Doğum Öncesi İlk Kontrol

Hamileliğiniz kesinleştikten sonra doktorunuza yapacağınız ilk ziyaretin, doğum öncesi kontrolleriniz içinde en uzunlarından biri olmasına hazırlıklı olun. Bu sırada yapılan bir çok test bir daha tekrarlanmayacaktır.

Doktorunuzu ilk kontrol için ziyaret ettiğinizde temel sağlık durumunuzu belirlemek için sorular soracak ve bir çok testler uygulayacaktır. Daha sonra doktorunuz ya da ebeniz bu bilgiyi hamileliğinizin nasıl gittiğini görmek için bir kıyaslama ölçüsü olarak kullanacaktır.

Doktorunuz yada ebeniz sizden bilgi alırken, siz de onun hakkında ve hamileliğinizle ilgili daha çok şey öğrenebilirsiniz. Aklınıza gelebilecek her türlü soruyu sormaktan çekinmeyin. İlginizi cezbeden hiçbir şey kontrol sırasında belirtmeyecek kadar önemsiz değildir.

Doktorunuz size hamileliğiniz ve varsa önceki hamilelikleriniz (düşükler ve kürtajlar dahil) hakkında soru soracaktır, ciddi bir hastalık, alerji, jinekolojik hastalık veya geçirdiğiniz ameliyat olup olmadığını soracaktır. Ayrıca eşinizin sağlığı, ailelerinizdeki herhangi bir hastalık veya tıbbi durum, alkol, uyuşturucu ve ilaç kullanımı ile ilgili bilgiler almak için de sorular soracaktır.

Daha sonra bir takım testler yaptırmanız istenecektir. Bunlardan bazıları yalnızca bir kez, diğerleri ise her doğum öncesi kontrolde tekrarlanacaktır. Ne zaman test yaptırırsanız yaptırın, prosedürleri ve sonuçları anladığınızdan emin olun. Doğum öncesi bakımınızla ilgili hiçbir şey sizin için bir sır olmamalıdır.

Bir Kez Yapılacak Testler

Doktorunuz şırınga ile biraz kan alarak temel kan testlerini yapacaktır. Alınan kan örneği kan grubunuzu, (Rh) pozitif mi negatif mi olduğunuzu belirlemek, ve kızamıkçık (Alman kızamığı) karşısındaki bağışıklığınızı kontrol etmek için analize tabi tutulur.

Yaşadığınız yere göre ve bazen de doktorunuza göre AIDS’e yol açan HIV virüsü de dahil cinsel yolla bulaşan çeşitli hastalıklara karşı da testler istenebilir. Özellikle cinsel yolla bulaşan hastalık riski taşıdığınızı düşünüyorsanız hangi durumların arandığını sorun.

HIV bulaşma riski taşıyorsanız HIV testi yaptırma ve danışmanlık alma fırsatlarını sorun. HIV virüsü taşıdığınızı biliyorsanız, doktorunuza söyleyin. Dikkatlice izleneceksiniz ve size virüsün doğum sırasında bebeğe geçmesi riskini azaltacak ilaçlar verilecektir.

Serviksteki olası anormallikleri ortadan kaldırmak için smear testi de yaptırabilirsiniz. Smearinizde enfeksiyona rastlanırsa, ona göre tedavi edilebilirsiniz, böylece hamileliğinize bir engel oluşturmaz. Kanser öncesi hücre değişiklikleri tespit edilirse bunlar da izlenebilir.

Boyunuz ve kilonuz ölçülebilir. Normal kilonuzdan çok düşük ya da çok yüksek (boyunuza göre normal kilonuzdan %20 daha düşük veya yüksek) olmanız hamileliğinizi daha da zorlaştıracaktır. Bazı doktor veya ebeler her kontrolde kiloyu izlerler; diğerleri açıkça sağlıklı olan bir kadının kilosunu ölçmeyi gereksiz bulur.

Bebeğinizi nasıl besleyeceğiniz konusunda düşünüp düşünmediğiniz sorulabilir ve seçeneklerinizi tartışmak için fırsat verilebilir. Elbette henüz şimdi karar vermek zorunda değilsiniz.

Rutin Testler

Her ziyarette şeker ve protein miktarını test etmek için idrar örneği vermeniz istenecektir. Şeker seviyesindeki bir değişiklik gizli şeker de denilen diyabet türünün belirtisi olabilir. Bazı kadınlar hamilelik sırasında diyabet olabilir ancak bunu dikkatli bir diyetle veya insülinle kontrol altında tutmak size ve bebeğinize zarar vermeyecektir. Bebek doğduktan sonra diyabet kaybolur.

İdrarınızdaki protein bir enfeksiyon işareti veya hamilelikten kaynaklanan yüksek tansiyon belirtisi olabilir. Böbrekteki ve sidik torbasındaki enfeksiyon da idrar testinde ortaya çıkabilir.

Tansiyonunuz, normal aralık (100-140 büyük, 60-90 küçük) içerisinde yer alıp almadığını kontrol etmek için izlenecektir. Doktorunuz tansiyonunuzun hafifçe yükseldiğini söylerse panik yapmayın. Hamile kadınlarda aceleden ve endişeden kaynaklanan hafif yüksek tansiyona sıklıkla rastlanır. Eğer birbirini izleyen iki kontrolde de tansiyonunuz daha yüksek çıkarsa doktorunuz sizi daha yakından izlemek isteyecektir.

Doktorunuz yada ebeniz rahmin ve bebeğin ne kadar büyüdüğünü ölçmek için karnınızı dıştan muayene edecektir. Yine rahmin büyüklüğünü belirlemek için içerden muayene de edilebilirsiniz. Bu, ne kadar zamandır hamile olduğunuzu veya herhangi bir dahili problem olup olmadığını bildiren bir başka göstergedir. Doktorunuz aynı zamanda pelvisinizde, vajinada ve seıvikste doğumu etkileyebilecek herhangi bir anormallik olup olmadığını da kontrol edecektir.