Doğumun Birinci Evresi: Doğum Kanalından Geçiş

Doğumun ilk aşamasının sonu yorucu ve duygusal açıdan tüketici olabilir. Fakat “geçiş” olarak adlandırılan bu aşamaların birinden diğerine geçmek doğum yapmanın temel taşlarından birisidir.

Bayanların çoğu geçişi, doğumun ilk aşamasından farklı biçimde tecrübe ederler. Bu anda serviksiniz neredeyse tamamen açılmış olsa da ikinci aşamanın kasılmalarıyla birlikte gelen ıkınma dürtüsü duymayabilirsiniz. Bundan farklı olarak serviksinizin tamamen açılmamış olduğu bir durumda fazlaca bir ıkınma dürtüsü de duyabilirsiniz.

Geçiş genelde serviksinizindeki son 2 ila 3 cm’lik genişlemeyi belirler ve 15 dakika ile 1 saat arasında değişen bir sürede meydana gelir. Fiziksel olarak birbirini takiben sıcakladığınızı ve üşüdüğünüzü hissedebilirsiniz. Bacaklarınız titreyebilir veya bacaklarınıza kramp girebilir.

Mide bulantısı nadir olarak görülse de bazı bayanların kustuğu görülür. Bebeğinizin kafası olabildiğince aşağıya doğru ilerlemiş olduğundan rektumunuza basınç yapar ve bu sizde bağırsaklarınızı boşaltma hissi uyandırır.

Kasılmalarınız her 2 dakikada bir azami 90 saniye sürecek ve şiddetli olacaktır. Uzun, şiddetli olacaklarından ve birbirini sık aralıklarla takip edeceğinden kasılmaların geldiğinin, şiddetlendiğinin ve azaldığının daha az farkında olacaksınızdır. Bu durumda kasılmalar size hep şiddetliymiş gibi gelebilir.

Bu yoğun baskı sizi zihinsel olarak da etkileyebilir. O an geçiriyor olduğunuz veya bir sonraki sancı haricinde başka bir şeye konsantre olma kabiliyetinizi kaybedebilirsiniz. Sabırsız, yorgun ve hatta çok neşeli olabilirsiniz. Fakat sinirli, bıkkın olmanız ve etrafınızdakilere öfkeli davranmanız da mümkündür.

Bu an bazı bayanların doğumu gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceklerine dair şüpheye düştükleri bir zamandır. Bu tür korkularda yorgunluk bir parça rol oynayabilir. Fakat bunlar, geçişin hem psikolojik hem de fiziksel olarak yarattığı durumlardan da kaynaklanıyor olabilir. Çok önemli bir tecrübenin eşiğindesiniz: ilk aşamayı şiddetlenen sancılarla atlatırsınız ve “uzun zamandır beklenen bebeğinizin gelişi” gerçekleşir.

Ne Yapabilirsiniz?

Bedeninize ne olduğu konusunda kendinize güvenin ve bununla mücadele etmeye çalışmayın.

Daha kaç tane kasılma olabileceğini düşünmek yerine her kasılmayı teker teker, geldikçe kabul edin.

Eğer yapabilirseniz, kasılmalarınız arasında rahatlayın ve nefes alışveriş ritminizi kasılmalar boyunca devam ettirin.

Rahat olduğunuz bir pozisyon bulun. Birçok kadın, kol ve başlarını bir yastık yığınına koyaraktan diz çökmeyi, güçlerini toplamada kendilerine yardımcı bir pozisyon olarak bulmaktadırlar. Hepsinden önemlisi dayanın. Neredeyse sonuna geldiniz demektir.

Ikınamadığınızda

Serviks bazen muntazam olmayan bir şekilde genişler. Ebeniz gelişmeleri kontrol ederken bebeğin başı ve pelvis kemiğiniz arasında genişlememiş bir parça serviksi hissedebilecektir.

“İç dudakçığın” olduğu böyle bir durum karşısında ıkınmanız etkisizdir ve gücünüzü tüketir. Ayrıca serviksin yaralanmasına yol açabilir, bu da doğumu geciktirebilir. Ikınma hissi duyabilirsiniz fakat doktorlar size tutmanızı söylerler. Genelde, birkaç kasılma daha serviksin genişlemesini tamamlamaya yeterli olacaktır. Bu kasılmalar sık aralıklarla nefes alıp vermenize yardımcı olabilir; bu da sizi ıkınmak ya da tutmak düşüncesinden uzak tutarak dikkatinizi dağıtır. Başınızı öne eğip kalçalarınızı yukarı kaldırmayı da deneyebilirsiniz. Bu hareket serviks dudakçıklarındaki basıncı düşürecek, kasılmaların yoğunluğunu azaltacak ve gücünüzü toplamanıza yardımcı olacaktır.

Eşler: Siz Ne Yapabilirsiniz?

Bu, doğum esnasında anneye destek veren kişilerin yaşayacağı en güç aşamalardan biridir. Çünkü kadınların doğum kanalından ilerlemeye tepkileri birbirlerinden çok büyük farklılık gösterir. Bu tepkiler tahmin edilemeyecek türdendir ve bir dakikadan diğerine farklılık gösterebilir.

En önemli şey, eşiniz sizi itse de, orada bulunmanızdır. Az sonra sizi yanında isteyecektir. Her tür hakaret ve suistimali şikayet etmeden kabullenin. Şayet eşiniz yakında olmanızı isterse, fiziksel destek vermek için ona sarılın.

Eşinize bebeğin doğum kanalında ilerlediğini hatırlatın ve bu durumun kısa sürede geçeceğini söyleyin. Eşinizi ne kadar çok yol aldığını anlatarak övün ve fazlaca sevgi ve destek sözcükleri sarf edin. Eğer titriyorsa ayak ve bacaklarını ısıtın; terliyorsa alnını soğuk bir süngerle silin veya emmesi için kırılmış buz parçaları verin.