Doğumun Birinci Evresinde Bebeğin Pozisyonu

Bebeğinizin rahimdeki pozisyonu sancılarınız ve doğumunuz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir, bu, aynı zamanda cerrahi müdahale yapılıp yapılmayacağının da bir göstergesidir.

Bebeğiniz için (aslında her ikiniz için) doğum sancılarınız başladığında en iyi pozisyon baş aşağı ya da cephalic pozisyonudur. Bebeğin başının doğum kanalına girmesi, bebeğin ‘uyduğunun’ ve sancıların yumuşak bir şekilde geçiş yapacağının göstergesidir. Son birkaç haftada bebekler kendi pozisyonlarını değiştirebilirler, ancak normal ölçülerdeki bir bebeğin fazla hareket edebilecek yeri yoktur.

Ebe ya da doktor bebeğin başının mı, poposunun mu aşağıda olduğunu genellikle hissettiğinden, kadınlar çok nadiren önceden saptanmadan ayakların önce, ya da poponun önce geldiği pozisyonlarda doğuma girerler. Ebeniz yada doktoaınuz aynı zamanda bebeğinizin yüzünün size dönük olup olmadığını da vajinal muayene yaparak önceden bilebilir.

Problemli doğum pozisyonları enderdir. Bebeklerin yaklaşık %96’sı baş aşağı ve başın tepe kısmı ilk görünen kısım olarak doğar. %3’lük kesim ise, popo ilk görünen kısım olarak doğar. Eğik ve yan yatışla yüzün ve kaşların ilk görünen kısım olarak doğduğu vakalar ise doğumların sadece %1’lik bölümünü oluşturur.

Occiput Anterior

Bebeğiniz sol ya da sağ occiput anterior ise (baş aşağı, yüzü sırtınıza ve tepe kısmı hafifçe sola ya da sağa dönük), olması gerektiği gibi bir doğum için harika bir şansınız var demektir. Bebeğin çenesi göğsüne dalmıştır, böylelikle ilk dışarı çıkan kısım başın tepe bölgesidir. Bu en dar bölgedir; yumuşak, birbiri ardına gelen kafatası kemikleri yumuşak bir çıkış için doğum kanalıyla şekillenip hareket eder.

Occiput Posterior

Bebeğiniz occiput posterior ise yüzü ön tarafınıza (karın) dönüktür. Bu, anterior duruşu kadar etkin değildir, çünkü baş daha az esnek durumdadır. En dar kısım ilk dışarı çıkacak kısım değildir ve rahim bebeği dışarı itmek için daha fazla efor sarf eder. Bu sebepten dolayı, doğum daha uzun sürebilir. Bebeğinizin omuriliği sizinkine baskı yapabilir; bu da sancılar sırasında ve iki sancı arasındaki sırt ağrısı olasılığını arttırır. Sırtınızdaki güçlü basınç daha az ağrı hissetmenize yardımcı olabilir.

Posterior bebeklerin çoğunluğu sancıların birinci evresinde doğum kanalından aşağıya doğru döner; eğer sizin bebeğiniz dönmezse, sancıların ikinci evresi uzayabilir, yada bebek forsep kullanımı veya sezaryenle alınmak zorunda kalabilir.

Popo Önde

Bu bebeklerin çoğu popoları aşağıda yatar, bazıları bacakları kalçada ve dizlerden esnek biçimde (tam pozisyon), bazıları ise bacakları yukarıyı gösterecek şekilde (açık ya da uzatılmış pozisyon) yatar. Sancılar sırasında bir bacak aşağı düşebilir, böylece ilk doğan kısım ayak olur. Ustalıkla yönetilen bir popo önde pozisyonda doğumun harika bir sonucu vardır; özellikle de eğer bu pozisyonları vajinal yolla doğurtmada usta birisini ayarladınızsa. Ancak bebek açısından bir kaç potansiyel problem vardır.

Küçük bir risk olarak göbek kordonunun doğum kanalına düşerek dolanabilmesi ihtimali vardır. Doğum doktorunuz buna dikkat edecektir. Ayrıca bebeğin poposunun başın kolayca geçebilmesi için doğum kanalını yeterince açamaması ihtimali de vardır ve şekillenmenin gerçekleşmesi için yeterli zaman da yoktur. Bu sebepten dolayı, popo önde vajinal yolla doğan bebeklerin bir çoğunda ebe yada doktor röntgen yoluyla annenin pelvis açıklığının yeterli olup olmadığını bilirler. Eğer bebek prematüre ise başı özellikle çok hassas olacaktır. Popo önde pozisyonda ve prematüre doğacak olan bebek için çoğu doktor sezaryen tavsiye eder.

Bebek popo önde pozisyonundaysa çoğu kadın epidurali tercih eder, değilse bebeğin poposu perineyi germeye başladığında lokal anestezi vajinadaki ağrıyı dindirebilir. Epizyotomi uygulaması gerekebilir ve bebeğin başının dışarı çıkarılması için forseps kullanılabilir.

Popo önde pozisyonunda gelen bebeklerin %60’ı sezaryenle doğru tulur.

Alın Önde

Alın önde pozisyonunda bebeğin başı aşağıdadır, ancak baş arkaya doğru bükülmüştür ve alın ilk dışarı çıkan kısımdır. Yüz, başın tepe kısmından daha geniş olduğundan doğum ilerlemeyebilir ve sezaryene ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak, bazen, doğumun başlangıcında alın önde pozisyonda olan bebekler doğum ilerledikçe başı esneterek vajinal doğumun gerçekleşmesine fırsat verebilir.

Yüz Önde

Bu, baş daha da geriye doğru büküldüğünde gerçekleşir. Yüz çap olarak başm tepe kısmından daha geniş olmadığından dolayı, doğum normal bir şekilde ilerler.

Ender vakalarda forsep ya da sezaryene gereksinim duyulabilir.

Yana Yatık ya da Enine Pozisyon

Çok az sayıda bebek yana yatık şekildedir, yani ilk dışarı çıkan kısım omuzlardan biridir. Bu pozisyonlar bebek normalden küçükse ve hamileliğin sonunda rahim içinde nispeten daha kolay hareket edebiliyorsa gerçekleşir. Bu duruma, bir çok çocuk doğurmuş kadınlarda rahim bebeğin serbestçe hareket etmesine izin verecek şekilde esnemişse veya plasenta aşağıda ise de rastlanabilir. Bu pozisyonlar aynı zamanda ikiz doğumlarında da olur.

Tek bebekli bir hamilelikte yana yatık veya enine pozisyondaki bir bebek sezeryanla doğurtulur. Eğer bebek ikiz ise ve ilk bebek vajinal doğmuş ise ikinci yatay duran bebeği ebe veya doktor çevirmeye çalışarak vajinal yolla doğmasını sağlayacaktır.