Doğumdan Sonra Bebeğinizin Beslenmesi

Çoğu bebek için anne sütü en iyisidir, ancak herhangi bir nedenden ötürü bebeğinizi emzirmezseniz biberonla beslemek de iyi bir başlangıç olabilir.

Anne sütü bebeğinizin yaşamının ilk dört ila altı ayı boyunca gereksinim duyduğu tüm besin ve sıvı ihtiyacını karşılar. Bebeğin bağışıklık kazanmasını geliştirici antikrolar içerdiğinden anne sütüyle beslenmiş çocuklar daha az hasta olma (barsak bozuklukları ve çeşitli alerjiler) eğilimindedirler. Ayrıca kronik bir çocukluk hastalığı olan diyabet gibi rahatsızlıkların ortaya çıkma olasılığını da düşürür. Anne sütü besin açısından her zaman için yüksek kalitededir ve bebeğinizin ihtiyaçlarını mükemmel bir şekilde kapsar. Sindirilmesi hazır mamalardan daha kolay olduğu için anne sütüyle beslenen çocuklar nadiren kabızlık çekerler. Ayrıca anne sütüyle beslenen çocuklarda beşik ölümlerine daha az rastlanır.

Anne sütü ucuz ve kolaydır: her an her yerde hazırdır. Hepsinden daha da önemlisi; emzirmek, bebeğinizle aranızda kopmaz bir ilişki yaratır. Bağlanmanın en üst seviyede tecrübe edildiği olay emzirmedir.

Emzirmek sizin için de iyidir. Emzirdiğiniz zaman salgılanan hormonlar hamilelik öncesi ölçüsüne dönmesi için rahminizin kasılmasına yol açar. Ayrıca kalori yakarak hamilelikte aldığınız kiloları daha çabuk vermenize yol açacaktır.

Nasıl Emzirilir?

Emzirmek doğal bir şeydir, ancak birçok anne ve bebeğin bunu nasıl yapacaklarını öğrenmesi gerekir. Bebeğinizin pozisyonunu meme başlarınızı acıtmayacak şekilde ayarlamak için becerikli birinin yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bebeğinizi her ikinizin de göğüsleri birbirine karşılıklı gelecek şekilde tutun, böylece memenizi almak için başını çevirmek ya da ensesini esnetip uzatmak zorunda kalmaz. Ağzı tam olarak açıldığında -esnemedeki kadar- nazikçe onu memenize getirin, böylece meme başı çevresini iyi bir şekilde ağzına alabilir. Buna tutunma denir. Eğer memeye olması gerektiği gibi tutunduysa alt dudağı dışa doğru kıvrılacak ve meme başı çevresi üst dudağının yukarısından alt dudağının aşağısına kıyasla daha çok görünecek ve diliyle bir vakum etkisi yaratacaktır.

Meme başınızı bebeğin ağzına sokmayın veya başını ittirmeyin ve meme başınızı parmaklarınızla şekillendirmeye de çalışmayın.

Bu hareketlerden herhangi biri bebeğinizin sadece meme başını almasına yol açacak, bu da meme başı çatlaklarına, ağrıya veya etkin olmayan emzirmeye sebep olacaktır. Meme başlarınız belirgin değilse bebeğinizin memenize tutunmasına yardımcı olmak için ekstra sabır göstermeniz gerekecektir.

Bebeğin emişi ve göğüslerden sütün boşalması hormonları harekete geçirerek vücudunuza daha fazla süt üretmesini söyleyecektir. Gerçekte, ne kadar çok emzirirseniz o kadar fazla süt üretirsiniz; ikiz bebek anneleri o yüzden normalin iki katı süt üretir. Buna ek olarak etkili emzirme, serbest bırakma refleksini de harekete geçirerek göğüslerde biriktirilen sütün kanallara salınmasını ve meme başlarındaki çıkış noktalarından dışarı akmasını sağlar.

Sınırlandırılmamış ya da ‘talep doğrultusunda’ verilen anne sütü çoğu anne ve bebek için saatleri ayarlanmış emzirmeden daha iyi işler. Bebeğinize beslenme için zaman, süre uzunluğu ve beslenme sıklığı konusunda biraz süre tanımak doğru miktarda sütün üretilmesi anlamına gelir.

Daha sonra, emzirme bir düzene girdiğinde (yaklaşık altı hafta içinde), olasılıkla bebeğinizin daha programlı bir biçimde beslenmek istediğini göreceksinizdir. Ancak ilk günlerde ve haftalarda, sık sık emzirmek -24 saat içinde 6 ila 12 kez- normaldir.

Doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde, bebeğinizin emmesi ona su, protein ve şeker karışımı olan antikorlar açısından zengin kolostrum (ağız sütü – ilk süt) verecektir. Sütünüz ikinci ila beşinci günler arasında ‘gelecektir’, ve bunun olduğunu hissedeceksinizdir: göğüsleriniz dolacak ve ağırlaşacaktır.

Kolostrum sarımtırak renktedir; olgunlaşmış süt inek sütünden biraz daha mavi bir renge sahiptir.

Yardım Almak

Bir çok kadının emzirmenin ilk günlerinde basit problemleri olur. Emzirmeyi zor bulmak sinir bozucu olabilir. Hala hastanedeyseniz, orada yardım isteyin; eve döndüyseniz, bölgenizdeki ebenizle konuşun ya da cesaretlendirilmek için bir uzmanla bağlantı kurun. Hemen hemen her problem doğru yardımla alt edilebilir.

Ağrılı ya da çatlak meme başları genellikle yanlış pozisyon seçiminden dolayıdır; bir danışman bebeği nasıl yerleştireceğiniz ve meme başlarınıza nasıl bakmanız gerektiği konusunda size yardım edecektir.

Tatmin olmamış gözüken bir bebek yeterince süt almıyor olabilir; yine, bu da bir pozisyon probleminden kaynaklanıyor (belki sadece meme başı ağzındadır) olabilir. Yada; özellikle çok küçük ve uykuluysa, sütünüzün yeterli olduğunu garanti edemeyecek şekilde yeterince beslenemiyor da olabilir. Daha sık emzirmeniz veya süt üretiminizi fazlalaştırmak için süt sağmanız tavsiye edilebilir.

Sütünüzü Sağmak

Süt sağmayı öğrenmek iyi bir beceridir, çünkü bir başkasının vermesi için bebeğinize sağılmış süt bırakmanıza fırsat verir. Ona biberon vermeden önce, siz ve bebeğiniz emzirme konusunda yeterince kendinize güvenli olana dek bekleyin. Altı hafta kadar sonra, biberon almak (memeden daha farklı bir biçimde emeceği) emmesini karıştırmayacaktır. Sağılmış süt buzdolabında 24 saat, derin dondurucuda ise üç ay kadar dayanır. Eğer sütünüzü elle sağıyorsanız, sürekliliğini sağlamak için pratiğe ihtiyacınız olabilir.

Göğüslerinizin doğal olarak en dolu olduğu ancak yine de bir sonraki emzirmeye en az bir saat kadar sürenin olduğu bir zaman seçin; ellerinizi yıkayın ve gevşeyin. Göğüslerinizi elinizin düz kısmıyla yukarı kaldırın, meme başına ve sonra göğüs kemiğinize doğru hafifçe bastırarak çevresine masaj yapın. Baş ve diğer parmaklarınızla göğüs çevresinde çalışın, ancak meme başını sıkıp çekmeyin. Süt bir kez akmaya başladığında sterilize edilmiş bir kaba akıtın.

Ayrıca sütü vakum etkisiyle dışarı çekmek amacıyla bir pompayla (elle ya da elektrikli) da göğüslerinizden süt sağabilirsiniz. Pompayla birlikte verilen talimatları izleyin.

Bebeğimin Ağlaması Hiç Dinmiyor

Bazı kadınlar başlangıçtan itibaren bebeklerini biberonla beslemeyi seçer; bazıları ise daha sonra biberona geçer, çünkü emzirmeyle ilgili problemleri vardır yada sağılmış süte kıyasla bebek mamasının rahatlığını tercih ederler. Biberonla besleme başlangıçtan itibaren bebeğinizin babasının da beslenmesinde rol oynamasına izin verir.

Emzirmek istemediğinizi biliyorsanız, hiç kimse emzirmeniz için size baskı yapmamalıdır. Ancak gerçekten kararsızsanız, emzirmeye başlayın ve nasıl gittiğinize bir bakın. Daha sonra biberona her zaman geçebilirsiniz. (İlaç kullanıyorsanız ve emzirmek istiyorsanız, doktorunuza danışın, ilaç kullanmanızın biberona geçmenizi şart kıldığını zannetmeyin.)

Her zaman bebek maması kullanın (bunların çoğu minik bir bebeğin sindirim sistemine uygun olacak şekilde inek sütünden yapılır) ve kullandığınız tüm aletlerin son derece temiz olmasına dikkat edin. Hazır mamalar, özellikle dışarıda olduğunuzda kolaydır, ancak her zaman kullanmak pahalıdır; çoğu aile daha önceden kaynatılıp soğutulmuş suyla karıştırdıkları toz mama kullanır. Bir gün içinde kullanılacak biberonları hazırlamak zaman kazandırır. Üretici firmanın kullanım miktarıyla ilgili talimatlarına tam olarak uyun. Söylenen miktarda suyu biberonlara koyun ve ardından bir bıçak yardımıyla kaşığın üstünü sıyırıp ölçerek mama tozunu ekleyin. Biberonun başını takın ve tozun erimesi için biberonu çalkalayın. Eğer bebeğinizi hemen beslemeyecekseniz, buzdolabında saklayın ve bebeğinize vermeden önce sıcak suyla dolu bir kabın içine biberonu oturtarak ısıtın. Isı her yerde aynı olmayacağı ve sıcak noktalar da bebeğinizin ağzını yakabileceği için mikrodalga fırında ısıtmayın.

Bileğinizin iç kısmına bir damla mama dökerek ısısını kontrol edin. Karıştırılmış mamayı buzdolabında 24 saat saklayabilirsiniz.