Doğum Öncesi Kurs Seçimi

Doğum öncesi kurslar size ve eşinize hamileliğin ve doğumun tüm yönleriyle ilgili tavsiyelerde bulunur. Yeni arkadaşlar edinmek için de iyi bir yerdir.

Doğum kursları, doğum öncesi kurslar ve anne-babalık kursları arasındaki en belirgin farklılıklar nelerdir?

Bazen çok az fark vardır, isim kursun içeriğinden çok geleneği yansıtabilir. Bu kursları seçerken, kurs liderine ya da eğitmenine ders programı, sınıf büyüklüğü, kursun nerede ve ne zaman toplanacağı hakkında sorular sorun. Tüm kursların doğuma hazırlıkla ilgili bazı konular içermesini beklemelisiniz. Kurslar, fiziksel süreci, doğumun başladığını nasıl anlayacağınızı ve sancılarla doğum sırasında nasıl çeşitli pozisyonları uygulayabileceğinizi açıklamalıdır.

Anne babalığın ilk devrelerine de aynı zamanda değinilmek ve bebeğinizin beslenmesi ve işe dönüşle ilgili konuları da kapsamalıdır. Bazı kurslar bebeğin yıkanması, alt değişimi ve bebeklerde huysuzlukla nasıl başa yıkılabileceğiniz hakkında bazı temel konuları da öğretmektedir. Kursların çoğu emzirmeye nasıl başlanacağı ile ilgili tavsiye de verir.

Kursa gitmenin amacı nedir? İhtiyacım olan bilginin çoğunu doktorumdan yada iyi bir kitaptan alamaz mıyım?

Bu kursların en temel avantajı sizin birey olarak çok çeşitli somlar üzerinde çalışmak için zamanı olan bir profesyonelle sürekli bir alış veriş içinde olmanızdır. Doğumunuz için bir takvim çıkarmanıza yardım eder, doğum yapmaya niyetli olduğunuz hastane yada klinik ile ilgili bilgi verir, kendi ihtiyaç ve düşüncelerinizi belirtmenize izin verir ve sıklıkla da sancılar ve doğumla baş etmekte yardımcı olabilecek teknikler öğretirler. Ayrıca hem kendiniz hem de doğacak bebeğiniz için iyi bir arkadaş kaynağı da edinirsiniz.

10 yıl sonra bile sırf eğlence ve sosyal destek için her ay buluşan sınıf arkadaşları ile ilgili hikayeler vardır.

Doğumdan sonraki bağlantıyı sürekli kılabilmek için işe dönerseniz evinize yakın kurslar seçmek isteyebilirsiniz.

Hamile olduğumu henüz öğrendim. Kurslara başlamayı ne zaman düşünmeliyim?

Erken dönemdeki hamileliklerle ilgili kurslar ayda iki yada bir toplanır. Kurslar -hastanede de yapılsa özel merkezlerde de altıncı ay civarı başlar ve sekiz yada dokuz hafta sürer, ideal olarak tahmini doğum tarihinizden birkaç hafta önce kursu bitirmelisiniz.

Popüler kurslara kayıtlar belki önceden dolabilir, bundan dolayı eğer belirli bir kursun iyi olduğunu duyduysamz yerinizi çok önceden ayırtmaksınız.

Unutmayın ki ihtiyaçlarınızı karşılamıyor ya da kalitesinden emin değilseniz birden fazla kursa da gidebilirsiniz.

Ağrısız doğumu öğreten kurslar hakkında ne bilmeliyim?

Doğumun ağrısız olarak tanımlanması artık ortadan kalkmıştır. İyi doğum öncesi eğitmenleri doğum hakkında dürüst konuşurlar. Gerçek şudur ki; çoğu kadın için doğum hangi teknikler kullanılırsa kullanılsın bir derecede ağrıyı içerir.

İyi bir kursta, ağrıyla baş etmenize yardımcı olacak gevşeme ve nefes alıp verme teknikleri öğreneceksiniz, böylece ilaca ihtiyaç duymayacak ya da daha sonra veya daha az miktarlarda duyacaksınız. Bu teknikler ayrıca doğumu zevkli bir deneyim olarak görmenize de yardım edecektir.

Korku ve umursamama sancıları ve doğumu olması gerekenden daha fazla ürkütücü yapar. İyi kurslar size tüm seçenekleriniz hakkında bilgi verecektir.

Ya babalar? Onların doğuma girmesi beklenir mi?

Bu günlerde kursların çoğu çiftler içindir, ancak eşi olmayan yada eşi gelmeyen veya gelemeyen bir anne de iyi karşılanır. Kurslar babalara hamilelik deneyimi ile ilgili eşsiz hoş görü sağlayarak bilgilendirme kadar karşılıklı tartışmaya da fırsat tanır.

Ya eşim gelmek istemezse?

Paylaşılması gereken bir deneyimi kaçırması yazık olur. Uzakta kalmak istemesinin nedenlerini söylemesi için onu cesaretlendirin. İlk derse tek başınıza gidin ve sonra eşinize anlatarak birlikte ne kadar öğrenebileceğinizi söyleyin.