Doğum Çeşitleri

Modem toplumun doğumu giderek doğal bir süreç olarak kabul etmesiyle, doğum yapmak için seçeneklerin çoğalarak arttığını göreceksiniz.

Doktorlar doğumla birlikte hissedilen ağrının büyük bir kısmının nasıl ortadan kaldırılacağını öğrenmişlerdir. Her gün problemli doğumlarda teknolojik yenilikler kullanarak belki de kurtulamayacak binlerce bebeğin hayatını kurtarmaktadırlar. Fakat yakın zamana kadar, bu tür gelişmeler, bir çok hastanede doğumu genel bir süreç haline getirmiş ve anne babalara doğumun nasıl yapıldığına dair söyleyecek çok şey bırakmamıştır.

Bugün bir çok doktor, sancılar ve doğum sırasında ne kadar tıbbi müdahale istediğinize karar vermenize olanak sağlayan seçenekleriniz olduğunu kabul etmektedir. Bir çok kadın nerede ve nasıl doğum yapacakları konusunda önceden karar verir. Çalışmalar bu kadınların doğum sürecinde daha bir görevini yapmış ve doğumlarının kolay ya da problemli, uzun yada kısa olmasına bakılmaksızın doğum sonrasında daha az depresyon geçirmiş olduklarını göstermiştir.

Doğum hakkında düşünmeye başlama zamanı hamileliğinizin erken dönemlerindedir. Olasılıkları araştırmak için, özel bir klinikte mi yoksa devlet hastanesinde veya sosyal sigorta hastanesinde mi doğum yapacağınıza, belki belirli bir doktora yada hastaneye kaydolup olmayacağınıza, ve bakımınızı yönlendirecek hastabakıcı ve hemşire ekibiyle tanışıp tanışmayacağınıza -ve mutlu olup- karar vermek için zamana ihtiyacınız vardır. Her şeye önceden karar veremeseniz de, bu konuları eşinizle, tıbbi danışmanlarla, ailenizle ve arkadaşlarınızla konuşmayı faydalı bulabilirsiniz.

Doğum için çeşitli yaklaşımları düşündükçe, bunların sizin için en önemli konular olduğunu unutmayın.

Eşlerin endişeli bir şekilde bekleme odasında veya koridorda volta atmaları artık, çok geçmişte kaldı. Doğum, artık bir aile deneyimi olarak görülüyor, ve eşinizin doğumda olması tavsiye ediliyor. Size masajla, vücudunuzun gergin kısımlarını ovarak fiziksel olarak, yada nefes tekniklerini hatırlatıp, örneğin duygusal olarak sizi neşelendirip çabalarınızı överek destek olabilir.

Yönetilen Doğum

Bazı anneler, eğer doğumları teknik destekle birlikte kendilerine bakan kişiler tarafından yakından yönetilir ve kontrol edilirse daha güvende ve daha az endişeli hissederler. Önceden, ağrıyı hafifletmek için ilaç isteyeceğinizi bilebilirsiniz. Yada bebeğinizin doğarken belirli bir çeşit ağrı kesici almanız konusunda tavsiye alabilirsiniz. Doktorunuz doğum başlamadan önce farklı sebeplerden ötürü sezaryen önerebilir. Eğer bebeğiniz makat geliyorsa yada ayak gelişi ise cerrahi müdahale önerilebilir.

Doktorlar ayrıca eğer annelerin hipertansiyon, böbrek rahatsızlığı veya aktif genital uçuk gibi belirli hastalıklar varsa tıbbi müdahaleyi teşvik ederler.

Doğal Doğum

Bu ifade doktorlar yada hemşireler tarafından ilaç verme yada tıbbi müdahale olmadan yapılan doğum için kullanılan bir genel terimdir. En kesin yorumuyla bu yaklaşım; bebeğin doğumuna yardım etme, doğumun hızlandırılması, zarın yapay olarak yırtılması, sürekli elektronik görüntüleme, forseps ya da vakum kullanımı ya da sezaryen gibi işlemlerin tamamını devre dışı bırakır. Doğal doğum, doktor, ebe ya da doğumda size eşlik eden kişi tarafından verilecek destek ve cesaretlendirmeye dayanır. Nefes alma ve gevşeme teknikleri ağrıyı kontrol etmenizde yardımcı olarak ilaç ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

Eğer doğal doğum size uyuyorsa, bunu ideal olan olarak kabul edin. Ancak eğer önceden görülemeyen komplikasyonlar ortaya çıkarsa doktorunuzun tavsiyesine uymanız gerekir.

Aktif Doğum

Bu, doğal doğumun bir şeklidir, ancak çiftlere sıklıkla ayrı bir metot olarak öğretilir. Aktif doğum, sancıların ilk evrelerinde çatının açılma hızını arttıracak dolaşmayı içerir. Bu, ayrıca yatarken veya oturarak diğer sancının ne zaman geleceğini düşünmekle hissedeceğiniz gerginliği de hafifletir. Sancılar şiddetlendiğinde, doğumda size eşlik eden kişi sizi fiziksel olarak destekler – örneğin, çömelme pozisyonunda, sırt üstü yatarak bebek doğurmanın gerçekten sakıncaları vardır: bebeğe giden oksijeni azaltır ve yer çekiminin bebeğinizin doğumuna yardım etmesi yerine yer çekimine karşı itersiniz.

Aktif doğum için kullanılan oda sandalyeler, minderler ve farklı yüksekliklerdeki mobilyalarla donatılmıştır. Bu eşyalar doğurmakta olan kadının çeşitli rahat pozisyonlar bulabilmesi ve istediği sürece hareket etmeyi sürdürmesine yarayan aletler haline gelir.

Psikoprofilaksi

Fernand Lamaze’ın bu çalışması Batı’da oldukça popüler olmuştur; bu teknik ilk olarak Rusya’da uygulanmıştır. Psikoprofilaksi ağrıyı azaltmaya ve ortadan kaldırmaya yarayan nefes egzersizleri ile zihni, sancılar ve doğum için hazırlar. Bazı doğum öncesi kurs eğitmenleri bu eğitimi, ağrıyı baskılayan, korkudan kaynaklanan gerginliği önleyen ve doğum sürecine yardım eden gevşeme teknikleri ile birleştirirler.

Suda Doğum

Bir çok kadın, küvette ya da sıcak suda gevşemeyi doğum sancılarıyla baş etmede iyi bir yöntem olarak görmektedirler ve tüm doğum süresince suda kalmayı tercih ederler.

Suda doğumu deneyen bir çok anne, bunu bebeklerini dünyaya getirmek için pozitif ve sevgi dolu bir yöntem olarak bulmaktadır. Ancak güvenlik kılavuzu oluşturulması için araştırmalar devam etmektedir.

Eğer suda doğurmak isterseniz, seçtiğiniz hastanenin ekipmanının olup olmadığını kontrol edin. Evde doğum yapmak isterseniz, kiralık havuzlar mevcuttur (hamilelik ve anne-babalıkla ilgili dergilerin küçük ilanlarına bakın). Evde de hastanede de olsanız ebenizin bu yöntemle daha önce çocuk doğurtup doğurtmadığını ve ihtiyacı olan desteği verip veremeyeceğini kontrol edin.

Sizin için En İyisi Hangisi?

Bir çok hastane ve yerel klinik bir çok doğum tipi için isteklerinizi karşılayabileceklerdir.

Vereceğiniz her türlü kararda sizin ve bebeğinizin sağlığı belirleyici faktör olmalıdır. Sağlıklıysanız ve hamileliğiniz de normal ise, en özgür şekilde seçim yapabileceksiniz. Preeklampsi, veya plasenta praevia veya önceki hamileliklerde yaşanan komplikasyonları tekrar yaşayan bir kadın seçiminde daha sınırlı olacaktır.