Doğumdan Sonra Özel Bakım Gerektiren Bebekler

Hastaneler, bebeğiniz içindeyken gerekli ısı, oksijen ve beslenme ihtiyacını karşılayabileceği özel yataklarla donatılmıştır.

Doğum sırasında bebeğiniz, özel bakıma ihtiyaç duyarsa hemen yeni doğan yoğun bakım ünitesine alınacaktır. Durumunuza bağlı olarak siz ve eşiniz de gidebilirsiniz. Bu, kafa karıştırıcı ve stresli bir zamandır, çünkü sağlık ekibi bebeğinizin ihtiyacı olan bakımı geciktirmemek için çoğunlukla size danışmadan hızlı davranacaktır. Durum sakinleşir sakinleşmez, bir açıklama yapılmasını isteyin ve bebeğinizin ne kadar zaman özel bakımda kalacağını sorun. Her yedi bebekten biri özel bakım ünitesinde biraz zaman geçirir; çoğunluk birkaç saatliğine bazıları ise bir gece boyunca. Bunların büyük bir kısmı önlem almak amacıyla yapılır.

Bebekler Neden Özel Bakıma İhtiyaç Duyarlar

Bebeğiniz; sağlık ekibinin onu yakından gözlemlemesi gerektiğinde (örneğin bebek doğum sırasında yaşam tehlikesi geçirdiyse), solunumuyla ilgili olarak yardıma gereksinim duyarsa, sürekli aynı sıcaklıkta kalması gerektiğinde veya sürekli olarak ya da sık sık ilaç alması zorunlu olursa özel ya da yoğun bakıma ihtiyaç duyabilir.

Özel bakımda birkaç saatten fazla zaman geçiren bebeklerin çoğunluğu hasta ya da prematüredir. Normalden küçük bir bebek (genellikle 2.5 kg.’dan az olan bebekler) sıklıkla yoğun bakım ünitesine alınır. 36. hafta civarında ya da daha öncesinde doğan, yada intra-uterin büyüme geriliği olan (yani olması gereken ortalama ölçülerden oldukça küçük olan) bebekler genellikle prematüredir. Bebeğe gerekli besin ve oksijen gitmesini önleyen plasenta yetersizliği bebekte bu geriliğe yol açar. Bunun sebebi de hamilelik sırasında annenin sigara içmesi ya da uyuşturucu bağımlısı olması, annenin yüksek tansiyon veya böbrek rahatsızlığı ve bunun gibi hastalıkları olmasından kaynaklanır.

Böyle bir bebek, diğerlerine kıyasla daha yüksek olasılıkla solunum problemi çekecek, beslemesinde problem olacak veya sarılık ya da diğer enfeksiyonlara daha açık olacaktır. Ancak normal ölçülerde de olsa bu problemleri olan bebekler de yoğun bakıma alınır. Sağlıklarını tehdit edecek kalıtsal rahatsızlıklarla doğan bebekler de, ameliyat geçiren bebeklerde olduğu gibi yoğun bakım ünitesine alınacaktır.

Bebeğinizi Tanımaya Başlamak

Minicik bedenine tüpler ve elektrotlar iliştirilmiş halde kuvözde yatarken yeni doğan bir bebeği sevmeye alışmak zor olabilir. Bebeğiniz çok hasta ve çok prematüre ise, kurtulamama olasılığını düşünerek ona duygusal açıdan çok yakınlaşmaktan korkabilirsiniz. Çalışmalar düzenli olarak okşanan ve dokunulan bebeklerin diğerlerine kıyasla daha çabuk kilo aldığını göstermektedir. O yüzden kısa süre de olsa, yapabildiğiniz kadar onu kucaklayın. Bebeğinize dokunmak, kucaklamak ve onunla konuşmak iyileştirici etkiye sahiptir. Onu kuvözden alabileceğiniz zamanlarda mümkün olduğunca tenlerinizin birbirine değmesine dikkat ederek onu kucaklayın. Göğsünüzün hemen yanında onu taşıyabileceğiniz bir bebeporta yerleştirerek kalp atışınızı duymasını sağlayabilirsiniz.

Eğer bebeğinize sevgi göstermekten geri durduğunuzu fark ederseniz, sağlık ekibinden bebeğinizin yaşama şansı ile ilgili dürüstçe bir değerlendirme yapmalarını isteyebilirsiniz. 1 kg. ve üzerinde doğan prematüre bebeklerin %75’ten fazlası yaşamaktadır. Anne sütü ya da mamayı sindiremeyecek kadar küçük ve emme refleksi henüz gelişmemiş bebekler için (genellikle 32 haftadan önce doğan) damardan beslenme gerekir. Bebeğiniz emzirmek için çok zayıf ya da küçükse, bir biberondan yada daha yaygın bir uygulama ile burundan direkt mideye inen bir tüp ile içebilmesi için sütünüzü sağabilirsiniz (Sütünüzü sağmanız, sizin de süt üretiminizi düzenleyeceğinden bebeğiniz güçlendiği zaman kendi kendine emmesine de fırsat vermiş olursunuz). Hastanede kullanabileceğiniz bir elektrikli sağma pompası olacaktır.

Anne sütü, içindeki antikorlar bebeğin enfeksiyonla savaşmasına yardım ettiğinden özellikle prematüre bebekler için çok değerlidir. İlk başta çok süt akmayabilirsiniz, ancak unutmayın ki minik bebekler de küçük miktarlara ihtiyaç duyarlar. Bebeğinizin doktoru bebeğinizin ne kadar süt aldığını bilmek isteyecektir. Buna göre de prematüre bebekler için anne sütüne ek olarak destekleyici mamalar önerebilir.

Bebeğinizi Eve Götürürken

Bebeğiniz kısa sürede tıbbi müdahale olmadan yaşamını sürdürebilecek güce erişecektir. Ne kadar süreyle olursa olsun, eğer bebeğiniz hastanede kaldıysa, ona bakabilmek için kendi beceriniz konusunda endişe edebilirsiniz, ancak doktorun herhangi bir şüpheye yol açmayacak biçimde bebeğinizin iyileştiğinden emin olmadan onu hastaneden çıkarmayacağını da unutmamalısınız. Ne zaman endişelenirseniz doktorun yada ebenin hemen geleceği ve aslında bebek için en iyi ortamın da aile ortamı olduğu bir gerçektir. Evdeki ilk günlerinizde bebeğinizle birbirinize alışırken diğer ev halkının sessiz ve sakin olmasını sağlayın.

Bebeğiniz hala çok küçük olabilir ve evdeki rutin bakımı için özel uygulama gerekebilir. Evi her zaman sıcak tutmanız ve uyusada uyanıkda olsa bebeğinizi her üç saatte bir yada daha sık beslemeniz söylenecektir. Küçük bebekler uzun süreler uyurlar ancak sürekli büyümeleri için uzun süreler aç kalmamaları gerekir. Bebeğiniz güçlendikçe değişecektir. Haftalar boyunca uyuklayan bir bebeğe alışabilirsiniz ve sonra da daha uyanık, daha talepkar olması, daha sık beslenmek için daha sık ağlaması sizi şaşırtabilir. Bunlar, yeni doğan bir bebeğin ilk birkaç günden sonra yaptığı olağan şeylerdir.