadar, yırtığın ilk ağrısı bir hafta sonunda geçmiş olsa bile, normal doğum sonrasında vajina bölgesinde haftalarca, hatta aylarca, bir rahatsızlık hissetmeniz normaldir. Eğer bu sizi sıkıyor veya seks yaşamınızı etkiliyorsa bir doktorla konuşmakta ısrar edin.

Dikişiniz olmasa bile, normal doğum sonrasındaki birkaç gün, genellikle, tüm vajinal bölgede şişlik ve hassasiyet hissedilmesi olasıdır.