Doğum Sonrası Depresyonunun Sebebi Nedir?

Hayatının en mutlu ve en heyecan verici dönemi olması gereken bu zamanda, bir kadının umutsuzluğun ta derinlerine batması kaderin bir cilvesidir. Yeni annelerin %13 kadarı doğum sonrası depresyona girerken, %70 kadarı da aşırı üzüntü, duygu çalkantısı, endişe, uykusuzluk ve huzursuzluk gibi daha kısa süreli lohusalık hüzünleri yaşarlar.

Kadınların sadece dörtte bir kadarı doğum sonrası depresyonu belirtileri için profesyonel yardım isterler. Halbuki, bu hisleri dikkate almamanın, kadının çocuğu ile bağ kurması ve kendi uzun süreli akıl sağlığı konularında korkunç sonuçları olabilir. Depresif annelerin çocukları daha çekingen olma eğilimindedir ve doğum sonrası depresyonu yaşayan kadınların beş yıl içinde tekrar depresyona girme olasılıkları iki kat daha fazladır.

Duygulardaki bu genellikle aşırı yıkımın suçlusu kimdir? Hormonların bu işte büyük bir rol oynuyor olması insana hiç de şaşırtıcı gelmiyor. Doğumu takip eden üç ila dört gün içinde östrojen seviyesi yüz ila bin kat düşer, progesteronda da büyük inişler yaşanır.

Almanya, Leipzig’deki Max Planck Institute’dan Julia Sacher ve meslektaşları, östrojendeki bu düşüşün beyinde monoamin oksidaz A (MAO-A) adlı enzimde dramatik bir yükselişe sebep olduğu ve bu enzimin de serotonin, dopamin ve noradrenalin gibi bazı ruh hali düzelten kimyasalların parçalanmasına yol açtığını bulmuşlardır. Sacher, MAO-A seviyesinin doğumdan beş gün sonra en tepeye çıktığını ve bu tarihin de kadınların ruh hallerinin en büyük inişi yaşadığı güne denk geldiğini bulmuştur. Her ne kadar bu küçük bir çalışma olsa da, MAO-A da en fazla yükseliş yaşayan kadınların doğum sonrası depresyonu geliştirme riskine en fazla yatkın olanlar olduğu görülmektedir. Diğer bazı çalışmalar da, doğumdan sonraki ilk haftada aşırı lohusalık hüznü belirtileri gösterenlerin ileride uzun vadeli depresyon yaşama risklerinin yüksek olduğunu bulmuştur. Sacher, triptofan ve tirozin gibi amino asitler bakımından zengin gıdaların (buğday, yulaf, kırmızı et ve deniz ürünleri gibi) yenmesinin depresyon riskini azalttığını çünkü her ikisinin de seretonin gibi ruh hali düzeltici kimyasalların üretiminde katkısının olduğunu söylemektedir. Ama bir kadın doğumdan on gün sonra (normal olarak lohusalık hüznü belirtilerinin azaldığı zaman) kendini hâlâ bunalımlı hissediyor ve durumla başa çıkamıyorsa, bir doktora başvurmalıdır.