Dış Gebelik

Yumurta rahim boşluğunun dışına, genellikle tüpün içinde yerleştiğinde, dış gebelik ortaya çıkar. Dış gebeliklerin yüzde doksan beşi tüpün içinde oluşur. Diğer olası yerleşim yerleri yumurtalık, rahim ağzı veya karındaki diğer bölgelerdir.

Dış gebelik her 100 hamileliğin 1’inde ortaya çıkar. Dış gebelik olasılığı, pelvik enfeksiyon hastalığı (PID) nedeniyle, fallop tüplerinin zarar görmesi yüzünden, apandisit patlaması gibi diğer enfeksiyonlardan, kısırlıktan, endometrioz, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve önceki dış gebelik veya karın ameliyatı gibi nedenlerden dolayı artar. Dış gebelik riskinin artmasına katkıda bulunan diğer etmenler sigara içme, annenizin hamileliği sırasında DES (dietilstilbestrol) çok erken ilaca maruz kalma ve anne adayının yaşının ilerlemiş olmasıdır. Eğer daha önce dış gebelik yaşadıysanız tekrarlama şansı % 12’dir. Ayrıca rahim içi araç (spiral) kullanımı dış gebelik olasılığını arttırır.

Dış Gebelik Belirtileri

Hamileliğin ilk 12 haftasında ortaya çıkan dış gebeliğin semptomları:

  • Kramplar
  • Karnın alt bölgesinde duyarlılık
  • Kanama veya kahverengi leke
  • Omuz ağrısı
  • Kan kaybı nedeniyle güçsüzlük, baş dönmesi veya bayılma
  • Mide bulantısı

Bu belirtilerin birçoğu normal bir hamilelikte de görülebileceğinden, dış gebeliği teşhis etmek doktorunuz için zor olabilir.

Dış Gebeliği Teşhis Etmek

Ektopik hamileliği test etmek için insan koryonik gonadotropin (HCG) hormonu ölçülür. Test bir kantitatif HCG olarak adlandırılır. Normal bir hamilelikte HCG seviyesi hızla artar ve her 2 günde değeri 2 katına çıkar. Eğer HCG seviyeleri gerektiği gibi artmazsa, anormal bir hamilelikten şüphelenilir. Dış gebelik vakasında, bazen bir kadında HCG düzeyi yüksek olabilir ancak ultrasonla bakıldığında rahmin içinde hamilelik belirtisi olmayabilir.

Dış gebeliğe tanı koymada ultrason testi yararlıdır. Dış gebelik ultrason muayenesi sırasında tüpte görülür. Doktorlar, yırtılmadan veya kanamadan dolayı karında kan, fallop tüpünde veya yumurtalıkta kanama veya bir kitle görebilirler.

Laparoskopi yönteminin kullanılmasıyla dış gebeliğe tanı koyma yetimiz ilerlemiştir. Bu yöntemle göbek deliği bölgesinde ve karnın alt bölgesinde minik delikler açılır. Doktorlar, laparaskop adı verilen küçük bir aletle karın bölgesinin ve pelvik organların içini görürler. Eğer dış gebelik varsa görebilirler.

Bir dış gebelik tüpten ayrılmadan veya tüpe zarar vermeden teşhis edilmeye çalışılır, çünkü böyle bir durumda tüpün tamamının alınması gerekebilir. Ayrıca erken tanı; yırtılan, kanayan bir tüpten gelen iç kanama riskinin önlenmesine yardım eder.

Dış gebeliklerin çoğu, hamileliğin 6 ile 8. haftalarında belirlenir. Erken tanının anahtarı, herhangi bir belirtisi ve ciddiyeti konusunda siz ve doktorunuz arasındaki iletişimdir.

Dış Gebelik İçin Tedavi

Dış gebelikte doktorun amacı, doğurganlığı koruyarak hamileliği sona erdirmektir. Cerrahi operasyon; genel anestezi, laparoskopi veya laparotomi (daha büyük bir yarık açılır ve mikroskop kullanılmaz) şeklinde uygulanır. Birçok örnekte, gelecekteki doğurganlık özelliğini etkileyecek olan fallop tüpünü almak gerekir.

Dış gebelik için cerrahi olmayan bir tedavi, bir kanser ilacı olan Metotreksat kullanımını gerektirir. Metotreksat, hastanede veya ayakta tedavi yapılan bir klinikte damar yoluyla hastaya verilir. Metotreksat hızlı çoğalan hücreleri öldürerek, hamileliği ortadan kaldırır. HCG seviyeleri, bu tedaviden sonra azalmalıdır, böylece hamileliğin sonlandığı belli olur. Belirtiler iyileşme göstermelidir.