Doğum Başladığında

İlk bebekte doğum sancıları yavaş başlar ve yavaş ilerler, bu da gerçekten doğumun başlayıp başlamadığı konusunda sizin şüpheye düşmenize neden olur.

Doğum sancılarının tam olarak ne zaman başladığını belirlemek zordur. Bazı kadınlar için her şey oldukça çabuk gerçekleşir ve bir aşamadan diğerine fark etmeden geçerler. Ancak bazıları içinse doğum sancılarının başladığına dair ilk belirtiler iki üç hafta gibi bir süreye yayılabilir, hatta bazen günlerce bir şeylerin olduğuna dair hiçbir belirti görülmez.

Hamileliğin sonuna doğru bebeğin başı doğum kanalına yerleşme eğilimindedir, ve şu an çok daha kolay nefes alıp vermenizden bunun gerçekleştiğini siz de anlayabilirsiniz. Ayrıca biraz kilo da kaybedebilirsiniz: son birkaç haftada 1-1,5 kg. kadar kaybetmeniz alışılagelmedik bir şey değildir. Bazı kadınlar doğum sancıları başlamadan hemen önce kendilerini son derece enerjik, bazıları ise çok yorgun hissedebilir. Bu belirtilerden herhangi biri artık daha fazla beklemek zorunda olmadığınızın göstergeleridir.

İşaret

İşaret doğum kanalının ağzını kapatan mukus tıkacının dışarı salınmasıdır. Bazı kadınlarda bu bir parça pembemsi jel olarak dışarı çıkar; bazılarında ise bir dizi daha küçük parçacıktır. Bunu dışarı salınması size doğum kanalınızın biraz esnemeye başladığını söyler. Bunu iç çamaşırınızda yada silindiğinizde tuvalet kağıdında fark edebilirsiniz. İşaretle, gerçek doğum sancılarının arasında bir çok gün olabilir, ya da sadece birkaç saat, veya her ikisinin arasında bir süre. İşaretle birlikte gelen hafif vajinal kanama erken doğumun bir belirtisi olabilir.

Doğumun başladığını ilk bildirdiğinizde size ilk olarak ‘işaret gelip gelmediği’ sorulacaktır. Eğer gelmediyse (ya da geldiyse ve siz fark etmediyseniz) endişelenmeyin, yine de doğruyor olabilirsiniz.

Su Kesesi

Doğumun başladığına dair bir başka belirti de rahmin içindeki amniyotik sıvıyı taşıyan kesenin yırtılmasıdır. Kese yırtıldığında, amniyotik sıvı dışarı çıkar. Bu acele bir biçimde bacaklarınızın arasından hızla bir sıvının akmasını hissetmeniz şeklinde olur. Ancak, daha sıklıkla, damla damla gelecektir, bebeğin başı doğum kanalına girmişse, büyük miktarda sıvının birden dışarı çıkması için yer olmaz. Bazen damla damla sıvı gelmesi yavaşlar ve sonra da durur, bu yırtılmanın tamamlanmadan kendi kendine kapandığını gös terir. Bazen, ilk hamileliklerde, sancılar tam olarak bir düzene girmeden su kesesi patlamaz.

Sancılar

Sancıların sıklığı ve şiddeti bir iki saat içerisinde artarsa ve her biri 40 saniyeden daha fazla sürerse, bu doğumun başladığına dair bir işarettir. Sancıları kamınızda ve belinizde hafifçe başlayıp zirveye çıkan, daha sonra geçen bir sıkılaşma hissi olarak duyumsarsınız. Hareket ettiğinizde artan ağrı olasılıkla bunun doğum sancısı olduğu anlamındadır.

Sancılar, rahmi oluşturan kasların kısalarak, doğum kanalında yukarı doğru bir çekme ve rahmin tepesinden aşağıya doğru bir basınç oluşumuyla başlar. Sancı azalırken kaslar tekrar uzar. Ancak her kasılma ile kaslar doğum kanalını biraz daha açıp, bebeği biraz daha aşağıya iterek, daha fazla kısalır.

Ayrıca midenizin de rahatsızlandığını hissedebilirsiniz. Bulantı ve ishal alışılmadık durumlar değildir (ve rutin lavman uygulamasının artık yapılmamasının bir nedeni de budur, bir çok kadının vücudu bu görevi önceden tamamlamıştır).

Yanlış Doğum Belirtileri

Yukarıda belirtilen işaretlerin bazılarını yaşasanız da yine de hala doğumunuz başlamamış olabilir. Pembemsiden çok kahverengimsi renkte olan bir işaret yanlış doğum belirtilerinden olabilir. Doğum kanalı açılmaya ve incelmeye başlarken, kılcal damarlar yırtılarak işaretin pembe rengini alabilir. Vajinal muayene ya da cinsel ilişki ile doğum kanalını tıkayan mukus tıkacı çözülebilir, ancak bu durumlarda içinde taze kan bulunmayacaktır, daha çok kahverengimsidir.

Artık sancıların bir düzene girdiği doğumda birkaç saat içinde kasılmalar daha uzun süreyle ve daha sık aralıklarla olur. Eğer sancılarınız düzensiz olmaya devam ederse ve sıklık yada şiddet açılarından artış göstermezse, bu doğumunuzun henüz başlamadığının işareti olabilir. Dolaşıp hareket ettiğinizde sancılar kesilir yada azalırsa yine doğumunuz henüz başlamamış olabilir. Ağrının tam olarak nerede olduğunu belirlemek zor olabilir, ancak genel olarak, bir sancının tepe noktasında ağrı, belinize doğru yayılmak yerine daha çok karnınızın alt kısmında ise henüz travayda değilsinizdir.