Doğumdan Sonra Bebeğinize Bağlanma

Minik bir kaz ya da ördek yavrusunun olgunlaşana dek gördüğü ilk nesneyi (genellikle anne ya da baba) takip edeceği gibi psikologlar doğumdan sonraki ilk birkaç dakika annenin ve bebeğin yakın, sevgi dolu bir ilişki kurmaları amacıyla birbirlerine sarılmaya gereksinim duyduklarını tavsiye etmektedirler. Çalışmalar bebeklerine yakın olmak için zaman ayırabilen annelerin bebeklerini sevmeyi ve onlara bakmayı daha kolay bulduklarını göstermiştir. Bu süreci bölmek -eğer böyle yapmak için ciddi tıbbi sebepler yoksa- düzenleme işlemini rahatsız eder.

Bebeğinize bağlanmanız doğum odasında başlayabilir. Bebeğinizin yaşamının ilk birkaç dakikası merak ve ardından bebeğinizi sağlıklı ve güvenli görerek yaşadığınız rahatlama hissi ile sevgi dolu bir yolculuğun başlamasını işaret edebilir. Ancak bağlanmak bir süreçtir, aniden olan bir olay değildir. Olabildiğince çabuk bebeğinizi kucaklamanız bu sürece ayak basmanıza yardım edebilir, ancak doğumdan dolayı yorgun, suskun veya şoka girmiş haldeyseniz, kötü yada stresli bir tecrübe olduysa, anestezi altındaysanız veya hala dikişleriniz atılıyorsa, bebeğinize karşı korumacılık hissetmeyebilir ve doğumun annelik sevgisi olmadan bitmesiyle rahatlamış hissedebilirsiniz.

Anne-baba-bebek ilişkisi yapışkan gibi değildir. Bazı anneler anında bebeklerine aşık olurlar ancak bir çoğu olmaz. Bebeğinizden bir süre ayrı kalmanız gerekiyorsa, tümünü kaybettiğiniz ve asla olmanız gereken bir anne gibi iyi bir anne olamayacağınız konusunda endişelenmeyin. Bir sürelik ayrılık hiç yakınlaşamayacağınız ya da doğumdan sonra kendinizi çok yorgun hissediyor olduğunuz gerçeği bebeğinize hiç gerçek ilgi ve dikkat gösteremeyeceğiniz anlamına gelmez. (Bazı uzmanlar, her türlü durumda her ne kadar daha önceden kokunuzu biliyorsa da bebeğin sizi tanımasının bir hafta kadar süreceğini öne sürmektedirler.)

Kendinize zaman verin. Doğum sırasında ve sonrasında her türlü duygular ortaya çıkar. Tekrar “normal” hissetmeniz biraz zaman alabilir. Mantıksal açıdan düşününce bunun sizin o çok istediğiniz bebek olduğunu bilirsiniz ancak duygusal açıdan bebeğin çok fazlasıyla talepkar bir yabancı olduğunu düşünebilirsiniz. Ayrıca yaşamın diğer yönlerinden birkaç günlüğüne uzaklaşmış ve gerçek üstü duygular hissediyor olmanız da normaldir. Aniden yepyeni bir yoğunlukta bir duygu hissedebilirsiniz. Ya da daha yavaş yavaş olabilir. Kızınıza ya da oğlunuza ısınacak, giderek yakınlaşacak ve sonunda oradan sevgi büyüyecektir. Evlat edinen anne babalar ve çocukları yada büyükannelerle büyükbabalar ve torunları arasındaki güçlü bağ size garanti verebilir. Doğum anından itibaren sevgi hissetmek yaşamsal olsaydı bu tür ilişkiler hiçbir zaman ayakta kalamazdı.