Doğumdan Sonra Kabızlık

Kabızlık doğum yapmanın sık görülen bir yan etkisidir ama kadınların pek azı bu konuda uyarılmıştır. Doğumdan sonra dışarı çıkmanız iki ila üç gün alabilir ve özellikle eğer vajinada yırtık olduysa, uzun sancı dönemi veya kan kaybı dolayısıyla vücudunuz susuz kalmışsa veya doğumdan önceki son günlerde yeteri kadar lifli yiyecek tüketmediyseniz, tuvalete yapacağınız o ilk ziyaret zihinsel bir savaş alanına dönüşebilir. Kabız olmasanız bile, dışkının dışarı çıkması yine de zaman alabilir çünkü progesteron gibi doğum hormonları ve de doğumun kendisi, hazmedilmiş yiyeceklerin bağırsaklardaki hareketini yavaşlatır. İlaveten, normal doğum sırasında (siz farkında olsanız da olmasanız da) bağırsaklar genellikle açılırlar ve bu da tuvalete gitme ihtiyacının gecikmesine katkıda bulunur.

İlk defa doğum yapan 313 kadın üzerinde yapılan bir çalışma, kadınların yirmi dokuzunda (%9) anal fistül oluştuğunu buldu; normal şartlarda bunların sadece az bir kısmına tanı koyulabilirdi çünkü belirtiler genellikle hemoroit ile aynıdır ve çoğu da zamanla kendi kendine kaybolup giderler. Kabızlığın daha az ciddi sonuçları ise karın ağrısı ve en nihayet tuvalete gittiğinizde artmış olan rahatsızlıktır.

Bol sıvı alarak ve taze meyve ve sebze yiyerek kabızlığın önüne geçebilirsiniz. Kabızlık oluşmuşsa ve de olacaklar sizi korkutuyor olsa da, ihtiyaç hissedilir hissedilmez vakit kaybetmeden tuvalete gidilmelidir. Virginia Beckett “Kadınlar acı vereceğinden korkarak doğumdan sonra bağırsaklarını açmaktan çekinirler ve bu tutmanın sonucu olarak da durum gittikçe zorlaşır” diyor. “Olay kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet haline gelir.”

Eğer doğumdan sonraki yirmi dört ila kırk sekiz saat arasında bir zamanda bağırsaklarınızı çalıştırmadınız ise, Beckett, bol sıvı almanın yanı sıra laktuloz gibi bir dışkı yumuşatıcı kullanmayı da tavsiye etmektedir.

Eğer hâlâ dışarı çıkmak için uğraşıyorsanız, uzmanlar ideal olarak, ayaklarınız bir taburenin üstünde dirsekleriniz de dizlerinizin üzerinde tuvalete oturup gevşemenizi tavsiye ediyor. Eğer hiçbir şey olmuyorsa, kuşaklama ve şişirme denilen bir egzersiz uygulayarak bağırsak hareketlerini tetiklemeyi deneyebilirsiniz. Bir elinizi karnınızın altına, diğerini de belinize yerleştirin ve sonra karın kaslarınızı sıkın; ellerinizle de bastırarak harekete yardım edin (bu kuşaklamadır). Şimdi tam tersini yapın ve karın kaslarınızı ileriye doğru itin (bu şişirmedir). On defa tekrarladıktan sonra hareketi büyük bir şişme ile sonlandırın. Eğer hâlâ aynı durumdaysanız, bir doktor veya ebe ile probleminizi konuşmaktan çekinmeyin.