Doğumdan Sonra Bebeğinizle Evde İlk Günler

Yeni doğmuş bir bebekle evdeki ilk günler yorucu olabilir, ancak bebeğinizin gereksinimlerini nasıl karşılayacağınızı öğrendikçe, bu günlerin aynı zamanda son derece heyecan verici olduğunu da göreceksiniz.

Eve ilk geldiğinizde, bebeğiniz birkaç günü hiç durmadan ağlayarak geçirirse endişelenmeyin. Bu oldukça yaygın bir durumdur (bu, bebeğinizin yeni bir ortamda olduğunu farkettiğinin işareti olabilir).

Yeni doğan bir bebeği bir rutine sokmaya çalışmayın: ilk birkaç gün ya da haftada olan şeyler tüm bebekliğini etkilemez. Bebeğiniz henüz yeniyken yaşanan her gün, hem davranışları hem de beslenme sıklığı açılarından farklı olacaktır. Yapacağınız en iyi şey; onun gereksinimlerine karşılık vermek ve esnek olmaya çalışmaktır.

Uyku ve Uyanma

Yeni bebekler en az iki beslenme vakti arasında bir süre uyurlar, ve genellikle de en uzun uykularına gece dalarlar. Toplam olarak, yeni doğan bir bebek normalde her 24 saatte bir 12 ila 18 saat arasında uyur. Aynı zamanda bir yeni doğan için, gece boyunca birkaç defa beslenmek üzere uyanmak normaldir (bebeklerin mideleri küçüktür, ve çoğu iki saatten fazla açlığa dayanamazlar).

Bebeğiniz temiz, sert, rahat, ne çok sıcak ne de çok soğuk ve cereyansız her ortamda uyuyabilir. Eğer beşik kullanıyorsanız, bebeğinizin ayaklarını beşiğin ayak ucuna doğru yerleştirin, böylece yatak çarşaflarının içinde kıvrılıp fazla sıcaklamaz, ve onu sırt üstü yatırın. Yatak örtülerini ve şilteleri hafif tutun ve bir yaşından küçük çocuklar için yastık kullanmayın. Gece beslemelerinin kolay olması açısından, beşiğini sizin yatağınızın hemen yanına alabilirsiniz. Bebeğinizin göğsünü ve boynunu kontrol ederek çok sıcaklamamasına dikkat edin. Rahatsızlık vermeyen bir sıcaklıkta olmalıdır, terletecek bir sıcaklıkta değil.

Bebeğiniz iki beslenme saati arasında uyumak istemezse, yorgun olmayabilir, onunla biraz oynayın, konuşun, yada siz bir başka iş yaparken onu bebek askısına koyarak göğsünüzde taşıyın.

Ağlarsa ya da siz bebeğinizin yorgun olduğunu düşünürseniz, onu çeşitli yollarla yatıştırabilirsiniz. Tekrar memeye tutun, hala aç olabilir. Biberonla beslenen bir bebek de, daha fazla mamaya ihtiyaç duyabilir, yada kaynatılmış soğutulmuş su isteyebilir. Onu beşiğine koymadan önce kollarınızda uyumasına izin verin (derin uykuya daldığında bebeğinizin vücudu tamamen gevşemiş olacaktır). Onu omzunuzda tutarken hafifçe sallayabilirsiniz, ya da ritmik bir biçimde sırtına hafifçe vurabilirsiniz. Bu hareket onun karnında sıkışıp kalan gazın çıkmasına da yardım edecek ve onu rahatlatacaktır. Bebeğinize fısıldamayı yada hafifçe şarkı söylemeyi de deneyebilirsiniz. Bunların hiçbiri işe yaramazsa, onu gezdirebilirsiniz: onu arabaya bindirip biraz dolaştırın, ya da onu kendi arabasına koyup ileri geri sallayın.

Bebeğimin Ağlaması Hiç Dinmiyor

Ağlamak, size bebeğinizin rahatsızlığını tek belli etme yoludur. Büyüdükçe ağlamasına neyin sebep olduğu konusunda daha bilgili ve deneyimli olursunuz. Ayrıca ev ortamına alıştıkça olasılıkla daha az ağlayacaktır. Ancak ilk zamanlar ağlamasıyla baş edebilmek için yapabileceğiniz en iyi şey karşılık vermektir. Bebeğinizin yanına gidin, onu kucağınıza alın ve ağlama sebebini bulmaya çalışın.

Açlık

Ağlamanın en belirgin sebebi budur. Bebeğinizi daha yeni beslediğinizi düşünebilirsiniz, ancak bir saat ya da daha fazla geçmiş olabilir, o yüzden emzirmeyi ya da mama vermeyi deneyin. İlk birkaç gün istemediği şeyi almayacaktır.

Rahatsızlık

Altı ıslak ya da pis ya da her ikisi de olabilir. Bezini kontrol edin ve gerekliyse değiştirin. Bezin çok sıkı bağlanmadığından yada (eğer kullanıyorsanız) çengelli iğnenin veya yapışkan bandın vücudunu rahatsız etmediğinden emin olun, (bu tüm yeni doğan ebeveynlerinin düştüğü bir hatadır). Giysilerinin hassas tenini yıpratıp yıpratmadığını kontrol edin. Gazı olabilir, o yüzden sırtını ovalayın ya da hafifçe vurun.

Sıkılma

Ya da bir başka kucağa gitmek bir başka manzara görmek istiyor olabilir. Beşiğinin bulunduğu yerde manzara yoksa, onu bir bebek koltuğuna koyun, orada da durmazsa kucaklayarak odada dolaştırın. Ona şarkı söyleyin ya da daha büyük bir çocuktan şarkı söylemesini isteyin.

Kalabalıktan Etkilenme

Eve gelen bir çok ziyaretçi bebeği aralarında kucaktan kucağa geçiriyorlarsa bebek rahatsız olabilir. Ev doluysa onu sessiz bir köşeye götürüp sakinleşmesini sağlayın; evde sessiz bir yer yoksa da onu biraz dışarı çıkarın.

Bebeğinizi Nasıl Giydirmelisiniz?

Kışın doğan bir bebek, dışarı çıkarken sizin giydikleriniz kadar, hatta sizin giydiğinizden bir kat daha fazlasına gerek duyar.

Yalnız bebeğinizin çok sıcaklamaması için dikkatli olun ve eve girerken fazladan olan bir katı çıkarmayı da unutmayın.

Yazın doğan bir bebek için ise iç çamaşırlarla üst giysilerini hafif tutun. Pamuk ya da pamuklu kumaşlar sentetiklerden daha serin tutar. En sıcak günlerde ise bebeğinizin tek ihtiyacı bir alt bezi ile pamuklu bir faniladır. Bebeğinizi hiçbir zaman direkt güneş ışığına maruz bırakmayın. Bebeğinizi gölgede tutmak için bebek arabasının güneşliğini kullanın.