Doğumu Başlatmak için Akupresür

Özel akupresür noktalarını uyarmak, medikal uyarı olmadan doğumu doğal yollarla başlatmada yardımcıdır. Bunun îçîn kullanılan birkaç nokta vardır.

LI4 (Hegu) Noktası

Baş ve işaret parmağınız arasında bulunan alandır. Bu bölgenin derinlerinde, birinci ve ikinci metakarpal kemiklerin arasında bulunur.

Baş ve işaret parmağınız arasındaki bölgeyi diğer elinizle sıkıştırın. Parmaklarınızla dairesel hareketlerle 30 – 60 saniye kadar ovun. Birkaç dakika durun ve tekrar ovmaya başlayın. Bu işlemi, kasılmaların başladığını hissedene kadar yapın. Bu bölgeyi ovmaya, kasılmaların arası düzenli olana kadar yapmaya devam edin.

SP6 (San-yin-jiao) Noktası

Ayak bileklerinize doğru uzanın. Akupresürü aynı anda iki bacağınıza ya da her seferinde tek bacağınıza uygulayabilirsiniz.

Elinizi, ayak bileğinizin hemen üstünden bacağınızın üzerine koyun. San-yin-chiao akupresür noktası lateral tibia’da, işaret parmağınızın seviyesinde olacaktır.

Başparmağınızı bası noktası üzerinde hareket ettirin. Diğer parmaklarınızı alt bacağınızı saracak şekilde konumlayabilirsiniz.

Başparmağınızı basınç noktasına sıkıca bastırın. Noktaya geldiğinizde, biraz ağrı hissedebilirsiniz.

Başparmağınızla dairesel hareketlerle ovmaya başlayın ve kasılma başta yana kadar devam edin. Kasılma sırasında ovmayı durdurun ve ardından tekrar ovmaya başlayın. Bu işlemi kasılmaların arası düzenli hale gelene kadar yapın.

Daha az popüler olan doğum başlatma akupresür noktaları da vardır ancak bunları diğer iki noktayı deneyerek sonuç alamadıysanız deneyin.

GB21 (Jianjing) Basınç Noktası

Boyundaki belirgin kemik (C7) ile omuz noktasının üzeri arasında hayali bir çizgi çizin. GB21 noktası, bu eğimli çizginin ortasında, omuz kasının en yüksek noktasında yer alır. Basıya karşı hassastır ve algı, bu hat boyunca diğer nokta lardakinden daha güçlüdür. Bu noktayı, elinizi omzunuza koyup, işaret parmağınızla bu hayali çizgi boyunca dokunarak bulabilirsiniz.

BL67 (Zhiyin) Akupresür Noktası

Bu nokta, ayak serçe parmağı üzerinde, tırnağın dış kısmında bulunur.

LIV3 (karaciğer 3) Akupresür Noktası

Ayakta, baş parmak ile ikinci parmak arasında bulunur. Rahatlamaya ve ağrıyı azaltmaya yarar.

Not: Bu akupresür noktalarını, zamanınız yaklaşmışsa veya gebeliğin 38 -40. haftalarında bulunuyorsanız harekete geçirin.