Doğal Yollarla Ağrı Giderme

Doğum olayı ağrılıdır ve ağrı giderici ilaçların yan etkileri olabilir; halbuki, ilaçlar ile ya da ilaçlar olmadan, ağrıyı kontrol etmenin birçok yolu vardır.

Kendinizi önceden hazırlayarak ve nasıl başa çıkacağınızı öğrenerek doğum ağrısını azaltabilirsiniz.

İlaçsız ağrı giderme yolunu tercih eden pek çok kadın nefes alıp verme, gevşeme tedavilerini ya da tamamlayıcı tedavileri kullanarak ağrıyı azaltmayı seçmişlerdir. Bu yaklaşımlar hep birlikte “doğal yollarla ağrı giderme” başlığı altında toplanırlar.

Doğal yollarla ağrı gidermenin temel amacı, sizi bilinciniz açık, doğum süreci ile ilgili kararlar alabilecek ve sürece yardımcı olabilecek durumda tutarken, ağrının etkisini ve yoğunluğunu azaltmaktır (ama ağrıyı tamamen ortadan kaldırmadan). Doğum olayını dolu dolu yaşayacaksınız. Pek çok kadın bu durumu anlamlı ve doyurucu bulur.

Doğal yollarla ağrı giderilmesi doğumdan sonra iyileşmenizi de hızlandırır. Kendinizi yorgun hissedeceğiniz kesin olsa da, uğraşmak zorunda olduğunuz ilaçların uygulanma sonrası etkileri bulunmadığı için enerjiniz büyük olasılıkla kısa bir süre sonra geri dönecektir. Daha iyi ve daha doğal uyuyacaksınız.

Bebek için de yararları vardır. Ona yapay hiç bir şey ulaşmamış olur. Farmakolojik ağrı gidericilerin ikincil etkilerine maruz kalmadan doğan çocukların doğumdan yarım saat veya bir saat sonra daha uyanık ve tepki verir durumda olma olasılıkları daha yüksektir. Daha iyi nefes alır ve deri rengi ve kas tonusu daha iyidir. Size gözleri tam açık olarak bakabilir, çünkü uykulu ya da huzursuz değildir. İlk emzirme de daha iyi gerçekleşir; çünkü, emme ve yutma refleksleri ilaçlar tarafından körleştirilmemiştir.

Nefes Alıp Verme

Gebeliğiniz süresince uyguladığınız solunum egzersizlerinin yararlı olacağı zaman gelmiştir. Mümkün olduğu kadar, doğum sürecinizin evresine ve yoğunluğuna uymak için nefes alıp vermenizi değiştirerek bedeninizin gereksinimlerine yanıt veriniz. Kasılmalarınızın görece hafif ve kısa olduğu doğumun erken evresinde düzey-1 solunumu deneyiniz; doğum ilerledikçe düzey 2 ve kasılmaların uzun ve yoğun olduğu son evrelerde düzey 3 solunumu uygulayınız.

Gevşemiş kalmaya odaklanınız. Gerilimi siz farkında olmadan taşıyan yerler olan omuzlarınızı, yüzünüzü veya ellerinizi gergin tutmayınız.

Çok zorlu ya da çok hızlı nefes alıp vermeyiniz: bu strese karşı doğal bir yanıt gibi görülebilir,, fakat çok fazla karbondioksit solumak baş dönmesine yol açabilir. Bir kasılma sırasında eşiniz sizinle birlikte solunum yaparak size yardımcı olabilir.

Gevşeme

Gebelik sırasında gevşeme yöntemlerini uygulayınız, böylece çabuk gevşeyebilir ve bedeninizin hangi kısmının gergin olduğunu anlayabilirsiniz. (Konsantrasyon yeteneğinizi engellemeyen) sevdiğiniz müzikleri dinleyiniz. Hoş çağrışımları olan tatilde veya özel bir gece esnasında duymuş olduğunuz müzik daha sakin zamanlarınızı anımsatabilir.

Bu yöntemler ile farklı konumlarda yatar, oturur, çömelir, dikilir veya dizüstü dururken çalışınız. Doğum yapmayı tercih ettiğiniz pozisyonu seçmiş iseniz, onun üzerine konsantre olunuz, ancak diğerlerini ihmal etmeyiniz. Doğum son ayrıntısına kadar hiçbir zaman planlanamayan bireysel bir olaydır.

Alternatifler var mı?

Gebelik, ağrı tedavisinin tamamlayıcı yöntemlerinin araştırılması için ideal bir zamandır. Akupunktur, aku-basınç, homeopati, bitkisel tedavi ve Shiatsu masajı yöntemlerinin tümünün doğum sırasındaki ağrının giderilmesi konusunda karneleri iyidir. Bunların tümü de sizin genel sağlık ve iyilik hissinizi holistik olarak korumak üzere kullanılmaktadır; bazıları gevşemeye yardımcı olacak yöntemler içerir, bazısı uterusu uyarır ve kasılmalara yardım eder ve diğerleri doğumdan sonra iyileşmenizi kolaylaştırır. Hangisini seçerseniz seçin, tedaviyi, gebelik ve doğum sırasında uygulamayı bilen nitelikli bir uygulamacıya gereksinimiz vardır.

Homeopatik veya bitkisel şifa verici ilaçlar almanız ve pek çok esansiyel yağı kullanmanız bebeği etkileyebilir. Pek çoğu güvenlik bakımından mükemmeldir; fakat, bazıları uterus kasılmasını uyarabilir ve gebeliğin belli aşamalarında alınmamalıdır. Diğerlerinden tamamen kaçınmak gerekebilir. Doktorunuz size yardımcı olacaktır. Reçetesiz yazılan tüm ilaçlarda olduğu gibi, etiketi dikkatlice okuyunuz ve önerileri dinleyiniz.

Gözünde Canlandırma Yöntemleri

Gözünde canlandırma hoş bir şey üzerine yoğunlaştığınız bir gevşeme şeklidir. Bir teori, bir mücadele döneminden sonra başarı duygusu veren bir şeyler üzerine odaklanmanın (bir yarışta koşmak ya da bir dağa tırmanmak) doğumun üstesinden gelme konusundaki yeteneklerinize güvenmenizi sağladığı savını öne sürmektedir. Daha genel ifade etmek gerekirse, kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyor, konsantrasyonunuzu sürdürüyor ve gevşemenizi sağlıyorsa konunun önemi yoktur.

Özellikle doğumun geç evresinde, solunum üzerinde konsantre olmanın daha güç olabileceği bir zamanda, bu yöntem dikkatinizin doğumdan uzaklaşmasını sağlayarak da yardımcı olabilir. Yüzden geriye doğru saymak, kız ve erkek isimlerini alfabetik sıraya göre sıralamak, ninni söylemek ya da söylenmesi güç tekerlemeleri söylemeye çalışmak yararlı olabilir.

Hipnoz

Doğum sırasında ağrının azaltılmasında hipnoz ve kendi kendine hipnozun etkin olduğu gösterilmiştir. Bu yöntemler pek çok kadına çekici gelir; çünkü, uyanık kalmanızı ve ağrı hissetmeden bilincinizin yerinde olmasını sağlarlar. Hipnoterapi herkes için değildir.

Bazı kişiler hipnoterapiye hiç yanıt vermezler. Diğerleri o kadar iyi yanıt verir ki hipnozdan başka bir anestezik olmadan sezaryen bile geçirebilir.

Kendi kendine hipnoz, en iyi, nitelikli bir hipnoterapistten gebeliğin erken dönemlerinde öğrenilebilir. Bir terapist bulmanın en iyi yolu eş-dost önerisini dinlemektir. Bu mümkün değilse seçtiğiniz hipnoterapist tanınmış bir profesyonel kuruluşun üyelerinden birisi olsun.

TENS

TENS’in açılımı transkütanöz elektriksel sinir uyarısıdır. Enerji üreten küçük bir kutu ve sırtınıza yerleştirilen elektrodlar aracılığı ile çalışır. Kutu üzerindeki kontrol düğmeleri ayarlanarak, düşük düzeyde elektrik akımı yayılmasını kontrol edersiniz. TENS’in işleyişi ile ilgili iki teori vardır. Birinci teoride sinyalin beyine ulaştığı ve bedenin doğal ağrı kesicileri olan endorfınleri uyardığı öne sürülmektedir. Diğer teoride sinirlerin her bir seferde beyine tek bir sinyal taşıyabildiğini, TENS akımının sinirleri aşırı yüklediğini ve böylece uterustan gelen ağrı sinyalini bloke ettiği varsayılmaktadır. Akımı kontrol edebiliyor oluşunuz “kontrolün” sizde olduğu hissini verir. TENS’in hiçbir bilinen yan etkisi yoktur, fakat genellikle çok şiddetli ağrılara karşı etkin değildir.

Alet kiralama konusunda doktor, hastane ya da doğum öncesi öğretmeninize danışabilirsiniz (38. haftadan itibaren bir adet alet edinebilirsiniz) ve bir an önce kullanma alıştırmaları yapabilirsiniz.