Doğmamış Çocuğunuzla Bağ Kurma Yolları

Bağ kurmanın, bebeğinizin gelişimi için önemli olduğunu ve bebeğinizle bağ kurmak için zaman yaratmanız gerektiğini anlamanız gerekmektedir.

1- Karnınıza masaj yapın. Bebeğinizle rahat bir şekilde bağ kurmanın yolu, karnınıza masaj yağıyla hafifçe masaj yapmaktır. Karnınıza masaj yaparken bebeğinizi gözünüzün önüne getirmeye çalışın ve ona içgüdüsel olarak bağlanın. Ona sevginizi gönderin, güzel ve sevgi dolu sözler söyleyin ve sîz ve bebeğinizin etrafındaki sevgi enerjisini hissedin.

2- Bebeğinize şarkı söyleyin. Ninniler, çocuk şarkıları veya başka sevgi şarkıları söylemek bebeğinizle bağ kurmanın güzel bir yoludur.

3- Bebeğinizle konuşun. Bebekler, doğduklarında ebeveynlerinin seslerini tanıyabildiklerinden her gün bebeğinize günaydın ve iyi geceler demek edinilmesi gereken güzel bir alışkanlıktır. Düşünce ve duygularınızı doğmamış çocuğunuzla paylamak da büyümekte olan karnınızı “insanlaştırmaya” yardımcı olur.

4- Bebeğinizi de dahil ederek meditasyon yapın.

5- Hamile yogası bağ kurmanıza yardımcı olabilir. Farklı yoga pozisyonlarında otururken ikinizin bağ kurduğunu hayal edin. Bebeğinize sevgi ve şefkat gönderin.

6- Yüzmeye gidin. Yüzme, hem güvenli bir egzersiz hem de sıvı içinde yüzmekte olan bebeğinizle bağlanabileceğiniz bir şanstır.

7- Bebeğinizin ultrason resmini kendinize yakın yerde tutun: Masanızda, çalışma masanızda, yatağınızın kenarında, el çantanızın içinde.

8- Bebeğinizin tekmelerine yanıt verin. Bebeğiniz tekmeleyince hafifçe geri dürtün. Aynı yeri mi yoksa başka yeri mi tekmeleyeceğine bakın veya siz hareketsiz olana ve bebeğiniz tekrar tekmeleyinceye kadar bekleyin. Sonra bunun hakkında konuşun, gülün ve oynamaya devam edin. Bazı bebekler saklambaç oynamayı sever!

9- Bebeğinizi gözünüzde canlandırın. Yaptığınız her şeyde bebeğinizi aklınızda tutun ve yaptığınız her şeyi onun için ve onunla birlikte yaptığınıza inanın. Bebeğinize yakın hissedin ve rahimdeki hayatına odaklanın.

10- Oturun ve bebeğinizle zaman geçirin. En sevdiğiniz sandalyeye oturun, ayaklarınızı kaldırın, karnınızı ovalayın ve kalbinizden geçenleri söyleyin.

11- Bebeğinizle yalnız olabileceğiniz ve bağlanabileceğiniz bir diğer zaman da yürüyüş zamanlarıdır. Yürüyüşe çıkmak size bebeğinizle ilgili düşünebilmeniz için fırsat sağlar. Yürürken karnınızla sırlarınızı paylaşabilirsiniz.

12- Babanın bağlanmasına da yardımcı olun. Baba adayının bebeğinizin hareketlerini hissetmesine yardım edin. Yirmi üçüncü haftadan itibaren bebeğinizin rahim dışındaki sesleri duyabildiğini söyleyin ona. Karnınıza konuşmasını ve kitap okumasını söyleyin. Bu şekilde bebeğiniz, babasının sesini de tanıyacaktır.