Doğum Zamanım Geçti mi?

Hamile bir kadın için bebek doğana kadar son haftalardaki günler de (günü yalnızca diğerleri gibi gelir geçer kılmak için) geriye doğru saymak yaygındır. Bir sonraki günde ve ondan sonraki günde olduğu gibi. Arkadaşlar her hangi bir haber var mı diye arar, beklemekte olan büyük anne ve babalar uzakta kalamaz, komşular “sen hala buralarda mısın” diyerek şaşkınlıklarını belirtirler.

Anneler, açıkça bir doğum tarihi verme uygulaması yanlıştır, bebeklerin %5’inden daha azı önceden verilen tarihte doğarlar, geri kalanı ise bu tarihten sonra doğar. Gerçek şudur ki; hamileliğin 38. ve 42. haftaları arasında doğan bebekler ne erken nede geç doğmuş demektir. Bu dört haftalık zaman dilimi bebeğinizin doğabileceği zamanı göstermektedir.

Bazı çiftler “zamanın geçmesi” potansiyel stresini kendilerine ve çevrelerindekilere bebeğin beklenen doğum tarihini “Mart sonu” yada “Haziran başı” şeklinde ifade ederek aşarlar.

40. haftadan 41. haftaya girerken hala bebeğinizi doğurmadıysanız, zaman sizin için daha da ağır akmaya başlayabilir. Meşgul kalmaya çalışın: hareket etmekle çok rahatsız oluyorsanız, zihninizi meşgul tutmaya çalışın. Doğum sancılarınız kendiliğinden başlasa da başlamasa da hamileliğinizin daha fazla gün sürmesi düşük olasılıktadır.

Eğer 40. haftanın gelip geçtiğini anlarsanız, cinsel birleşmenin sancıları ve dolaysıyla doğumu yavaş yavaş başlatacağına dair anekdot şeklinde bulgular vardır. Serviksiniz henüz açılmamıştır ve cinsel birleşme kesinlikle zararsızdır, o yüzden eğer canınız istiyorsa deneyin.

41 haftadan sonra da hiçbir şey olmazsa ve ebeniz gününüzün doğru olduğu konusunda tatmin olmuşsa, bebeğin kalp atışlarını dinlemek için sizi bir monitöre bağlamak isteyebilir. Ultrason taraması da bebeğin büyüklüğünü ve rahimdeki amniyotik sıvının miktarını ölçmek için önerilebilir: amniyotik sıvı miktarındaki azalma, plasentanın daha az etkili çalıştığının bir göstergesi olabilir. Çok az doktor hamileliklerin 42 haftayı geçmesine izin verir. 42 haftayı geçtiyseniz normal olarak tıbbi müdahale tavsiye edilecektir.