Doğumdan Sonra Seksten Soğumak Normal midir?

Doğum yapan kadınların %86 kadarı, doğumdan sonraki birkaç ay içinde cinsel sorunlar yaşadıklarını ifade etmişlerdir. Hele kötü bir yırtığı olanlarda bu daha da yüksek bir ihtimaldir. Bu durum zaman geçtikçe düzelecektir ama doğumdan altı ay sonra kendileri ile görüşme yapılan 481 İngiliz kadından %64’ü hâlâ en azından bir cinsel sorun yaşamakta olduklarını belirtmişlerdir. En yaygın problemler vajinada kuruluk, ağrı ve cinsel istek azalmasıdır ve çoğu kadın doğumdan öncesine göre daha az seks ve özellikle daha az oral seks yaptığını bildirmiştir.

Vajinada yaşanmış olan hasarın yanı sıra süt vermek de cinsel hayatınızı altüst edebilir. En başta, süt vermeyi sağlayan hormon değişiklikleri, vajinayı kurutarak seks yapmayı rahatsız bir hale getirirlerken, pek çok kadın da süt verdikleri sürece göğüslerini “dokunulmazlık” alanı olarak hisseder. Süt verme hormonu olan prolaktin cinsel dürtüyü zayıflatırken, genelde cinsel dürtüyü arttıran testosteron hormonu ise hem kadında, hem de erkekte doğumdan sonra bir azalma gösterir.

Bütün bunlara ilaveten, bebeği geceler boyunca beslemenin verdiği yorgunluk ve doğum yapmakla yaşanan muazzam duygusal değişiklikler ve hamilelik sonrası vücudunuza alışmaya çalışmak da vardır. Diğer bir deyişle, seks yapmak istememek gayet doğaldır.