Doğumdan Sonra Bebeğinizi Tanımaya Çalışırken

İşin zor kısmı bitti ve şimdi siz ve eşiniz, bebeğinizi dünyada ağırlamak gibi önemli bir görevi üstlenebilirsiniz.

Bebeğiniz sağlıklı ve iyi soluk alıp veriyorsa, bir saat kadar süre için oldukça tepkisel ve uyanık olabilir. Yapabildiğiniz kadar çabuk onu teninize değecek şekilde kucaklayın. Doğum odası büyük olasılıkla sıcak olacaktır ancak yine de üzerine bir havlu yada çarşaf örterek üşümemesinden emin olun. Her yerine bakın ve hayran kalın. Onunla yumuşak bir şekilde konuşun -hassas bir işitmesi vardır. Ne söyleyeceğiniz konusunda endişelenmeyin: doğru kelimeler doğal olarak gelecektir.

Bebeğinizin memenize tutunması için yardım alabilirsiniz. Daha sonra, her şey yolundaysa, hastane personeli üçünüzü bu sakin değerli dakikaları paylaşmanız için yalnız bırakacaktır.

Bebeğiniz Nasıl Görünecek

Size göre mükemmel olmasına rağmen, bebeğinizin doğar doğmaz tombul yanaklı gülümsemesi pek rastlanan bir şey değildir. Yeni doğan bebeklerin çoğu hepimizin idealindeki “yeni” bebek imajındaki gibi görünmez.

Olasılıkla ilk fark edeceğiniz şey, bebeğinizin orantısız şekilde büyük olan başı (bebeğinizin tüm uzunluğunun dörtte bir kadar) olacaktır. Normal doğum yaptıysanız, bebeğinizin baş şekli hafifçe bozulmuş olabilir. Kafasında bebeğin kafatası kemiklerinin doğum kanalından geçerken birbiri ardına kaymasından kaynaklanan çizgi şeklinde tepecikler görebilir ya da hissedebilirsiniz. Eğer doğum doktor yardımı ile olduysa bebeğinizin başında garip şişlikler olabilir. Sancılardan sonra sezaryen olduysanız, bebeğinizin başı yine de hafifçe bozuk olabilir; eğer sezaryen planlıysa böyle olmayacaktır. Bebeğin başının üst tarafında yumuşak bir nokta hissedebileceksiniz ve belki de burada nabız attığını göreceksiniz. Bazı bebekler çok saçlı doğar ve diğerleri ise kel; bu iki uç nokta arasındaki her türlü çeşitlilik normaldir.

Kafkasyalı bir bebeğin gözleri olasılıkla koyu gri-mavidir; daha koyu tenli bebekler genellikle kahverengi gözlü olurlar. Göz rengi birkaç ay sonra değişebilir. Göz kapakları olasılıkla şişkin olacaktır ve bazı bebekler gözleri şaşı gibi görünebilir. Bu; bir noktaya odaklanmakta zorlandıklarından yada henüz her iki gözü de birlikte çalıştıramadıklarından olayı olabilir. Burun düzleşmiş, çene geriye doğru çekilmiş gibi ve yuvarlak yanaklar ezilmiş gibi olabilir.

Prematüre bir bebeğin cildi lanugo ile kaplı olabilir, tam zamanında doğan bazı bebeklerin cildinde bile biraz vernix izine rastlanır. Erken doğan bebeğin cildi oldukça kırışık olabilir. Geç doğan bir bebek ise kuru, pul pul bir deriye sahip olabilir (nemlendirici olarak zeytin yağı ya da badem yağı kullanın). Nefes alıp vermesi tam olarak oturana kadar cilt tonu parçalı olabilir ve özellikle aşırı durumlarda cilt soluk olabilir. Cildin tonu birkaç gün herbölgede aynı olmayabilir. Omuzlar etrafındaki yağ kıvrımlarından dolayı bebeğinizin boynunu görmeniz neredeyse imkansızdır.

Doğumdan hemen önce annelik hormonları plasentaya geçer. Bunlar, bebeğinizin cinsel organlarının (erkeklerde scrotumun, kızlarda vulvanın) şişkin görünmesine sebep olur. Hem kızlarda hem de erkeklerde göğüsler şiş olabilir ve sütümsü bir sıvı gelebilir. Kız bebeği vajinasından süte benzer yada kan renginde bir akıntı gelebilir. Bacaklar çöp gibi, ayak parmakları ise kıvrık görünecektir. Bebeğin yumrukları sıkılmış olabilir.