Doğumu Başlatmak Amaçlı Uyarılmış Olmam Normal Doğum Yapma Şansımı Düşürür mü?

Kadınların hamilelikleri sağlık, mutluluk ve bebekleriyle tanışma heyecanıyla geçer. Eğer verilen doğum tarihi geçerse, bunların yerini düş kırıklığı ve sabırsızlık alır, ama hamile kadınların çoğu zaten doğum tarihi gecikmiş hamilelerdir; bu yüzden onların diğer gecikmiş ama henüz bir şey yapmadan bekleyip durumu izleyen hamilelerle karşılaştırılmaları daha doğru olur. Bu kadınlar belki sonunda kendiliklerinden sancılanacaklar veya doğumları yapay olarak başlatılacaktır ama -izleyip beklemek de, mesela bebeğin sezaryen gerektirecek kadar çok irileşmesi gibi bazı sorunları beraberinde getirebilir.

Yetmiş altı çalışmayı inceleyen AHRQ sonunda, aslında yapay sancı verilen kadınların durup bekleyenlere göre %20 daha az sezaryen olduklarını buldu. Ayrıca bebeklerinin amniyotik sıvılarında, gecikmiş bebeklerde sıkça görülen bir süre dolumu belirtisi olan ve solunum problemi riskini yükselten mekonyum (ilkdışkı) bulunma olasılığı da %50 kadar daha düşüktü. Analizi yapılan çalışmaların çoğu, kırk birinci haftalarının içinde veya üzerine olan hamileleri kapsar. Bu tarihten öncesinde ise sezaryen riskinin iki grup kadın arasında da aşağı yukarı aynı olduğu tespit edilmiştir. Son on yıl içerisinde yayınlanan diğer iki büyük incelemede de benzer sonuçlara varılmıştır.

Kadınlar, yapay sancılandırmanın sezaryende olduğu gibi aletli doğumda da (forseps veya vantuz kullanılarak yapılan) riski artırabileceğinden korkuyor olabilirler. On dokuz denemeyi kapsayan bir başka incelemede, otuz yedi ila kırkıncı haftalarında kendilerine yapay sancı uygulanan kadınlarda, aletli doğum riskinde hafif bir artış görüldüğü fakat bunun kırk birinci ve kırk ikinci haftalarda ortadan kalktığı bulunmuştur. Yapay sancıdan endişelenen kadınların çoğunun ikinci gruptan olduğu düşünülürse, bu önemli bir bulgudur. Aklınızda bulundurmanız gereken bir konu da şudur, eğer doğumunuz gecikmiş ve yapay sancılandırma da uygulanmamışsa, bebeğiniz içinizde büyümeye devam edecek ve en nihayet zamanı geldiğinde de onu itip dışarı çıkartmanız zorlaşacaktır. Doğumu yavaşlamış veya durmuş olan kadınlara sintosinon serumu bağlandığında da aynı şeyler söz konusudur. Genel olarak bakıldığında, yapay sancının doğumu kısalttığı ve neticesinde de sezaryen veya aletli doğum ihtiyaçlarını azalttığı düşünülmektedir.

Eğer verilen doğum tarihinizi iki hafta geçtiyseniz, her ne kadar yapay sancı sizin evde veya ebe yardımı ile doğum yapma hayallerinizi yıksa da, doktorunuzun tavsiyelerine kulak vermeniz doğru olur. Bu durumda, öbür yönleriyle doğal bir vajinal doğum ümidi hâlâ vardır ve sonuçta bu uygulama hem bebeğiniz, hem de sizin için daha güvenli olabilir.