Doğum Planı Yapmak

Önceden bebeğinizle ilgili umutlarınızı ve arzularınızı kaydetmeniz, sizin bakımınıza dahil olan herkesin beklentilerinizi anlamasına yardım edecektir.

Kız kardeşim geçen sene doğum yaptı ve bir doğum planı yoktu. Benim doğum planı yapmam gerekli mi?

Evet. Bir çok anne adayı (ve eşleri) sancılar ve doğum sırasında onlara uygun olabilecek seçenekleri değerlendirmeyi faydalı bulmaktadır. Bu seçenekleri, görüşlerine güvendikleri ve seçeneklerinin tıbbi yönleriyle ilgili tavsiye verebilecek bir kişiyle tartışırlar.

Bir doğum planı en basit anlamıyla bu tür tartışmaları formaliteye dökmektir. Tercihlerinizi kaydederek size bakan herkesin sancılar ve doğum sırasında ne yapıp ne yapmayacağından emin olmasını sağlar. Sonra, her şey yolunda giderse, seçtiğiniz yolda bebeğinizi doğurabilirsiniz.

Bir plan yaparsam buna uymak zorunda kalacak mıyım?

Hayır. Sancılar ve doğum, sizin bunlara vereceğiniz tepkilerde olduğu gibi önceden tahmin edilemez. İş gerçekleşmeye başlayınca bazı konularla ilgili fikrinizi değiştirebilirsiniz. Ya da şartlar önceden isteyebileceğinizi, düşündüğünüz planlarınızdan uzaklaşmanızı gerektirebilir. Ancak planınıza saygı duyulmalıdır, ve plandan sapmaların sizin (ya da eşinizin) izniniz ve onayınız alınarak yapılması gerekir.

Hangi konuları düşünüyor olmalıyım?

Farklı sancı ve doğum pozisyonlarını düşünün. Serbestçe hareket edebilmek sizin için önemli mi? Sancı odasında pozisyon almanıza yardım edecek bir dizi farklı mobilya istiyor musunuz? Sancılar sırasında size kimin eşlik etmesini istiyorsunuz? Bu, eşiniz olmazsa, bir başkasını seçtiniz mi (kız kardeş, anne, arkadaş) veya ebenizin yada doktorunuzun size birini bulmada yardım etmesini mi istiyorsunuz? (Stajyer ebeler genellikle bu rolü almaktan mutluluk duyarlar).

Hastanenin video kameralar konusundaki politikasını sorun (eğer bu sizin için önemliyse). Ağrı yönetimi üzerinde düşünün ve arzularınızı kaydedin. Örneğin bir epidural anestezi, yada en azından bir anestezi seçeneğini isteyecek misiniz? Ağrıya katlanabilmek için ilaç olmaksızın cesaretlendirilmek ve desteklenmek ister miydiniz?

Doktorunuz, sancıları teşvik edici yada hızlandırıcı ilaçlar önerebilir. Bebeğin sürekli izlenmesi sizi nasıl etkiler? Bebeği emzirmek istediğinizin bilinmesini sağlayın, böylece kucaklamanız için bebeğiniz doğumdan sonra olabildiğince çabuk size verilebilir. Bebeklerin gündüz ve gece anneleriyle kalması alışılagelmiştir, ancak ara vermeye ihtiyaç duyduğunuzda bebek bakım hizmetinin olup olmadığını sorun.

Son olarak, ziyaret kuralları nelerdir ve ziyaret süresi ne kadardır, aynı şekilde hastanede ne kadar süre kalacaksınız?

Doğum planı yapmak için en iyi zaman nedir? Dört aylık hamileyim. Çok mu erken?

Bir çok kadın, hamilelik ve doğum üzerine okuyup düşünecekleri, zamanı bulabilecekleri ve hamile olma fikrine alıştıkları hamileliklerinin son zamanlarına kadar bekler.

Çok erken plan yaparsanız (örneğin doğum öncesi kurslara katılmadan önce) daha sonra değişiklikler yapmak isteyeceğinizi fark edebilirsiniz. (Elbette, şartlar değişirse siz de planınızı değiştirmekte serbestsiniz). Diğer yandan, çok geçe bırakırsanız, tüm konuları düşünecek zaman bulamaya da bilirsiniz. Doğum yapacağınız tarihten dört yada altı hafta önce planınızı tamamlamış olmayı hedefleyin.

Her şey kulağa çok resmi geliyor. Doldurmam gereken özel bir form var mı?

Bazı hastaneler, doğum planı hazır bir formatı izler, böylece önemli noktalardaki istekleriniz kapsanmış olur. Ancak formun sizin için önemli olan bir şeyi kapsamadığını fark ederseniz, bunu ayrı bir kağıtta yazarak ekleyin. Bazı doktorlar ümit ettiklerinizi belirttiğiniz bir mektup yazmanızı tercih ederler, çünkü her hangi bir durumda, sancılar ve doğum standart bir form tarafından yeterince kapsanamayacak kadar kişiseldir.

Planı bir kez yazdıktan sonra ne olur?

İki kopya yapmak iyi fikirdir. Birini kendiniz saklayın ve diğerini de notlarınızın arasında dosyalayın. Plana tarih atıp imzalayın ve doktorunuza da imzalatın. Doktor planınızdaki son dakika değişikliklerinin tıbbi açıdan gerekli olduğuna dair bazı taahhütler de eklemek isteyebilir.

Plana bağlı kalamazsam kendimi kötü hissetmeyecek miyim? Örneğin ya sezaryen olursam?

Doğum planları yeni bir uygulamayken, buna karşı çıkanlar, kadınların beklentilerinin çok yüksek olduğunu ve planı her yönüyle uygulayamazlarsa kendileri ve doğum tecrübelerini kötü hissedecekleri konusunu savunmuşlardır. Ancak plan, sancılar ve doğum için bir “değiştirilemez” kuralları yerleştirmek niyetiyle yazılmaz. Sizin duygularınızın ve seçimlerinizin önemli olduğu gerçeğini yansıtır. Doğum planı bir zamanlar yaygın olan “üretim hattı doğumları”nı önler, ancak tıbbi konuların müdahale etmek zorunda olduğu durumlar da vardır. Planı, şartlardan dolayı işlemez hale gelen bir kadın; neler olup bittiği hakkında kendisine ve eşine bilgi verilerek danışılacağı konusunda emin olabilir. Neden sezaryen olmak zorunda kaldığını, örneğin bunun sadece “ona” yapılmadığını bilecektir.

Nasıl plan yapabilirim?

Doğum planı yapmaya niyetli olduğunuzu doktorunuza, ebenize yada bakımınızla yakından ilgilenen bir başkasına söyleyin. O kişinin yardımını, desteğini ve fikirlerini istediğinizi anlatın. Fazla gecikmeden (muhtemelen son gebelik muhayenesinden önce) sizin ve eşinizin (ya da doğumda size eşlik edecek kişinin) buluşabileceği bir zaman belirleyin, tercihen birlikte oturmaya yetecek zaman olduğunda (rutin bir doğum öncesi kontrolün sonunda, dışarıda başka anne adaylarının da beklediğini bilip aceleye getirerek değil) doktorunuzla birlikte nasıl doğum yapacağınıza karar verin.