Doğumdan Sonra Evdeki İlk Günleriniz

Siz bir yandan yeni doğan bebeğinizin isteklerine alışmaya çalışırken, vücudunuz da yavaş yavaş hamilelik öncesi durumuna dönmeye başlayacaktır.

Ev yaşantınızın, yeni doğan bebeğinizin gereksinimleri ile evin diğer üyelerinin gereksinimlerinin karşılandığı haliyle normale dönmesi zaman alır. Her şeyin düzenle yürüdüğü bir ev halinin hemen olmasını beklemeyin. Eğer ayarlayabiliyorsanız, özellikle ilk hafta size evde yardım edecek birilerini bulun. Kendinize ve bebeğinize bakmaktan başka hiçbir şey yapmayın. Doğum hem fiziksel, hem de duygusal açıdan yıpratıcıdır ve normale dönmek için zamana ihtiyaç duyarsınız.

Dinlenme

Eğer emziriyorsanız, bir yatışta dört saatten daha fazla uyuma olasılığınız azdır. Bazı anne babalar öğleden sonraları yada akşamın erken saatlerinde bebekleri uyuduğu zaman uyumayı ve bir şekilde arayı kapatma yolunu seçerler. Ancak bir çokları için gündüz vakti uyumak garip gelebilir.

Dinlenmek bir önceliktir. Telesekreterinizi ayarlayın (ya da telefonunuzun fişini çekin) ve yatağa gidin. Uykusu yoksa ya da beslenmeye ihtiyacı varsa bebeğinizi de yatağa, yanınıza alın. Bebeğiniz eğer uyumayacak gibi enerjik görünüyor ve bebek arabasında biraz gezmek istiyorsa evde bulunanlardan yardım talep edin. Uyumak istemiyorsanız ayaklarınızı yukarı uzatarak bir kitap yada dergi okuyun. Başka ne yapabileceğiniz konusunda endişelenmeyin. Eğer şimdi bu zamanı tamamen kendiniz için değerlendirirseniz ilerde çok daha etkili hareket edebilirsiniz.

Ziyaretçiler

Aile üyelerinin ve arkadaşlarınızın sizi ve bebeğinizi görmek istemeleri ve sizin de bebeğinizi onlara göstennek için hevesli olmanız anlayışla karşılanabilir. Ancak bu ziyaretçiler bir iki saatliğine de bir haftalığına da gelmiş olsalar kendinizi onlara ev sahipliği yapmak zorunda hissetmeyin, kendi kendilerine yiyecek içecek ikramlarını yapabilirler, hatta bir servis de size getirebilirler. Eğer ziyaretçilerin sizi yorduğunu düşünürseniz, izin alıp bir başka odaya gitmek için kendinizi suçlu hissetmeyin.

Eşiniz ya da yardımcınız sizin yerinize onlarla ilgilenebilir. Ziyaretçiler bebeği kucaklarına almak isterlerse, eğer kendinizi bu konuda rahat hissedecekseniz izin verin. Bebeğe bakmakta kendi becerilerinizden şüpheye düşerseniz, bunu tamamen bir başkasına devretmek kolay görünebilir, ancak size yardımı olmaz. Bir çok bebek, ‘bebeği başkasına ver’ rutininden ne kadar hoşlanmadıklarını ağlayarak gösterirler.

Benzer şekilde, bebeğiniz ve siz emzirmeye alışırken bir başka odada daha rahat edebilirsiniz. Daha önceden bebeklerini emzirmiş olan annelerin size yardım etmek ve cesaretlendirmek amacıyla verdikleri tavsiyeler kendinizi biraz yetersiz hissetmenize sebep olabilir (eğer o kadar kolaysa ben niye problem yaşıyorum?). Emzirmemiş olanlar ise biberonla beslemek o kadar kolayken, sizin neden böyle azimle emzirmeye çalıştığınızı sorabilir.

Vücudunuza Neler Oluyor

Doğumdan sonra karnınız bir süre için biraz sarkık ve yumuşak görünecektir ve en az iki ay (belki daha fazla) daha dar giysilerinizin içine giremeyeceksinizdir.

Bebeğin, plasentanın ve amniyotik sıvının ağırlığı kadar kilo kaybetmenize rağmen, kaslarınız gevşemiştir.

Emzirme ve egzersiz, eninde sonunda sizin hamilelik öncesi halinize dönmenizi sağlayacaktır. Rejim yapmanıza gerek yoktur (aslında rejim yapmak, emziriyorsanız, süt üretiminizi azaltır.)

Normal şekilde sağlıklı yiyeceklerle beslenin.

Doğumdan sonraki günlerde rahminiz hamilelik öncesi durumuna dönmek için kasılmaya devam eder. Bu kasılmalara doğum sonrası rahim ağrısı adı verilir ve emzirirken daha şiddetli olabilir.

Bu ağrıların gerçekten rahatsızlık verici olduğunu hissederseniz doktorunuzdan ağrı kesici önermesini isteyin, ancak emziriyorsanız verilen ilacın bebek açısından güvenli olduğundan da emin olun.

Göğüsleriniz, sütünüz gelmeye başladığında meme dokusundaki süt, kan ve lenflerin artışından dolayı daha da büyüyecektir. Bazı kadınlarda büyüyen göğüsler haftalar boyunca o şekilde kalır, daha sonra zamanla küçülür. Bu, yeterince süt üretmeyi durdurduğunuz anlamına gelmez; sadece süt üretimi ve süt tüketimi mekanizmanızın bir düzene girdiğini ve bebeğinizin aslında beslendiğinden daha fazla süt ürettiğinizi gösterir.

Doğumdan sonra rahmin içinden gelerek vajinadan atılan kan ve doku karışımı akıntıya lochia denir. İlk başta rengi parlak kırmızıdır. Daha sonra pembemsi kahverengiye , sonra yeşilimsiye ve sonra da kremsi bir renge döner. Önce oldukça yoğundur ve gün içinde bir çok kez hijyenik ped değiştirmenizi gerektirebilir (vajinaya enfeksiyon bulaştırma riski taşıdığından tampon kullanmayın). İlk haftadan sonra akıntı azalacaktır, ancak tamamen bitmesinin bir çok hafta sürdüğünü görebilirsiniz. Akıntı azaldıktan sonra çok miktarda taze kan kaybetmeye başlarsanız, veya ilk birkaç günden sonra büyük parçalar halinde kan pıhtısı atarsanız doktorunuza danışın.