Doğumu Nerede Yapmalı?

Doğum yapacağınız ortamı rahatlatıcı ve size eşlik edenleri cana yakın, yardımcı ve profesyonel bulursanız büyük olasılıkla doğumdan daba çok zevk alacaksınızdır.

Farklı hastanelerin ve yerel kliniklerin politika ve uygulamaları hakkında nasıl bilgi alabilirim ve buralarda doğum yapmak nasıl olur?

Aile doktorunuza sorarsanız size belirli bir hastane tavsiye edebilir. Bir önceki yıl doğum yapmış annelerle de konuşun. Ya da kısaca hastaneleri ve yerel klinikleri arayarak prosedürler hakkında soru sorabilirsiniz. Bu yolla uygulamaları kadar yatış süresi, ziyaret kuralları ve benzeri genel politikaları hakkında da iyi bir fikir edinebilirsiniz.

Bebeği orada doğurup doğurmamak konusunda seçim yapmadan önce hastaneyi yada yerel sağlık birimini ziyaret edebilir miyim?

Evet. Hastaneye telefon edin ve bebek bekleyen anne babaların sancı ve doğum odaları ile doğum sonrası servisi hangi zamanlar görebileceğini sorun. Bu tür ziyaretler rutin değilse, doktorunuzdan ya da ebenizden sizin için gideceğiniz bir zaman ayarlamasını isteyin. Ziyaretler sıklıkla klinik ya da hastanede yapılan kurslarla birleştirilir ancak eğer ziyareti kaçırırsanız yada eşiniz sizinle gelemiyorsa ve siz onun da görmesini istiyorsanız, alternatif bir zaman ayarlayabilmelisiniz.

Ziyarete gittiğimde neye bakıyor olmalıyım?

Yerin genel görünümü kadar ortama ve sorulan sorulara açıklığa dikkat edin. Önceden, sizin için önemli olan konular üzerinde sorular hazırlayın.

Orada çalışan personele ihtiyacınız olan yardımı alacağınızdan ne kadar emin olabileceğinizi sorun. Eğer personelin hazır bulunuşu ve diğer potansiyel değişkenler üzerinde odaklanıyorlarsa istediğiniz desteği alamayacağınız konusunda güçlü ip ucunuz var demektir.

Ebelerin ve hemşirelerin davranışlarına da dikkat edin. Profesyonel ama arkadaşçalar mı? İlgilendiğiniz şeyleri ve sorularınızı dinliyorlar mı? Verdikleri yanıtları aydınlatıcı ve güven verici buluyor musunuz?

Sancı ve doğum odalarının yerleşimini not edin. Eğer isterseniz, aktif doğum için farklı yüksekliklerde mobilyalar var mı? Ya da izleniminiz ortamın birçok göz alıcı eşyayla doldurulduğu yönünde mi? İleri düşünceli birimler bu eşyalara sahiptir ancak kullanılmadığı zaman bu eşyaları göremezsiniz; vurgu, böyle bir yer mi düşünürsünüz? yoksa bir klinikte alet ve eşyaların gözükmediği konforlu bir atmosfere sahip ortamı mı istersiniz?

Açıkça, hastanede kendinizi rahat hissedip hissetmeyeceğinizi bilmek istersiniz. Ancak unutmayın ki sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek sizin önceliğinizdir: odanın dekoru gerçekten de ikincil olarak düşünülmelidir.

Beni aylarca bunalımda bırakan ilk bebeğimizin sezeryanla doğumundan sonra bu kez cerrahi müdahale ile doğurmamaya kararlıyım. Bunun için tek yolun doğumu evde yapmak olduğunu hissediyorum. Haklı mıyım?

Sezeryanınız bir daha tekrarlaması düşük olasılıklı bir problemden dolayı yapıldıysa elbette bu kez normal doğumu deneyebilir ve bundan ötürü de doğumu evde yapmamanız için bir neden yoktur. Ancak bazı doktorlar kadınların sezaryenden sonraki doğumlarını komplikasyon ihtimaline karşı hastanede yapmalarını tercih etmektedir.

Doktorunuza evinizle hastane arasındaki mesafe konusunda fikrini sorun, isteklerinizi bildirin ve sonra karar verin.

Birçok hastanede doğum yatakları popüler seçimdir. Baş kısmı sizi desteklemek için doğum sırasında oturmak isterseniz yükseltilebilir ve ayak kısmı da doğum gerçekleşmeden hemen önce kaldırılabilir.

Doğum yapacağım hastane ev tipinde döşenmiş doğum odalarına sahip olsa da bunlar her an için yeterli sayıda değil. Bunlardan birinde doğum yapmak konusunda ısrarcı olabilir miyim?

Modern doğum odaları yatak odası gibi görünebilir. Ebeniz doğum zamanının geldiğini düşündüğünde doğum odasına götürülmek gibi rahatsız edici bir deneyimi yaşamak zorunda kalmaz yada doğumdan sonra bir aile olarak birkaç sessiz saat geçirmeye çalışırken, diğer doğum yapan annelerin ve bebeklerin olduğu servise götürülmezsiniz. Ancak bu tür odalar sıklıkla sınırlı sayıdadır ve bir çok hastanede bu odalar ilk gelenlere tahsis edilir.

İsteklerinizi bildirin. Eğer doğum zamanı geldiğinde uygun oda yoksa hastane personeli bu odalardaki avantajları mümkün olduğunca yeniden oluşturmaya çalışabilirler.

Modem bir doğum odası hastaneden çok bir otel odası gibi gözükebilir. Yumuşak ışıklar, sempatik dekor ve ev-tipi yatak örtüleri ile mobilyalar sizin rahatlayıp kendinizi evde hissetmenize yardımcı olacaktır. Bu tür bir hazırlık hastanenin politikasını ve tavrını gösterir: siz hasta değilsiniz; bu yüzden size bir basta gibi davranılması gerekmez.

Bebeğinizin doğumunda siz ve sağlık ekibiniz birlikte çalışırsınız.

Eşim bebeğimiz doğduğunda benimle beraber olmayı planlıyor. Sadece birkaç saat kalabileceği ve sonrasında eve gitmek zorunda olacağı aşikar. Neden babalar bebekleriyle kalamıyor?

Bu genellikle yer yokluğundan dolayı yaygın bir uygulama olmasa da bazı hastanelerde vardır. Ayrıca çoğu yeni anne ve bebeği için hastanede yatış süresi şimdi 24 ila 48 saat arasındadır, yani fazla ayrı kalmazsınız. Her ikinizin de dinlenmeye ihtiyacı olacaktır. Sancılar ve doğum uzun ve fiziksel ve ruhsal açıdan yorucu olabilir. Eşinizin doğumdan sonra istediği kadar kalabilmesi ve istediğinde ziyaret edebilmesi gerekir, ancak birkaç saatten sonra her ikiniz de biraz uykuya ihtiyacınız olduğunu hissedebilirsiniz.

Eşinizin eve gitmesi, aynı zamanda sizin eve gelişinizde her şeyin hazır olmasını garantilemesini de sağlar.

Ergenliğimde beni hastanelerden bıktıran bir çok ameliyat geçirdim. Bebeğimi evde doğurmak istiyorum ama sorumsuz mu davranıyorum acaba?

Hasta nede bazı kötü deneyimler geçirmiş olmanız bebeğinizin doğumunu etkilememeli. Sancı ve doğum koğuşları, yeni anne babalarla, heyecanlı kardeşler ve büyük anne, büyükbabalarla çoğu hastanenin en mutlu yerleridir, bir sürü çiçek ve hediye de bunun kanıtıdır.

Bir çok sağlık uzmanı (bu konuda destekleyici araştırma olmamasına rağmen) ilk bebeğin hastanede doğmasını savunmaktadır. Hastane doğumları özellikle zamansız veya gereksiz tıbbi müdahaleden veya teknolojinin uygunsuz kullanımından dolayı birtakım bariz riskler göstermiştir. Ayrıca evde doğum yapmak isteyen ve yapan kadınların daha rahat olduğu ve sonrasında daha çabuk iyileştiği konusunda örnekler de vardır.

İlgisi olmayan bir konuda geçirilen kötü bir deneyim karar vermenizdeki önemli faktör olmamalıdır, gerçekten istediğiniz buysa unutmayın ki evde doğum yapma ve bu tür bir doğum için uygun bakım hakkınız vardır.