Doğum Kontrolü

Bebek sahibi olmayı planlıyorsanız, kullanmakta olduğunuz doğum kontrol yöntemlerini bırakmanız gerekecektir. Eğer doğum kontrol hapı alıyorsanız, hamile kalmadan önce iki adet döneminin geçmesini bekleyin. Östrojen ve progesteron içeren oral doğum kontrol hapları, sadece progesteron içeren haplar ya da mini-haplar ve rahim içi yüzeyini kalınlaştıran ve rahim yüzeyini değiştirerek hamileliği zorlaştıran progesteron enjeksiyonları genellikle yumurtlamayı önler. Çok küçük bir yüzdesi hariç hemen tüm vakalarda normal adet periyotları bir ya da iki ay içerisinde normale döner.

Doğum kontrol hapının ayrıca bedenin bazı vitamin ve mineralleri emme yeteneğini azalttığı konusunda kanıtlar da vardır. Hamile kalmadan önce doğum kontrol hapını bırakmak, vücudunuzun bu zararlı etkinin ardından toparlanması için de zaman tanıyacaktır.

Bu arada prezervatif ya da diyafram (bayanlar için) gibi bir bariyer yöntemi de kullanabilirsiniz. Bu zaman süresince sözü edilen yöntemlerden her ikisi de yeterli doğum kontrolü sağlayacaktır.

Spiral kullanımı adet dönemlerinizi etkilemediğinden, teorik olarak çıkarılır çıkarılmaz hamile kalabilirsiniz. Spiral kullanımı; sık idrara çıkma, idara çıkarken yanma hissi veya anormal adet dönemleri (daha yoğun kanamalı ya da normalden daha ağrılı) gibi semptomlarla pelvis iltihaplanması (PID)’na yol açabilen rahatsızlığı aktive edebilir. Bu belirtilerden herhangi birini gösteriyorsanız hamile kalmaya çalışmadan önce doktorunuza danışın. PID antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Doğum kontrol hapı kullanmaktayken hamile kalırsanız endişelenmeyin. Doğum kontrol haplarının fetusta anomali riskini yükselttiğine dair kanıt yoktur. Ayrıca spiral kullanıldığı sırada da hamile kalınabilir. Doktorunuz böyle bir durumda çıkarılıp çıkarılmayacağı hakkında size bilgi verecektir. Eğer doktorunuz spiralin çıkarılmamasını daha güvenli bulursa ağrı ve kanamaya hazırlıklı olun.