Doğumun Birinci Evresi

Doğum sancısının ilk ve en uzun evresinde rahim ağzı bebeğin doğum kanalına geçmesi için açılacaktır.

Bir kere doğum sancısı başladığında ilk evre 10-12 saate biter, ikinci veya daha sonraki bebeklerde, ilk sancı evresi daha kısadır.

Sancı (Kasılma) Nedir?

Doğum sancısı hormonların etkisi altında başlar. Belli bir zaman sonunda, plasenta daha az etkili çalışmaya başlar. Buna tepki olarak bebeğin hipofiz bezi plasentayı aşıp kan dolaşımına geçen oksitosini serbest bırakır. Vücudunuzun buna tepkisi kendi kendine oksitosin üretmek şeklinde olur. Buna ek olarak, bebeğin adrenalin bezi olgunlaştığında, kortizol hormonu salgılar. Bu kan dolaşımınıza geçer ve östrojen ve progestoren düzeylerini değiştirir; sonuç olarak prostaglandin gibi hormonlar üretmeye başlarsınız. Prostaglandin, rahim boynunu yumuşatır ve bu yumuşama da rahmi kasılmaya başlaması için uyarır.

Her kasılmanın iki etkisi vardır. Birincisi,eğer hala patlamamışsa bölgeye iterek rahimde bebek ve amniyon kesesi için olan yeri daraltır. Burası yumuşamış rahim boynudur. İkincisi her bir kasılma rahim boynuna yapışık olan kas liflerini kısaltır ve onları açılmadan uzağa, yukarı doğru çeker (Buna silinme denir ve yüzdeyle ölçülür. İlk evrenin sonunda %100 silinmiş olur).

Aynı zamanda rahim boynu çerçevesindeki kaslar genişlemeyi daraltırlar. Her bir kasılmayla, bebek, büyüyen açıklıktan aşağı itilir. Kasılmaları karnınızı zorlamış gibi duyumsarsınız.

Her bir kontraksiyon pik yapar ve kaybolur.

Her ne kadar bazı kadınlar bunu daha keskin bir ağrı yada bir enerji akışı gibi yaşasalar da kasılmalar, yoğun adet sancıları gibi hissedebilir. Ancak genellikle, muhtemelen bir kasılmanın zirvesinde acı hisseder, öncesi ve sonrasında ise gevşeyebilirsiniz.

Sancılar Ne Kadar Sürer?

Doğum sancılarının ilk evresi süresince, kasılmalar nispeten uzarken artan bir şekilde kısa aralıklarla olur.

Başlangıçta her 10 dakikada 40-50 saniyelik bir kasılma hissedebilirsiniz. En sonunda her bir kasılma bir dakikadan fazla sürecektir ve arada dinlenmek için size çok az zaman vererek her bir kasılma arasında 1 dakikadan fazla süre olmayacaktır. Her bir tek kasılma rahim boyunun silinmesine, ağzın açılmasına ve geri çekilmesine yardımcı olur. Birinci evrenin sonunda bebeğin doğumu için hazır durumda rahim boynu tamamen silinmiş ve açılmıştır.

Başlangıçta doğum sancısı genellikle yavaşça ilerler. Hiçbir şeyin olmadığının görüldüğü birkaç saat olabilir. Kasılmalar hissedebilirsiniz ve onların uzadığını ve güçlendiğini hissedebilirsiniz, henüz yarım cm’den fazla açılmamış olabilirsiniz. Bu normaldir. 7-8 cm’ye ulaştığınızda, bebeğinizin başı ileri çıkacaktır.

Bebeğinize Ne Oluyor?

Doğum sancısının ilk evresi boyunca, bebeğiniz plasenta yoluyla oksijen ve besin almaya devam eder. Rahimdeyken kasılmaları duyar ve doğum sancısının başlangıç evresinde herhangi bir değişiklik hissetmez. Ama kasılmalarınızın şiddeti arttıkça, bebeğiniz rahim duvarlarının vücuduna ve rahim boynunun kafa kemiklerine yaptığı basıncı hissedecektir.

Bebek gözlendiğinde, kasılmaların etkilerine tepki gösterdiği görülebilir. Rahim kaşıtırken plasentadaki kan akışı yavaşlar. Kasılma geçtiğinde normale döner. Daha az kan miktarına tepki olarak, her bir kasılmanın en üst seviyesinde, bir düşüşle bebeğin kalp atışları yavaşlar. Kasılma bittiğinde, kalp atışı hızlanır. Kalp atışındaki bu düşüş doğmaya hazır sağlıklı bir bebek için hiçbir suretle sorun oluşturmaz.

Her ne kadar ebeniz, bebeğin kalp atışı 110 gibi çok düşük olduğunda veya 170’e yükseldiğinde ilgilenirse de doğum sancılarının ilk evresindeki bir çocuk için kalp atışı dakikada ortalama 120-160’dır. Sağlıklı bir bebeğin kalp atışlarının grafiği çoğunlukla çok az değişkenlik gösterir. Kalp, sancıların uyarılmasına ek olarak pozisyonunuzdaki bir değişiklik, beslenmeniz veya karnınıza yapılacak masaj gibi değişikliklere tepki gösterir. Doğumdan kaynaklanan baskıya tepki olarak oluşan bu değişiklikler kalbin iyi çalıştığını gösterir.

Bir daha yükselmeyen devamlı yavaşlamalar bebeğinizin doğum sancılarına dayanamadığının işareti olabilir, oksijen verilir veya pozisyonunuz değiştirilir.